2017. 01. 22. vasárnap - Vince, Artúr -9°C | 0°C Még több cikk.

Magyar nap Rómában: robbantott Hosszú és Cseh

Hosszú Katinka 200 pillangón, Cseh László pedig 200 vegyesen jutott legjobb idővel a fináléba szerda este a római úszó-világbajnokságon.
Mindketten újabb Európa-csúccsal rukkoltak ki. Hosszú titkos esélyesből favorittá lépett elő, Cseh eleve az aranyéremért utazott az olasz fővárosba.

A szerda esti úszóprogram a versenyszámok királyával, a férfi 100 méteres gyorsúszással rajtolt Rómában. Este hatra sem hűlt le a levegő a Foro Italicóban: trópusi hőség a lelátón, magas páratartalom a medence körül. Mindez a legkevésbé sem zavarta a pekingi győztes Alain Bernardot, a francia ász 47,27 másodperccel, a legjobb idővel került a fináléba.

Eztán a nőknél 50 háton is a döntőbe jutás volt a cél: a német Daniela Samulski pedig 27,39-es világcsúccsal hívta fel magára a figyelmet, rögtön az első futamban. Nem sokáig mondhatta azonban magát rekordernek, mintegy három percig. A második nyolcas élén ugyanis az orosz Anasztaszija Zueva egy századdal gyorsabb volt, 27,38-nál állt meg az óra.

Cseh László verseny közben. Fotó: Reuters
Cseh László verseny közben.
Fotó: Reuters

A kronológiai sorrendnél maradva Michael Phelps a 200 gyorson szerzett ezüstérem után 200 pillangón kárpótolta magát. A vírusos megbetegedés miatt a vegyesúszó versenyekre tartalékoló Cseh László távollétében nem akadt a mezőnyben méltó riválisa, a 14-szeres olimpiai bajnok amerikai szupersztár 1:51,51 perces világcsúccsal csapott elsőként a célba.

És eljött a mi időnk, a „magyar döntő". Női 200 gyorson már az óriási bravúr, hogy Mutina Ágnes és Verrasztó Evelyn is bejutott, előbbi a hatodik, utóbbi a hetedik idővel. Evelyn meglepően erősen kezdett, 50 méternél világcsúcs részidőn belül, elsőként fordult. Utóbb kiderült, túlvállalta magát az első hosszon, 100-nál már a középmezőnyben találtuk, a táv második felében pedig fokozatosan visszaesett.

Áginak sem volt beleszólása az élboly küzdelmébe. Végül Mutina 1:56,70-nel hetedik, Verrasztó 1:57,50-nel nyolcadik lett. Teljesítményük bizakodásra adhat okot a 4x200-as gyorsváltók összecsapása előtt. Az olasz publikum nagy-nagy örömére Federica Pellegrini tovább szárnyalt, ismét ő teljesítette elsőként a távot. Újabb aranyérem, újabb világcsúccsal: 1:52,98!

Hosszú Katinka a medencében. Fotó: Reuters
Hosszú Katinka a medencében.

A dresszmizériából fakadó high-tech dopping korábban egy-egy rekorddöntésre már fel sem kapjuk a fejünket: az 50 mellen is megszületett minden idők legjobbja, a dél-afrikai Cameron van der Burgh 26,67-tel diadalmaskodott. A 4. napon immáron 21-edszer villogott a WR felirat, ez elképesztő!

És a magyar döntősök után magyar elődöntősök következtek. Előbb Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna 200 pillangón, majd Cseh László és Kis Gergő 200 vegyesen. Jakabos futamában hetedik, összesítésben 14. lett, 2:06,34-re javította egyéni csúcsát. És Hosszú? Hihetetlen ez a lány! Már megint mit csinált Katka, te jó ég! A 200 vegyesen bronzérmes bajai lány 200 pillangón is szédületes Európa-rekordot repesztett, hajszálnyira volt a világcsúcstól. Mondanunk sem kell, a 2:04,27-es idő azt jelenti, hogy csütörtök este övé lesz a 4-es pálya.

200 vegyesen leginkább a második futamra figyeltünk, hiszen itt volt érdekelt, két hazánkfia, Cseh és Kiss, valamint pekingi ezüstemberünk elsőszámú riválisa, az amerikai Ryan Lochte. Ezúttal sem maradt el a happy end, Lacika Lochte-val holtversenyben 1:55-18-cal lett a legjobb, ez újabb kontinensrekord, Kis pedig nyolcadik helyen, 1:58,11-gyel becsusszant a fináléba. Melegszik a pite Rómában.

Végszóra a kínai Zsang Lin nyerte a férfi 800 gyorsot. Hogy mennyivel? Ja, csak hét másodpercet vert a korábbi világcsúcsra. 7:32,12! Döbbenet!

• 6. comet 2009. július 30. 18:12
    „Cseh Laci fotója érdekes, ahogy mellúszásban túrja maga előtt a vizet, ami aztán tréfát űzve a fotoapparat lencséjéből, vizilénnyé áramvonalasítja kontúrjait.
    Jó lenne szárazföldi dobogós fotó is, arannyal a nyakában.”
  • 5. cyt 2009. július 30. 15:00
    „... bocsánat (!): ... Cseh Laci úszásáról....”
  • 4. cyt 2009. július 30. 14:59
    „Szenzációsan jó fotó Csah Laci úszásáról (pillangózásáról). Gratulálok a készítőjének.”
  • 3. sajtoskukac 2009. július 30. 14:38
    „kedvenc képem :Cseh László verseny közben. A lányom azt mondja: rája, én azt mondom: U F O”
  • 2. AntoniusXXI 2009. július 29. 22:31
    „Hosszú Katinka hihetetlen dolgokat művel! De szép is lenne, ha Cseh Laci és Katinka is nyerne!”
  • 1. Szurkoló 2009. július 29. 20:27
    „Szívből gratulálok valamennyi versenyzőnek, csodálatos teljesítménnyel örvendeztetik meg a szurkolókat!
    Ha Rómában még a gyönyörű Himnuszunk is felcsendülhetne... Mindannyiótoknak nagyon drukkolok!
    Hajrá magyarok!!!”

Győzött a Debrecen Talinnban

A Debrecen 1-0-ra nyert a Levadia Tallinn vendégeként a labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező 3.… Tovább olvasom