2017. 07. 25. kedd - Kristóf, Jakab 19°C | 29°C Még több cikk.

Vb-történelem: 1966

Helyszín: Anglia. Világbajnok: Anglia.

Az angolok korábban nem jeleskedtek a labdarúgó-világbajnokságokon, de 1966-ban, mint házigazdák, mégis az esélyesek közé tartoztak. A címvédő braziloknál a nemzedékváltás nem volt zökkenőmentes, ezért csak kisebb meglepetésnek számított, hogy már a csoportküzdelmeket sem élték túl.

Sokat várt a közvélemény a magyaroktól, hiszen a Puskásék utáni generáció ezekben az években ért a csúcsra. A portugálok elleni 3-1-es vereség után Alberték remek játékkal győzték le ugyanilyen különbséggel a brazilokat és a bolgárokat. A negyeddöntőben azonban a védelmi hibákat kihasználó szovjetek 2-1-re nyertek, s ők jutottak be az elődöntőbe.

hazai ünnep 1966-ból.
Hazai ünnep 1966-ból.

VIII. világbajnokság, Anglia (1966.07.11.-30.):
A magyarok mérkőzései, 3. csoport, 1. forduló (1966.07.13.):
Portugália-Magyarország 3-1 (1-0)
Gólszerzők: Augusto (1., 67.), Torres (90.), illetve Bene (60.).

2. forduló (1966.07.15.):
Magyarország-Brazília 3-1 (1-1)
Gólszerzők: Bene (3.), Farkas (64.), Mészöly (73., 11-esből), illetve Tostao (14.).

3. forduló (1966.07.20.):
Magyarország-Bulgária 3-1 (1-1)
Gólszerzők: Davidov (43., öngól), Mészöly (47.), Bene (54.), illetve Aszparuhov (15.).

Negyeddöntő (1966. 07. 23.):
Szovjetunió-Magyarország 2-1 (1-0)
Gólszerzők: Csiszlenko (5.), Porkujan (47.), illetve Bene (58.).

A többi negyeddöntő: Anglia-Argentína 3-1 NSZK-Uruguay 4-0 Portugália-Koreai NDK 5-3.

Elődöntő:
Anglia-Portugália 2-1 (1-0)
Gól: Charlton (30., 80.), illetve Eusebio (82., 11-esből).

NSZK-Szovjetunió 2-1 (1-0)
Gól: Haller (42.), Beckenbauer (67.), illetve Porkujan (88.).

Döntő (1966.07.30.):
Anglia-NSZK 4-2 (1-1, 2-2, 3-2)
London, 97 ezer néző. Vezette: Dienst (svájci).
Anglia: Banks - Cohen, Wilson - Stiles, J. Charlton, Moore - Ball, Hurst, Hunt, B. Charlton, Peters.
NSZK: Tilkowski - Höttges, Schulz, Weber, Schnellinger - Haller, Beckenbauer - Overath, Seeler, Held, Emmerich.
Gólszerzők: Hurst (18., 101., 120.), Peters (78.), illetve Haller (12.), Weber (90.)

Nézze meg a VB-döntők videóit!

A 3. helyért: Portugália-Szovjetunió 2-1

Érdekességek:
- Gólkirály: Eusebio (Portugália) 9 találattal.
- A magyarok vetettek véget a brazilok 13 mérkőzésen át tartó világbajnoki veretlenségi sorozatának.
- Alf Ramsey, az angolok szövetségi kapitánya nemesi címet kapott a brit uralkodótól a győzelemért.
- A vb helyszínei: Manchester, Birmingham, Middlesbrough, Sunderland, Liverpool, London, Sheffield.