2021.04.16. 16:17
Így épül a régészeti park Bordányban – Fotók
A héten elkezdődött a bordányi régészeti őspark központi épületének kivitelezése a település szélén, a Dudás utca végén.
Hosszas tervezés, előkészület után végre elkezdődött a bordányi ősfalu kivitelezése. Fotó: Gyuris János
Fotó: Gyuris Janos
A kivitelező Norbo-Ép Kft. munkatársai átvették a munkaterületet. Az önkormányzat tulajdonában lévő, mintegy háromhektáros terület északi részén már ki is tűzték az épület és az épületet körülvevő korabeli sánckerítés alappontjait. A területen két árok is keresztülhalad, amelyek a Seregélyesi-csatornába, majd tovább, a Dorozsma-Halasi-főcsatornába vezetik le a vizet. A meglévő árkokat a tervező beépítette a falukoncepcióba, az átjárhatóságot korabeli fahidak segítségével valósítják majd meg.
Megírtuk korábban, hogy Ős-Bordány régészeti park és szarmata falurekonstrukcióra nyert a település 250 millió forintos állami támogatást, amivel a nagyközség a tervek szerint feliratkozhat az ország turisztikai térképére.
Hosszas tervezés, előkészület után végre elkezdődött a bordányi ősfalu kivitelezése – Fotók: Gyuris János
Az első munkanapon az alapszint meghatározása volt a fő téma, hiszen a semlyékes, vizenyős, időszakosan vízborította terület közel egy méterrel van mélyebben, mint a Teréz utcai műút szintje. Ehhez viszonyítva kell majd kialakítani a földsáncot és az azt körülvevő árkot, majd az ősfalu épületeit is.
A kitűzéskor kiderült, hogy a faluból kivezető 303-as helyrajzi számú földút nyomvonala a településhez közeli szakaszon körülbelül két méterrel el van csúszva, ezt az építkezéssel egy időben majd korrigálni kell, hiszen a látogatóközpont előtt kerékpártárolót, parkolókat is ki kell alakítani. Az építkezés ideje alatt előfordulhat, hogy a munkagépek miatt lassabb lesz a közlekedés ezen az útszakaszon. A szerződés szerint legkésőbb jövő év június 30-ig kell, hogy elkészüljön és látogathatóvá váljon a komplexum.