Véleményeket várnak

2021.02.10. 09:31

A megye jövője múlik rajta

Még a hónap végéig lehet véleményezni Csongrád-Csanád megye területfejlesztési programtervezetét. A megyei önkormányzat ennek megírásakor figyelembe vette a települések helyhatóságainak igényeit is.

Munkatársunktól

20210129 Szeged a Szegedi Tudományegyetem ( SZTE ) rektori épülete fotó: Kuklis István Délmagyarország DM KI

Fotó: Kuklis István

A dokumentum szerint a megyében nagyjából kielégítő az alapinfrastruktúra állapota, ám a speciális működési háttérfeltételek fejlesztése sem hanyagolható el. Ennek a pontnak nagyjából az a lényege, hogy

továbbra is támogatni kell a helyi foglalkoztatást növelő beruházásokat és a már meglévő ipari parkok, ipari területek fejlesztését.

Az intézkedés kedvezményezettjei elsősorban a települési önkormányzatok, többségében önkormányzati tulajdonú szervezetek, közvetve pedig a fejlesztéssel érintett vállalkozások.

Ezzel együtt fontosnak tartják a mikro-, kis- és középvállalkozások segítését is. Viszont az is kiderül, hogy

a megye üzleti környezetére negatív hatással van az, hogy a helyi szakképzés nem illeszkedik a megyei ágazatok igényeihez.

Ennek oka lehet a szakképző rendszer munkaerőpiaci kapcsolatainak gyengesége, az intézmények alacsony szintű felszereltsége és az intézményrendszer területi eloszlásának egyenetlensége. A tervek szerint ezen is segítenének, többek között a vállalati képzések támogatásával.

A fejlesztési koncepcióban kiemelten foglalkoznak a Szegedi Tudományegyetemmel. Megemlítik, hogy majd elkészül az ELI-ALPS körül az SZTE innovációs, technológiai és ipari parkja, a Science Park. Azt is írják, hogy az egyetem bázisán lehetőség van egy, a hármas ha­­táron átnyúló tudástérség ki­­alakítására, hiszen Szabadka is fontos felsőoktatási központ, a Temesvári Nyugati Tudományegyetem pedig Románia ötödik legelismertebb egyeteme.

Fontos szerephez juthat a di­­gitalizáció és az okosvárosok fejlesztése is a jövőben.

Ennek kapcsán a megyében elengedhetetlen a kis- és középvállalkozások saját infokommunikációs rendszereinek fejlesztése. Az pe­­dig már alap, hogy mindenhol legyen elérhető az internet. Ez magában foglalja az internet­elérés teljes körű biztosítását, az ehhez kapcsolódó ismeretek és a biztonságos internethasználat gyakorlatának megszerzését, egyben lehetőséget nyújt a digitális eszközök eléréséhez is. Az okoseszközök tantermi alkalmazását segítő fejlesztések, a digitális tananyagok széles körű és korlátlan hozzáférését biztosító tevékenységek szintén részét ké­­pezhetik a tervnek.

A dokumentumban kitérnek a megye közbiztonságára is. Emlékeztetnek, hogy a 2015 óta tapasztalt migrációs nyomás miatt felértékelődött a személy- és vagyonvédelem. Ebből adódóan települé­­si szempontból elsősorban a helyi közbiztonságot növelő fejlesztési javaslatokat tettek. Például kamerarendszerek ki­építését javasolják.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában