Foci Eb 2012

2012.07.01. 15:52

Spanyolország kivégzéses győzelemmel Európa-bajnok!

A történelem első címvédését produkálták a spanyolok a 2012-es kijevi Eb-döntőn. A félidőben már kétgólos előnyt szereztek, majd Motta kiállását és az olasz összeomlást még két góllal büntették.

Kis Réka

Spanyolország-Olaszország 4-0 (2-0)

Labdarúgó Eb., döntő.
Ukrajna, Kijev, Kijevi Olimpiai Stadion, 70000 néző. Vezeti: Pedro Proenca (portugál).

Spanyolország: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Jordi Alba - Xabi Alonso, Xavi, Busquets - Silva, Fabregás, Iniesta. Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque.

Olaszország: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, De Rossi, Pirlo, Montolivo - Cassano, Balotelli. Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli.

Csere: Chiellini h. Balzaretti (21. perc), Cassano h. Di Natale (félidőben), Montolivo h. Motta (56. perc), Jordi Alba h. Pedro (59. perc), Fabregas h. Torres (75. perc).

Sárga lap: Piqué (25. perc), Barzagli (44. perc).

Gólszerző: David Silva (14. perc), Jordi Alba (41. perc), Torres (84. perc), Iniesta h. Mata (87. perc), Mata (88. perc).

A spanyol válogatott - amely nagy tornán először győzte le az olaszokat - ezzel történelmi győzelmet aratott (több szempontból is), ugyanis az első csapat lett, amely megvédte Európa-bajnoki címét, ráadásul abban is "egyedivé" vált, hogy sorozatban - 2008-as Eb és a 2010-es világbajnokság után - a harmadik nagy tornáját nyerte. A spanyolok 1964 és 2008 után harmadszor nyertek Európa-bajnokságot, ezzel utolérték Németországot az Eb-k történetének élén és a legnagyobb arányú győzelmet aratták az Eb-k történetében. Törres mindkét Eb-döntőn gólt szerzett.

EURO 2012 döntő: Spanyolország-Olaszország. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

2. félidő (2-0)

93. perc:
Sergio Ramos még sarkazni akart egy gólt, de nem sikerült. Lefújja Proenca a meccset. Balotelli az öltözőbe vonul.

90. perc: Három percet hosszabbít a portugál bíró. Nem tudjuk, miért. Talán Motta miatt, bár az olaszok már levonultak volna a pályáról.

88. perc: Torres nem akar gólkirály lenni, inkább rúgat egy gólt az egy perce beálló Matával. 4-0.

87. perc: Utolsó cseréjével is él Del Bosque, Iniesta helyett Mata érkezik.

84. perc: Torres eldöntötte! Közpről kapja a labdát, könnyedén pörget el a már fekvő Buffon mellett. Torres történelmet írt, hiszen ő az egyetlen olyan játékos, aki két egymás utáni Eb-n is gólt szerzett. Négy évvel ezelőtt az ő góljával nyertek 1-0-ra a döntőben, és úgy néz ki, most is ő dönti el.

79. perc:
Úgy megy át a spanyol gárda az olasz védelmen, mint kés a vajon. Torres húzza meg a szélen, Busquets mögé adja vissza, a beadásra Pedro vetődik, aki ugyan kihagyja a kihagyhatatlan ziccert, de les.

75. perc: Torres érkezik Fabregas helyére. Iniesta csinál mindjárt helyzetet neki, de szögletre mentenek az olaszok.

74. perc: Iniesta cselezget középen, Busquets fordul rá, de végül elcsúszik.

66. perc: Mottát közben leviszik az öltözőbe, most már biztosan emberhátrányban fejezik be a mérkőzést az olaszok.

64. perc: Balotelli indul meg három spanyol között, végül Arbeloa és Piqué ront rá. Pirlóé a szabadrúgás, de Bonucci nem érte el a labdát, mert szerinte Busquets lekönyökölte.

63. perc: 10 emberrel folytatják az olaszok.

60. perc: Motta alig 3 percet játszik, egy becsúszás után a combjához kap, nem tud felkelni a földről. Hordágyon viszik le, de az olaszok nem cserélhetnek már. Buffon és Prandelli is kétségbeesve elmélkedik.

57. perc: Motta jön be, már nem tudnak többet cserélni az olaszok. A másik oldalon David Silva (nem csak ő, mi sem értjük a cserét) helyére jön Pedro.

51. perc: Di Natale-n látszik, hogy friss ember, megint embertpróbáló feladat elé állította Casillast. Jól szerepelt a kapus.

