21. századi körülménye

2019.09.14. 16:30

Megnyílt az új kemoterápiás részleg az Onkoterápiás Klinikán

21. századi körülmények között zajlik a kemoterápiás kezelés Szegeden, közel 100 millió forintból alakították ki az új részleget a régi kör-intenzív épület első emeletén. Egyszerre harminc beteget is el tudnak látni.

Kiss Anna

Szeged, 20190914. Onkoterápiás központ kemoterápiás részlegének átadása. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

Teljes ráncfelvarrás történt a régi kör-intenzív épületének első emeletén, ahol szeptember 14-én hivatalosan is megnyílt az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Onkoterápiás Klinikájának új kemoterápiás részlege, amit a betegek már augusztus 26. óta használnak. Két év alatt 26 kezelőszékkel és 4 ággyal felszerelt, korszerű ambuláns kemoterápiás kezelésekre szolgáló létesítményt hoztak létre közel 100 millió forintból. A kör alakú épület egyik felében a gyógyszeres kezelések, míg a másik felében 4 orvosi rendelőben a betegvizsgálatok és a konzultációk zajlanak.

 

– Azoknak a betegeknek az ellátása zajlik itt, akiknek valamilyen infúziós kezelésre van szüksége, viszont nem kórházban fekvők, tehát csak néhány órát töltenek itt a nap során. Nagy előny a félkörös kialakítás, a nővérek így jobban rálátnak egyszerre több betegre, sokkal könnyebb, mintha kisebb helyiségekben kellene ekkora létszámra felügyelni. Több turnusban érkeznek a páciensek a rehabilitációra, ennek jelenleg is a szervezése zajlik, hiszen az a célunk, hogy akiknek hosszabb kezelésre van szüksége, azoknál már kora reggel elkezdődjön az infúziós ellátás, míg a rövidebb, néhány órás kezelésre érkezők a következő turnusban részesülnek a támogató kezelésben. Havonta 900-1000 kemoterápiás ellátás történik itt, ami azt jelenti, hogy naponta 70-90 beteget kezelünk – tájékoztatott Oláh Judit, az Onkoterápiás Klinika igazgatója.

A professzortól megtudtuk, teljesen még nem készültek el, hiszen például a televíziók és a beteghívók nincsenek beüzemelve, hamarosan ez is megtörténik, de az volt a céljuk, hogy minél hamarabb megkezdődhessen a munka. – Dolgozunk azon is, hogy a részleg könnyebben megközelíthető legyen, mert jelenleg a bőrgyógyászaton keresztül lépcsőn, míg az I-es számú Belgyógyászatról pedig lifttel lehet feljutni. A klinika kertben és az épületeken belül táblákkal segítjük a tájékozódást. De azt gondolom, hogy az már jelentősen pozitív visszajelzés, amit két nappal ezelőtt kaptunk azoktól a betegektől, akik korábban a másik épületünkbe jártak kezelésre, ugyanis azt mondták, a 21. századba érkeztek meg, amikor először beléptek az új részlegre – emelte ki.

Az onkodermatológus bőrgyógyász azt mondja, további lépéseket tesznek a fejlődésért, hiszen fontos lenne, hogy necsak az aktív kezelésben részesülőkre fókuszáljanak, hanem azokra is, akik már túl vannak azon. – Számukra egy külön részleg kellene, ahol a tüneti kezelés vagy a hospiss ellátás zajlana, ez nagy hiány a Dél-Alföldön. – tette hozzá.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!