Veszélyes lehet az emlékmű

2019.09.19. 18:44

Détár Zoltán: meg kellett volna hagyni a kordont, és táblával is jelezni kellene a hibákat

Détár Zoltán szerint szalagkorláttal kellene körbevenni a vásárhelyi tömeggyilkosság emlékművét a Kutasi úton, mert szakszerűtlenül állították helyre és veszélyes.

Kovács Erika

Détár Zoltán mutatja: kifelé- befelé dőlnek a mázsás betonlapok. Fotó: Kovács Erika

Mint arról lapunk beszámolt, Bálint Gabriella önkormányzati képviselő javaslatára gyűjtést indított a város, hogy az 1919-es tömegmészárlás centenáriumi évfordulójára, július 25-ére, új emlékművet állítsanak a Kutasi úton. Arról is írtunk, hogy a városháza hónapokkal a döntés után biztosított csak a gyűjtéshez számlaszámot, és nem találtak művészt a tervezésre. Így az új emlékműből nem lett semmi.

Détár Zoltán mutatja: kifelé- befelé dőlnek a mázsás betonlapok. Fotó: Kovács Erika

Műszaki terv is készült

Détár Zoltán, a Vitézi Rend hadnagya, hódmezővásárhelyi lakos a centenárium előtt felajánlotta, hogy a Vitézi Renddel méltó állapotba hozzák az emlékművet. Ehhez egy műszaki tervet is készíttetett. De nem volt rá fogadókészség. – Már több felajánlásom volt a városnak a Vitézi Rend, illetve a saját nevemben is. Legutóbb 2016-ban adakoztam a kommunizmus helyi áldozatainak emlékművére, aminek a kivitelezése szintén megrekedt. Tavaly nagyot változott az élet Vásárhelyen. Egy közösséget az is minősít, hogy hogyan emlékezik meg az elődökről. Felajánlottam, hogy ha a jelenlegi városvezetés számot ad arról, mi lett a másik emlékműre befizetett pénzekkel, vállalkozom a mártíremlékmű ideiglenes felújítására, de nem kaptam megfelelő tájékoztatást – mondta. Hozzátette: néhány nappal az ünnepség előtt valakik visszaragasztgatták a talapzat darabonként legalább mázsás betonelemeit. A régi ragasztót nem szedték ki. Egyik lap kifelé bukik, a másik befelé. Néhol odakentek egy kis kötőanyagot, és szerintük így meg van oldva.

Közérdekű bejelentést tett a hivatalnál

Détár Zoltán július 23-án az emlékmű állapotával kapcsolatban közérdekű bejelentést tett a Csongrád Megyei Kormányhivatalnál. Azt a választ kapta, hogy a helyszíni szemle után levélben kérték az önkormányzatot, hogy ha megemlékezést szerveznek az emlékműnél, azt „a katasztrófavédelem kordonozásának fenntartása mellett, fokozott óvatossággal” tegyék. A hatóság augusztus 8. napján is helyszíni ellenőrzést tartott és ott „jó karbantartási eljárás megindítására okot adó körülményeket rögzített”.

Rejtett veszélyforrás

Détár Zoltán azt mondta, ennek ismeretében meg kellett volna hagyni a kordont és egy táblával is jelezni kellene, hogy az emlékmű veszélyes. – Ez egy rejtett veszélyforrás. Mi lesz, ha idejön valaki és rádől egy betonlap? – tette fel a kérdést.

Az emlékmű felújításával, és a kordonozással kapcsolatban kérdésekkel fordultunk az önkormányzathoz. A szeptember 12-én elküldött kérdéseinkre hat nap múlva, szeptember 18-án érkezett meg a rövid válasz, amely szerint az emlékmű a Magyar Állam tulajdona.

Címkék#emlékmű

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!