50. perc: Megint milyen helyzet a spanyoloknál? David Silva az indítással az alapvonalig sodródik le, visszateszi, Xavi érkezik rá, éppen csak mentett az olasz védelem.

48. perc: Fabregas és Iniesta csúszik oda Buffon kezeihez, Abate tisztáz. Szöglet, Xavi tekeri be, a spanyolok kezezést reklamálnak , Proenca nem láthatta. Balotelli rúgja fel közben a középpályán ellenfelét.

47. perc: Di Natale jön be Cassano helyett, ő az egyetlen csere. Jónak is bizonyult, egy nagyon vesélyes fejessel mutatkozik be mindjárt az első percben.

A spanyolok egyik kezüket már a kupán érezhetik. Nagy iramban kezdtek, meg is lett az eredménye, hiszen már a 14. percben vezettek. Az olaszok ekkor új erőre kaptak, folyamatosan nyomás alatt tartották a spanyol védelmet, majd Iniestáék vették át újra az irányítást. A második góllal viszont elégg elvesztették a fejüket az olaszok, talán jót is tesz nekik a szünet. Prandellinek lesz dolga az öltözőben, hogy összekapja őket...

1. félidő (2-0)

46. perc:
Alig egy perc hosszabbítás után lefújja a portugál bíró az első félidőt. Keseregve vonulnak le a kék-fehérek a pályáról.

45. perc: David Silva hasonlóképp tesz Buffonnal, ő is kézben tartja a dolgokat. Közben Barzagli rúgja fel Iniestát, ő is besárgul.

44. perc: Montolivo teszi próbára Casillast, de a spanyol kapus a helyén volt. Tekintve, hogy a kezébe ment a labda.

41. perc: Ott a második spanyol gól is! Jordi Alba rohan át a fél pályán a védők között, nem les, könnyedén teszi el Buffon mellett a labdát. 2-0.

38. perc: Balotelli kapott labdát a bal oldalon, 22 méterről elvállalta, de alaposan fölé szállt.

35. perc: Jordi Alba és David Silva játszik össze a szélen, mire jönne a beadás addig lest int be az asszisztens.

33. perc: A tizenhatos széléről enged el egy bombát Cassano, nem semmi lövés volt, Casillas is csak kiöklözni tudta.

29. perc: Cassano figurázik a bal szélen, ellő a két spanyol védő között, Casillas reflexből is bravúrral hárít.

27. perc: Balotelli fejére jönne a beadás, Casillas is kireül a kapuból, de Balotelli sarkára érkezik a játékszer.  Utána a spanyol kapus rávetődik.

25. perc: Piqué érdemelte ki az első sárgát, hátulról csúszik be Cassanónak. Mosolyogva veszi tudomásul a lapot a spanyol védő.

EURO 2012 döntő: Spanyolország-Olaszország. Fotó: MTI/EPA (galéria)

21. perc: Chiellini sérülése nem jött rendbe úgy néz ki, a németek elleni teljes meccs után most a 21. percben lecserélik. Sántikálva hagyja el a pályát.

20. perc: Nyolnak az olaszok, most Jordi Alba rúgja hátra, Chiellini elhagyja, Fabregas indul beljebb, de szerelnek az olaszok. Iniesta és Fabregas akadélyozza egymást, Pirlo megy oda védekezni.

16. perc: Balotelli és Pirlo a labda mögött, Balotelli cselére meg se mozdul a sorfal, Pirlo lövése pedig hiába vette célba a rövid fölsőt, eltekeredik a kapu mellett.

14. perc: Vezet Spanyolország! Fabregas futja le Chiellinit a szélen, beadja középre, David Silva fejjel vetődik rá. 1-0!

10. perc:
Iniesta sorozza meg Chiellinit, majd egy kényszerítő után Xavi lövi el a labdát két ember között, de fölé. Az olaszok elég régóta nem értek labdához, most sem.

7. perc: Bonucci ment szögletre David Silva elől, a sarokrúgás után Ramos fejel fölé.

6. perc: Sergio Ramos áll oda a spanyol szabadrúgáshoz, eléggé fölé lőtte.

4. perc: David Silva cselezget a tizenhatoson túl, Chiellini tisztáz.

2. perc: Cassano cselezget a tizenhatosnál, hátraadja Pirlónak, aki eldurrant a kapu mellett.

1. perc: A spanyolok kezdik a találkozót, egy szabálytalanság után már az olaszoknál a labda.

20.45: Vége a himnuszoknak, lassan kezdődik a találkozó.

