A világ legjobb módszerével dolgoznak a szegedi klinikán

2019.09.20. 16:48

Még több élő donoros vesetranszplantációra lenne szükség itthon is

Sosem végeztek még ennyi vesetranszplantációt a szegedi klinikán, de ez még mindig kevés az SZTE Sebészeti Klinika tanszékvezető professzora szerint. Lázár György azt is elmondta, hogy a világ legjobb módszerével műtenek Szegeden.

Suki Zoltán

2006-ban indították a most is futó programot Szegeden. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

– Szegeden a vesetranszplantációnak nagy hagyományai vannak. 1962-ben Németh András végezte az első ilyen beavatkozást, amely az első kelet-európai vesetranszp­lantáció volt, és Európában Franciaország és Nagy-Britannia után Magyarország volt a harmadik ország, ahol vesetranszplantációt végeztek. Ez egyébként élő donoros transzplantáció volt, egy testvérpár egyik tagja adta oda az egyik veséjét – mondta a Délmagyarországnak az SZTE Sebészeti Klinika tanszékvezető professzora. Lázár György azt is elárulta, hogy a műtét tökéletesen sikerült, de akkor még nem voltak olyan hatékony gyógyszerek, amelyek például megakadályozhatták volna a kilökődést.

A világ legjobb módszere Szegeden

A most is futó élő donoros programot Lázár Györgyék 2006-ban indították, a professzor vezetésével. Az intézményvezető azt is elmondta, a világ legjobb módszerével dolgoznak. Úgynevezett laparoszkópos műtéttel távolítják el a donor szervét, ami a legkisebb megterhelést jelenti, és három-négy nap után szövődménymentesen felépülhet. Ennek a beavatkozásnak az egyik legfontosabb része, hogy a szerv kevés ideig van „szabadon”, csupán néhány percet tölt testen kívül.

Egy vesével is lehet teljes életet élni

– Azt tudni kell, az élő donoros transzplantációnál is meg kell vizsgálni a genetikai egyezést, ezért van, hogy legtöbbször rokonok ajánlják fel a veséjüket. Viszont az is nagyon érdekes, hogy az egymással komolyabb érzelmi viszonyban állók, például házastársak is adhatnak szervet, ezek a szervek ugyanis még akkor is jobban funkcionálnak, ha nem volt tökéletes az antigénegyezés – mondta a professzor.

2006-ban indították a most is futó programot Szegeden. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

 

Lázár György azt is elmondta, hogy azért vesetranszplantációból végzik el a legtöbbet, mert ez páros szerv, és egy egészséges ember egy vesével is teljes életet tud élni.

– Természetesen mindegyik páciensnek át kell esnie egy nagyon komoly orvosi vizsgálaton a beavatkozás előtt. Ha minden szempontból egészséges, akkor jöhet a műtét – tette hozzá.

Érdekes az is, hogy akik felajánlották a szervüket, sokkal jobban vigyáznak magukra, többször járnak kivizsgálásokra, és éppen ezért sokszor egészségesebbek az átlagembereknél.

Nyolc élő donoros átültetés

A klinikán egyébként tavaly 69 veseátültetést végeztek, amelyből nyolc volt élő donoros beavatkozás, ami a professzor szerint akár sokkal több is lehetne.

– Mi azt szeretnénk, hogy az élő donoros transzplantációk aránya emelkedjen, mert sokkal több is lehetne. Hiszen ez a fajta transzplantáció sokkal jobb eredményeket hoz, mint amikor egy halott szervét ültetik át. Azonban még mindig sokan nem akarják elfogadni, hogy családtagjukat miattuk műtik meg – mondta Lázár György.

Szervre évről évre egyre többen várnak, míg az átültethető szervek száma nagyjából állandó. Ezért lehet egyre több beteg számára az élő donoros transzplantáció a legjobb lehetőség, amely az adományozó számára is járhat előnyökkel.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!