2021.08.06. 20:20
Ismét diákokkal telik meg a csongrádi Síp utcai iskola
Felújítják az egykori iskolaépületet, a Diana Fegyvertechnikai Technikum az épületben fogja működtetni a Nemzeti Fegyvergyártási Oktatási Központot. Az országosan egyedülálló intézményben fegyvergyártó szaktechnikusokat és fegyveroptikai szaktechnikusokat képeznek majd. A technikum a kecskeméti egyetemmel is együttműködik, a Csongrádon végzett diákok fegyvertervező és -gyártó mérnök szakirányon tanulhatnak tovább.
Az egykori iskolaépület felújítás előtt áll, jövő szeptembertől vehetik majd birtokba a diákok. Fotó: Török János
Fotó: Török János
– Egy Kecskemét–Kiskunfélegyháza–Csongrád tengelyű oktatási központot hozunk létre, itt fogjuk képezni az országban létrejött védelmi beruházásokhoz szükséges szakembereket. A célunk, hogy jövő év szeptemberétől már a felújított iskolaépületben fogadhassuk a tanulókat
– tájékoztatott Bozó Gábor, a Diana Fegyvertechnikai Technikum és Kollégium igazgatója.
Az iskolában már több mint harminc éve oktatják a fegyveres szakképesítéseket, minden fegyveres testületet képesek ellátni középfokú szakemberekkel. A fegyverműszerész technikus alapképzésre két további szakág épül: a fegyvergyártó szaktechnikus és a fegyveroptikai szaktechnikus. Képzésük országosan is egyedülálló, sehol máshol nem kínálnak ilyen tudásanyagot.

Az új oktatási központ létrehozásának első lépése az egykori Síp utcai általános iskola épületének felújítása. Mint megtudtuk, az épületen csak minimális átalakítást terveznek, inkább a felújításon lesz a hangsúly: rendbe hozzák a szigetelést, a burkolatokat, valamint a külső és belső nyílászárókat is. Emellett folyik az eszközbeszerzés is. Bozó Gábor elmondta, mindent be kell szerezniük, amire egy új iskolának szüksége van, a pingponglabdáktól kezdve a CNC-forgácsológépen át az okostábláig.
Az iskola igazgatója hozzátette, az oktatási centrum képzését összehangolják majd a kecskeméti Neumann János Egyetem oktatási programjával, és olyan képzési kínálatot alakítanak ki, amely a szakképzéstől egészen a mesterképzésig le fogja fedni a védelmi ipar igényeit: az egyetemen a gépészmérnök szakképzésen belül fegyvertervező és -gyártó mérnök szakirányt indítanak, a Csongrádon végzett hallgatók ott tanulhatnak majd tovább.
A csongrádi és kecskeméti együttműködéshez Kiskunfélegyháza is csatlakozik, az ottani HM Arzenál Elektromechanikai Zrt., Magyarország egyetlen fegyvergyára biztosíthat majd gyakorlati helyet az egyetemi hallgatóknak.