20.40: Gianluigi Buffon ma ünnepli 120. válogatottságát, nem rossz teljesítmény a kiváló hálóőrtől. Egy hétvégi nyilatkozatában közölte, nagy vágya ma visszavágni Iker Casillasnak, hiszen ő volt az, aki elhappolta előle a világ legjobb kapusának járó elismerést.

20.30: Hiába a sok kritika és találgatás, Vicente del Bosque befejezőcsatár nélkül állítja fel fiait az olaszok ellen. A házigazdák látványos, színes műsorral játsszák le az Eb eddigi történéseit, kisgyerekek a csapatok zászlóival figuráznak, végül csak a spanyol és az olasz marad talpon.

Szurkolói hangolás a döntő előtt. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

A két csapat eddig 26-szor találkozott egymással, melyeken 8 olasz, 7 spanyol siker mellett 11 döntetlen született.

Út a döntőig - Spanyolország

Selejtező, I csoport: Liechtenstein-Spanyolország 0-4 Spanyolország-Litvánia 3-1 Skócia-Spanyolország 2-3 Spanyolország-Csehország 2-1 Litvánia-Spanyolország 1-3 Spanyolország-Liechtenstein 6-0 Csehország-Spanyolország 0-2 Spanyolország-Skócia 3-1

A csoport végeredménye:

1. Spanyolország 8 8 - - 26- 6 24 pont
2. Csehország 8 4 1 3 12- 8 13
3. Skócia 8 3 2 3 9-10 11
4. Litvánia 8 1 2 5 4-13 5
5. Liechtenstein 8 1 1 6 3-17 4

Eb., C csoport: Spanyolország-Olaszország 1-1 (0-0) gól: Fabregás (64.), illetve Di Natale (60.) Spanyolország-Írország 4-0 (1-0) gól: Torres (4., 70.), David Silva (49.), Fabregás (83.) Spanyolország-Horvátország 1-0 (0-0) gól: Navas (88.)

1. Spanyolország 3 2 1 - 6-1 7 pont - továbbjutott
2. Olaszország 3 1 2 - 4-2 5 - továbbjutott
3. Horvátország 3 1 1 1 4-3 4
4. Írország 3 - - 3 1-9 0

Negyeddöntő:
Spanyolország-Franciaország 2-0 (1-0)
gól: Xabi Alonso (19., 91., a másodikat 11-esből)

Elődöntő:
Spanyolország-Portugália 0-0 (0-0, 0-0, 0-0) - 11-esekkel: 4-2

Út a döntőig - Olaszország

Selejtező, C csoport: Észtország-Olaszország 1-2 Olaszország - Feröer-szigetek 5-0 Észak-Írország - Olaszország 0-0 Olaszország-Szerbia 3-0 (UEFA-döntés alapján, mert a szerb szurkolók miatt félbeszakadt a találkozó) Szlovénia-Olaszország 0-1 Olaszország-Észtország 3-0 Feröer-szigetek - Olaszország 0-1 Olaszország-Szlovénia 1-0 Szerbia-Olaszország 1-1 Olaszország - Észak-Írország 3-0

1. Olaszország 10 8 2 - 20- 2 26 pont
2. Észtország 10 5 1 4 15-14 16
3. Szerbia 10 4 3 3 13-12 15
4. Szlovénia 10 4 2 4 11- 7 14
5. Észak-Írország 10 2 3 5 9-13 9
6. Feröer-szgietek 10 1 1 8 6-26 4

Így készültek az olaszok a döntőre. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

Eb., C csoport: Spanyolország-Olaszország 1-1 (0-0) gól: Fabregás (64.), illetve Di Natale (60.) Olaszország-Horvátország 1-1 (1-0) gól: Pirlo (39.), illetve Mandzukic (72.) Olaszország-Írország 2-0 (1-0) gól: Cassano (35.), Balotelli (90.)

Negyeddöntő: Olaszország-Anglia 0-0, 11-esekkel: 4-2

Elődöntő:
Olaszország-Németország 2-1 (2-0) gól: Balotelli (20., 36.), illetve Özil (92., 11-esből)

A döntő számokban

- Amennyiben Spanyolország nyer 1964 és 2008 után, akkor utoléri Németországot az Eb-k történetének élén harmadik végső diadalával.

- Olaszország másodszor nyerheti meg a tornát az 1968-as, hazai rendezésű siker után.

- Mindkét csapat egy-egy Eb-döntőt bukott el korábban: a spanyolok 1984-ben, az olaszok 2000-ben egyaránt a franciáktól kaptak ki.
- A döntő még sosem dőlt el 11-esekkel, az elmúlt két Eb-n pedig egyaránt 1-0-ás eredmény született.

