Szegeden tartott előadást a honvédelmi és haderőreformról a tárcavezető

2019.10.15. 13:24

Benkő Tibor: a katona nem háborúra készül

A Honvédelmi Minisztérium már a jövőbe tekint: olyan új kihívásokra is fel akarják készíteni a honvédséget, mint a Krím-félszigeten tapasztalt hibrid háború, vagy a kibertérben, azaz a világhálón zajló hadműveletek – mondta szegedi előadásán Benkő Tibor. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, az a céljuk, hogy a térség meghatározó katonai ereje legyen a honvédség.

Benkõ Tibor honvédelmi miniszter a Kormányhivatalban tartott előadást. Fotó: Kuklis István

– Amikor honvédelmi és haderőfejlesztésről beszélünk, akkor soha nem az jár az eszünkben, hogy hogyan lehet háborút kezdeményezni – hangsúlyozta előadásában Benkő Tibor, Szegeden, a Csongrád Megyei Kormányhivatalban. A honvédelmi miniszter hozzátette: a honvédség évente csaknem kétezer katonát küld békefenntartói feladatokra, hogy olyan körülményeket teremtsenek a világ számtalan pontján, hogy az embereknek ne kelljen elhagyniuk otthonaikat. Benkő Tibor a jugoszláv háborúra emlékeztette a hallgatóságot. Az egykor irigyelt déli szomszédunk a fegyveres konfliktus miatt elszegényedett. Amikor 2006-ban egy magyar katonai küldöttség járt Koszovóban az egyik általános iskolában, decemberben is kitört ablakok mellett, szandálban tanultak a gyerekek.

Az ember áll a középpontban

Benkő Tibor hangsúlyozta, hogy a honvédelmi és haderőfejlesztési reformnak két pillére van. Az egyik és a legfontosabb az ember, azaz a katona, akinek megfelelő illetményt, lakásfenntartási támogatást és egészségkárosodási biztosítást kell nyújtani. Ő az, aki vállalta, hogy ha kell életét áldozza az országért. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy bár békeidő van, mégis 400 hadiárváról gondoskodnak. A másik pillér a haditechnikai fejlesztések, amelyek a légierő és a szárazföldi hadsereg eszközparkját érintik. A légierő modernizálása megkezdődött új szállítógépek beszerzésével és idén már négy helikopter is megérkezik majd abból a flottából, amivel az elavult orosz technikát cserélik le. A hazai fegyvergyártást is újraindítják. Kiskunfélegyházán készülnek majd azok a lőfegyverek, amelyekkel nemcsak a magyar honvédséget, hanem a rendőrséget és a büntetés-végrehajtás állományát is ellátják négy éven belül és exportálni is szeretnék ezeket.

Utánpótlás

A honvédelmi tárca Debrecenben nyitotta meg az ország első honvéd középiskoláját és kollégiumát és azt szeretnék, ha a program végére összesen nyolc ilyen intézmény működne az országban. A honvédség kadét programjához országszerte 63 középiskola csatlakozott, ezekben olyan szakmákra készítik fel a diákokat, amikre a hadseregben is szükség van. Különböző ösztöndíjprogramokat is indítottak, ezek a középiskolásoknak, valamint egyetemistáknak nyújtanak támogatást.

Fotó: Kuklis István

Hódmezővásárhelyen is honvéd középiskola és kollégium épül, de ennek még nincs konkrét időpontja. Benkő Tibor lapunknak elmondta, hogy azért esett a választás a településre, mert itt jelentős katonai egység van, mivel ezekben az intézményekben katonák is oktatnak majd. A honvédelmi minisztérium megállapodást kötött a kórházzal is, a katonák és hozzátartozóik ellátását kifizetik az intézménynek, hogy ne keljen őket pusztán emiatt Budapestre vinni.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Csongrád Megyei Kormányhivatalban tartott előadást. Fotó: Kuklis István

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!