Vezető hírek

2019.09.18. 09:39

Szükségünk van szteroidokra

35 éve a Szegedi Tudományegyetem oktatója Wölfling János, aki különösen kedvelt a hallgatók körében oktatási stílusa miatt. Állami kitüntetést kapott oktatói és kutatói munkájáért.

Kiss Anna

Wölfling János a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Kémiai Tanszékcsoportja Szerves Kémiai Tanszékének tanszékvezetõ egyetemi tanára. Fotó: Frank Yvette

A szteroidoknak fontos biológiai funkciójuk van, mégis negatív megítélésűek, gondoljunk például a koleszterinre vagy szteroid gyulladásgátlókra, amelyeket „kerülni kell”, pedig nélkülük mi sem létezhetnénk – hangsúlyozta Wölfling János, az SZTE TTIK Szerves Kémiai Tanszékének vezetője, aki kollégáival a szteroidszármazékok előállítását kutatja.

A koleszterin a szteroidok szülőanyja

– Szervezetünkben a koleszterin minden más szteroid „szülőanyja”, amelyből mintegy 20 dekagramm található egy felnőtt szervezetében, míg a mellékvese által termelt gyulladáscsökkentő hidrokortizon a természetes védekező mechanizmusok fontos eleme. Számos szabályozófunkcióban vesznek részt, például a nemi hormonok esetén a másodlagos nemi jellegek kialakulásában, az izomzat fejlődésében, a nőknél a havi ciklus szabályozásában és a terhesség megtartásában. Természetesen ami hat, annak mellékhatása is van, ezért a szteroidokat csak orvosi javallatra, ellenőrzés mellett lehet alkalmazni – hívta fel a figyelmet.

Természetesen ami hat, annak mellékhatása is van, ezért a szteroidokat csak orvosi javallatra, ellenőrzés mellett lehet alkalmazni. Fotó: Frank Yvette

A nemi hormonokat kutatják

Wölfling János azt mondta, kutatásuk a természetes eredetű nemi hormonokat célozza meg, amelyek molekuláinak szerkezetét kémiailag módosítják, így egy új hatás kerül előtérbe. Ez az esetek többségében rákellenes hatást jelent. – Számos olyan szteroidot állítunk elő, amelyek gátolják a rákos sejtek burjánzását – tette hozzá.

Wölfling János szerves kémiai területen végzett kiváló kutatói és egyetemi oktatói tevékenységét, a tehetséggondozásban vállalt szerepét, valamint a tudományos közéleti szervezőmunkáját Magyar Érdemrend Tisztikereszttel ismerte el a köztársasági elnök az augusztus 20-ai fővárosi ünnepségen. A tanszékvezető elmondása szerint a kitüntetés nemcsak őt illeti meg, hanem kollégáit is, hiszen egyedül nem lehet ilyen eredményeket elérni. 1984 óta oktat az egyetemen, egykori tanára javaslatára jött Szegedre tanulni, majd dolgozni.

Szegeden jó az oktatás

– Máig a fülemben csengenek a szavai: a szegedi egyetemen jó a kémiaoktatás, rendesen foglalkoznak ott a hallgatókkal, érdemes oda menni. Igaza volt, és most azon dolgozunk, hogy ez továbbra is így legyen – emelte ki.

A hallgatók azt mondják, bárcsak minden oktató olyan lenne, mint Wölfling János, hiszen ő nem kéri vissza szóról szóra az anyagot, békés és nyugodt természetű, ezért nagyon szeretnek tőle tanulni. Megkérdeztük, mitől lehet valaki igazán jó oktató.

– Sok eleme van, először is megalapozott tudás szükségeltetik hozzá. Emellett nem szeretem a kinyilatkoztatásszerű oktatást, vagyis hogy kiállok a katedrára előadni, és változatlan formában vissza­kérem. Jobban szeretek szóban vizsgáztatni, úgy könnyebben elő tudom csalni a fiatalokban rejlő ismereteket, de az is fontos, hogy úgy kell kezelni a hallgatókat, mint a jövőbeni kollégáinkat, hiszen ha elvégzik a képzést, ugyanolyan végzettségük lesz, mint nekünk – részletezte.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!