- Ahogy az olaszok elődöntős ellenfele, Németország, úgy a Spanyolország sem győzte még le Olaszországot 90, vagy akár 120 perc alatt nagy tornán: eddigi hét találkozásukkor három olasz siker mellett négyszer döntetlen született. A spanyolok azonban egy ízben, éppen a négy évvel ezelőtti Eb negyeddöntőjében gól nélküli döntetlent követően - 11-esekkel felülmúlták az olaszokat.

- A 2008-as Eb-döntőn pályára lépett spanyol játékosok közül 9 jelenleg is tagja a válogatottnak, ugyanakkor a legutóbbi torna álomcsapatába választott hat spanyolból, csak ketten maradtak a keretben: Carles Puyol és David Villa sérülés miatt hiányzik.

EURO 2012 - elődöntő: Spanyolország - Portugália. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

- Amennyiben az olaszoknál Mario Balotelli eredményes lesz a döntőben, akkor könnyen a torna egyedüli gólkirálya lehet, jelenleg három találattal holtversenyben áll az élen. A spanyoloknál három játékos, Fernando Torres, Cesc Fabregas és Xabi Alonso kétgólos.

- Spanyolország 19 tétmérkőzés óta veretlen, legutóbb a 2010-es világbajnokság első csoporttalálkozóján Svájctól kapott ki. Azóta 17 győzelmet és 2 döntetlent könyvelt el a spanyol válogatott, ugyanakkor mindkét döntetlen a mostani Eb-n volt: az első az olaszok elleni első csoportmeccsen, a második a portugálok elleni elődöntőn, amelyet végül 11-esekkel nyert meg.

- Ezen a 19 mérkőzésen Spanyolország mindössze 8 gólt kapott, ezen az Eb-n pedig mindössze egyet, éppen az olaszok elleni első csoportmeccs alkalmával, amely 1-1-re végződött.

- Olaszország legutóbbi 19 Eb-mérkőzéséből mindössze kettőt vesztett el: 2000-ben a fináléban a franciáktól, 2008-ban a csoportkörben a hollandoktól kapott ki.

"Spanyolországé és Olaszországé a két legjobb csapat az Európa-bajnokságon - értékelte a finálé párosítását a taljánok mindkét elődöntős gólját szerző Mario Balotelli. - És hogy melyik nyer? Kérdezzék ezt meg tőlem vasárnap" - igyekezett érzékeltetni az erőviszonyok kiegyenlítettségét.

Nemcsak Balotelli hagyta nyitva a választ, hanem maga az Eb "előtörténete" sem segít a találgatásban, hiszen a két válogatott a kontinentális csúcs korábbi szakaszában találkozva, jelesül közös csoportjuk nyitómérkőzésén 1-1-re végzett egymással.

EURO 2012: Németország-Olaszország. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

Az olaszok szövetségi kapitánya mindenesetre "megelőlegezte" a várható végkimenetelt: "Spanyolország a döntő favoritja - jelentette ki Cesare Prandelli az elődöntős sikert követő csütörtök éjjeli sajtótájékoztatón. - Persze mi is ott leszünk a pályán, s éppen a mai győzelmünk az újabb lelkesítő példája annak, mire vagyunk képesek nemzeti mezben."

A meccs legjobbjának választott olasz középpályás, Andrea Pirlo határozottabban fogalmazott: "Hatalmas diadalt arattunk egy félelmetes ellenféllel szemben, s nagyon is okkal reménykedhetünk benne, hogy a döntőben is mi nyerünk. Európa-bajnokként akarunk hazatérni."

A spanyol-olasz döntő előéletéhez tartozó érdekesség, hogy az ibériaiak, ha döntetlent játszanak a horvátokkal a csoportmeccsen, időnek előtte elbúcsúztathatták volna az Eb-től az olaszokat: "Nem kell bűntudatot éreznünk amiatt, amiért nem ejtettük ki Itáliát, ez nem tett volna jót a sportágnak" - mondta Vicente del Bosque spanyol szövetségi kapitány a madridi Radio Marcának adott nyilatkozatában.

- A csoportnyitányon 1-1-re végeztünk az olaszokkal, akik fölénk nőttek az első félidőben, s többször is gondot okoztak nekünk. Nyilvánvaló, hogy a fináléban nagyon jól kell futballoznunk, úgy vélem, ötven százalék esélye van mindkét csapatnak a győzelemre."

Spanyolország lehet az első címvédő

Vicente del Bosque csapata a tekintetben is rekordot érne el végső sikerével, hogy sorozatban harmadik tornáját nyerné meg a 2008-as Eb és a 2010-es vb után, márpedig ilyen bravúrra korábban még nem akadt példa.

EURO 2012 negyeddöntő: Spanyolország-Franciaország. Fotó: MTI/EPA/AP (galéra)

A spanyoloknak ugyanakkor - a várakozások szerint - korántsem lesz könnyű dolguk, mivel nagy tornán, azaz Eb-n és vb-n még sosem győzték le az olaszokat 90, vagy akár 120 perc alatt, ugyanakkor négy éve a negyeddöntőben gól nélküli döntetlent követően 11-esekkel felülmúlták az itáliaiakat.

A selejtezőt is beleszámítva veretlenül meneteltek el a mostani fináléig a csapatok, amelyek már a csoportkörben is találkoztak egymással, akkor 1-1-es döntetlen született.

A döntő játékvezetője a portugál Pedro Proenca lesz.

A labdarúgás nagy ünnepére készül Olaszország

Olaszország az esti Eb-döntőre készül: a sajtó és a szurkolók is azt remélik, hogy a Cesare Prandelli szövetségi kapitány vezette futballválogatott képes lesz a spanyolok elleni csodára a kijevi fináléban.

"Ugyanolyan előérzetem van, mint 2006-ban volt!" - hangoztatta a sajtónak a lengyel-ukrán rendezésű kontinensviadal vasárnapi döntőjével kapcsolatos érzéseit Gigi Buffon, a hat évvel ezelőtt világbajnok olasz csapat kapusa. A babonás Olaszországban pozitívan fogadták Cesare Prandelli kijelentését is, amely szerint "kedvezőnek" érzi az olasz válogatott csillagainak állását.

Itáliát ez megnyugtatta, mivel Prandelli ugyanezt mondta az angolokkal vívott sikeres negyeddöntő előtt is.

Vasárnap este "technika és szív kell!"- buzdította a squadra azzurrát a Corriere dello Sport sportnapilap. "Hatvan millió olasz lesz a kijevi pályán!" - tette hozzá a Gazzetta dello Sport hangsúlyozva, hogy a döntőt játszó csapat egész Itália győzni akarását testesíti meg a gazdasági válság nehézségei közepette. A Gazzetta szerint a spanyolok döntőbe jutása biztos volt, az olaszok jelentik az igazi meglepetést, mivel róluk "senki sem gondolta volna, hogy sikerülhet, ezen a ponton azonban Olaszország meg akarja szerezni az Európa-bajnoki címet".

EURO 2012: tizenegyesekkel győzte le Olaszország Angliát. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

"Mario, mutasd meg, mit tudsz!" - biztatták az Eb-n eddig háromszor eredményes Balotellit a címoldalak, a Corriere della Sera "A labdarúgás nagy ünnepéről" írt. Az újságok elismerték, akármi is legyen a spanyolokkal szembeni eredmény, az olasz válogatott mindenképpen győztesen tér haza az Eb-ről. A lapok kiemelték, hogy a kijevi stadionban lesz Mario Monti olasz miniszterelnök is, aki a hazai bajnokságot az Európa-bajnokság előtt sújtó bundabotrány napjaiban még az itáliai labdarúgás néhány évre való felfüggesztését javasolta. A két Mario - Monti és Balotelli - képviseli most Olaszország "feltámadását" a gazdaságpolitikában és a labdarúgásban, bár az olaszok a focista Supermariót kedvelik jobban - jegyezték meg a kommentárok.

Ahogyan az angolokkal szembeni negyeddöntőt és a németek elleni elődöntőt, Olaszország a ma esti döntőt is az utcákon, tereken felállított óriásvetítőkön nézi majd.

A római Circus Maximus mezejére kétszázezres tömeget várnak. Az ötven négyzetméteres vászon előtt lesz Róma főpolgármestere, aki Spanyolország római nagykövetét is meghívta, de ő inkább külön akart szurkolni.

Ha Olaszország lesz az Európa-bajnok, egész Róma a Circus Maximusban ünnepel. Az olasz főváros tömegközlekedését hajnali fél kettőig meghosszabbították.

Milánóban a dóm téren nézik a meccset. A szicíliai Agrigentóban még a város védőszentjének tisztelgő körmenetet is elhalasztották. Az olasz mozikban külön légkondicionált termekben közvetítik a döntőt. Az Alitalia olasz légitársaság bejelentette, hogy esti járatain folyamatosan közlik a mérkőzés eredményét.

Giorgio Napolitano olasz államfő hétfőn a római elnöki palotában fogadja Prandellit és a válogatott játékosait.