Hulladék nélkül utaznak

2019.11.03. 10:33

51 országban fordult már meg a magyar környezettudatos pár – szemét nélkül

A hulladékmentes életmódot és utazási formát választotta egy fiatal pár, Németh Edvárd és Kocsis Dóra. Hihetetlennek tűnhet a példájuk, de működik.

Kozma Rita

Szeged, 20191031. Kocsis Dóra és Németh Edvárd, egy világjáró házaspár a környezetbarát utazást népszerûsítik. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

Németh Edvárd és Kocsis Dóra körülbelül két éve tették fel a kérdést maguknak, tudnak-e hulladék nélkül utazni. A kihívás ötletét montenegrói útjukon valósították meg, az egyetlen szabályuk az volt, hogy minden szemetet maguknál tartanak és hazahoznak. Persze a fiatal párnak esze ágában sem volt több kiló szemetet ci­­pelni magával, lehetőleg semmilyen hulladékot ne termeljenek.

347 napos nászút

Az utazás végén a tömegközlekedési jegyeiken kívül egy fémkupakot és egy műanyag pálcikát szereztek. S hogy ho­­gyan tudták ezt kivitelezni, erről meséltek az érdeklődőknek Szegeden a Mondolo klub szervezésében, a Hági udvarban.

Utazni lehet hulladékmentesen is – vallja Németh Edvárd és Kocsis Dóra. FOTÓ: FRANK YVETTE

Edvárd és Dóra gyakorlott utazóknak számítanak, házasságkötésük után 347 napos nászútra indultak, mialatt be­­járták a világot. 51 országban fordultak meg, 150 családnál találtak szállást. Ezzel pedig nemcsak az utazási költségeiket redukálták minimálisra, hanem megismerhettek nagyon különböző vallású, kultúrájú embereket.

A saját szabályaik szerint élnek

– A hulladékmentes életmód és utazási forma sok lemondással jár, de például egyáltalán nem attól lesz élmény egy út, hogy letörsz egy koralldarabot Indonéziából szuvenírnek, ettől fontosabb a tisztelet – mondja Edvárd, aki hozzáteszi, sem ő, sem a felesége nem akar senkit megtéríteni az életformájukkal, csak egyszerűen el­­döntötték, hogy a saját szabályaik szerint élnek. Taná­­csai­kat pedig szívesen megosztják, hiszen elsőre az ember azt gondolná, bizonyos termékek nélkül képtelenség meglenni, mint például a tisztálkodószerek. Erre Dóri mutat tippeket, aki saját kezűleg ké­szít szappant, fogkrémet, sőt az eldobható tisztasági betétek helyett kézzel varrt, mosható textilanyagút használ, és van megoldás arra az esetre is, ha azokon a bizonyos nehéz napokon utazik épp.

Hálós függönyből varrt zsákot Dóri

– Nem egyik napról a másikra váltottunk. S nem is az az első lépés, hogy mindentől megszabadulunk. Mi otthon jelenleg is sok műanyagot használunk. Amikor összeházasodtunk, még nem ezt az életmódot kö­­vettük, nászajándékba is kaptunk műanyag edényeket. Ezeket használjuk, ameddig csak lehet, s ha már végképp menthetetlenek, akkor cseréljük le üvegre vagy fémre – meséli Dóri, aki a műanyag zacskó helyett textilt használ, vagy a zöldségek, gyümölcsök elviteléhez hálós függönyből varrt zsákot. Utazásaik során pszegiacokon, helyi termelőktől vá­sárolnak. Ez pedig jó alkalom az ismerkedésre a személytelen bevásárlás helyett.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!