Számos gyermek és felnőtt életét megmentette már

2019.12.03. 10:23

Emlékérmet kapott Bogáts Gábor szívsebész

Két évtizede irányítja a szívsebészetet Szegeden Bogáts Gábor, számos gyermek és felnőtt életét megmentette már, most emlékéremmel ismerték el munkáját. Azt mondta, jelentős változásokon ment át a szakma, de további fejlesztések kellenek.

Kiss Anna

Szeged, 20191129. Kudász József Emlékérmet kapott Dr. Bogáts Gábor a Szívsebészeti osztály vezetõje. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

Idén húsz éve vezeti az SZAKK II. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ szívsebészeti osztályát Bogáts Gábor. Ebből az alkalomból, illetve a több évtizedes szakmai munkája elismeréseként Kudász József-emlékérmet kapott a Magyar Szívsebészeti Társaság XXVI. kongresszusán.

Édesapját követte

– Nagyon megtisztelő ilyen laudációt és emlékplakettet kapni, úgy tűnik, nem maradt észrevétlenül a két évtizedes vezetői munka – nyilatkozta lapunknak az egyetemi docens.

Megtudtuk, orvoscsaládban nevelkedett, édesapja jó példa volt számára, hiszen sebészként dolgozott, őt követte a pályaválasztáskor. Azt mondta, a szigorlati év során dőlt el, hogy szívsebész szeretne lenni, ­mi­után három hónap gyakorlatot töltött ezen az osztályon.

Gyermekmentés

– 1983 októberében kezdtem dolgozni Szegeden, majd 3 év külföldi és pécsi munka után 1999-ben tértem vissza, amikor kiírták az osztályvezetői pályázatot, amelyet elnyertem. Ez az egyetlen olyan osztály az országban, ahol a szívsebészet teljes spektrumát végezzük, kivéve a tartós műszív beültetését és a szívátültetést, azt csak Pesten csinálják. De az egyetlen olyan klinika vagyunk, ahol a csecsemők és a gyerekek szív- problémáit is kezelni tudjuk, Csongrád megye mellett Békésből és Bács-Kiskunból is érkeznek hozzánk páciensek. Évente ez 80-100 beavatkozást jelent, de ebbe beletartoznak azok a felnőttek is, akiket gyermekkorukban már egyszer műtöttek, vagy felnőttkorukig kihordták a betegséget – mutatott rá.

Bogáts Gábor szerint gyakorlat teszi a jó szívsebészt. FOTÓ: FRANK YVETTE

Átalakult a szakma

Bogáts Gábor szerint jelentősen átalakult az évtizedek során a szakma, főként eszközök tekintetében.

– Lerövidült a műtétek ideje, kifinomultabb lett a szívizomvédelem, valamint a behatolás mérete is egyre kisebb. Emellett az országban egyedüliként működik itt egy olyan szövettartósító labor, ahol emberi szöveteket tudunk fagyasztva tárolni, így billentyűket tudunk pótolni és rendellenességeket helyreállítani – magyarázta.

A jó szívsebész titka

Összességében évente 700-800 szívműtétet végeznek Szegeden, a várólista igen rövid, pedig csak két műtő áll a sebészek rendelkezésére, akik már több határon túli gyermek életét is megmentették. Az osztályvezető szerint a jó szívsebész titka a sok gyakorlat, azaz a sok műtét.

– Amikor kezdtem a pályát, 200 műtét volt évente, így a fiatalok nem jutottak sok gyakorlathoz, pedig ahhoz, hogy valakinek meglegyen a kellő biztonságérzete, folyamatos műtéti gyakorlat kell. Nem nézni, hanem csinálni kell. Éppen ezért a szakvizsgára készülő hallgatók nálunk rendszeresen lehetőséget kapnak önálló műtétre, persze az idősebb orvosok ott állnak mögöttük és segítik őket, így lesz meg a rutin a kezükben – hangsúlyozta.

Fejlesztések kellenek

Mint mondta, megújulásra lenne szüksége az osztálynak, például jól jönne egy hibridműtő, így egyszerre tudnák elvégezni a katéteres beavatkozást és a műtétet.

– Jelentősen javítaná a betegek túlélését az is, ha fejleszteni tudnánk az ideiglenesműszív-kezelést, valamint egy 3D-s endoszkópos torony is kellene az endoszkópos műtétekhez, így egy kisebb lyukkal számos billentyű beültetését el tudnánk végezni – tette hozzá Bogáts Gábor.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában