2023.03.18. 18:10
A kikeletet ünnepelték a vásárhelyi Tájházban
A természet újjáéledését, a vándorló madarak érkezését ünnepelték szombaton a vásárhelyi Tájházban. A Tavaszköszöntő több volt, mint kikapcsolódás.
Vásárhely egyik békés szegletében, a Tájházban a természetről szólt minden. Fotó: Tábori Szilvia
A kikeletet hirdető vándorló madarakat ünnepelték a családok szombaton délelőtt a vásárhelyi Népművészeti Tájházban. A művelődési központ Tavaszköszöntő rendezvényén szerencsére egy percig sem titkolták az ismeretterjesztő szándékot.

A tavasz a vándorlók madarak hazatérése miatt kiemelt időszak. Igaz ugyan, hogy a természet egészének csak apró részei, mégis igazán megmutatják a környezet változásait. Ez pedig egy különösen aktuális téma, hasonlóan a korai edukációhoz
– mondta lapunknak Beier László, a Szegedi Tudományegyetem oktatója az általa vezetett családi kvíz előtt.
Több ezer kilométeren
A rendezvény nyitányaként lovasokat fogadtak, majd ki-ki csatlakozott a neki tetsző programhoz: készítettek fészkelő odút, volt családi vetélkedő, gyermeknéptánc és szabad szituációs játék, illetve madárgyűrűzés bemutató. A tematikus programokkal párhuzamosan kézműves foglalkozásra, lovagoltatásra várták a családokat. Tokody Béla, a Magyar Madártani Egyesület munkatársa a költöző madarak útvonaláról tartott előadást. Megmutatta a gyűrűzés eszközeit is, például egy, a madarak hátára szerelhető olyan jeladót, amellyel a Dél-Nyugat Afrikába vonuló szalakóták vonulását vizsgálták.

Megtartani az egyensúlyt
A költöző madarak megváltozott szokásairól Beier László elmondta még: megfigyelhető, hogy kisebb távot tesznek meg, esetleg egyáltalán nem indulnak útnak. Az enyhe téli idő miatt nem kényszerülnek utazásra, itt is megtalálják a megfelelő táplálékot.
A családi program tulajdonképpen erre a jelenségre, a madarak köszöntésére és védelmére reflektál
– hangsúlyozta a hódmezővásárhelyi szakember. Hozzátette: némely fajok sajnos nem tudnak alkalmazkodni az intenzív környezeti változáshoz, emiatt drasztikusan csökken az egyedszámuk. Példaként említette, a fogoly élőhelyvesztését. Mert ahogy megváltozott az agrártáj, eltűntek a talajnedvességet, hőmérsékletet is befolyásoló füves, bokros, erdős sávok. Ezzel együtt pedig a fogoly fészkelőhelyei. Az emberi behatás tehát egyértelmű.

Úgy gondolom, a természetközpontú oktatás szerepe rendkívül fontos már az általános iskolában. Fontos lenne megtanítani olyan gyakorlati tudnivalókat, mint például egy kert művelése. Fontos lenne elmondani a gyerekeknek, hogy a természet hatalmas rendszerében hiábavaló a csúcstechnológia, ha nem tudjuk megtartani az egyensúlyt
– mondta.
Apró tettek a természetért
Az volt a célom, hogy mindenkinek megmutassuk a bennünket körülölelő szépséges természetet
– mondta lapunknak Sonkoly Ágnes. A Tavaszköszöntő egyúttal kitűnő alkalom volt az ismeretterjesztésre, környezetünk bemutatására, ezzel együtt pedig, hogy felhívjuk a figyelmet az egyéni felelősségvállalásra. Segítsük kibontakozni azokat az apró tetteket, amelyekkel ki-ki támogathatja a természet és az ember harmóniáját, a környezeti egyensúlyt. A belváros kellős közepén a vásárhelyi Tájház ehhez egy igazán különleges helyszínt adott – fogalmazott.