Helyi kék hírek

2019.10.20. 12:00

Hétfőn folytatódik a Czeglédy-ügy tárgyalása

Október 21-én folytatódik a Human Operator Zrt. ügye a Szegedi Törvényszéken. A bíróság négy napig tárgyal, eőkészítő üléseket tart. A törvényszék korábban már hozott egy Czeglédy Csabához köthető ítéletet: egy makói iskolaszövetkezet vezetője két év két hónap börtönbüntetést kapott.

Suki Zoltán

A Czeglédy Csaba vezette Hu­­man Operator Zrt.-hez kapcsolódó bűnszervezet ügyében februárban emeltek vádat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt, összesen 21 ember ellen.

A vádirat szerint a 2011-től működő bűnszervezet célja döntően diákmunkaerő-közvetítéssel foglalkozó cég áfafizetési kötelezettségének csökkentése, valamint a diákmunkához kapcsolódó más közterhek, így a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesülés volt. Az ügyészség szerint a bűnszervezet 6 milliárd 215 millió forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.

Az ügy egyik érdekessége, hogy Czeglédy Csaba, a DK eu­­rópai parlamenti képviselőjelöltje volt, ezért mentelmi jog il­lette meg. A politikus mentelmi jogát a Nemzeti Választási Bizottság fenntartotta, ezért a bí­­róság május 9-én megszüntette az ellene indult büntetőeljárást. Ez okozott némi bizonytalanságot, Czeglédyék szerint ugyanis ezzel vége is lett volna az ügynek.

A főügyészség viszont fellebbezett, és a Szegedi Ítélőtábla úgy döntött, hogy a mentelmi jog megszűnése után lefolytatható a Czeglédy Csaba elleni el­­járás. Közben a Szegedi Törvényszék május 16-án egy elkülönítve tárgyalt ügyben már jogerős ítéletet hozott. A közvetve a Human Operátor Zrt. alvállalkozójaként működő makói iskolaszövetkezet vezetőjét két év két hónap börtönbüntetésre ítélték.

A törvényszéken a mostani ügy előkészítő ülése június 20-án kezdődött el. A bíróság négy vádlottról hozott – hármuk esetében jogerős – ítéletet. A Human Operátor Zrt. egy munkatársát bűnszervezetben elkövetett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettében és folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondták ki bűnösnek. A nőt a bíróság három év három hónap börtönbüntetéssel sújtotta, kimondva, hogy nem bocsátható feltételes szabadságra. Három egykori iskolaszövetkezeti vezető esetében is ítélet született, őket másfél és három év közötti börtönbüntetésre ítélték, egyiküket kizárva a feltételes szabadság lehetőségéből.

Az ügy tárgyalását most a tervek szerint négy napon át, hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken folytatják.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában