Helyi közélet

2020.02.07. 19:50

Kincsek az Alföldi Galéria emeletén

Az Alföldi Galériában rendszeresen rendeznek időszaki tárlatokat, de az igazi kincsek – nyugodtan állíthatjuk – az emeleti állandó kiállításon láthatók. Például Medgyessy Ferenc, Tornyai János, Endre Béla és Koszta József művei.

Imre Péter
Kincsek az Alföldi Galéria emeletén

Képiró Ágnes az Alföldi Galéria állandó kiállításának minden termében mesélt a művekről.

Fotó: IMRE PÉTER

– Az Alföldi Galériát 1985-ben Dömötör János múzeumigazgató hozta létre, és az első ál­landó kiállítást is ő alakította ki, amit Nagy Imre 2013-ban új­­rarendezett, és nagy hangsúlyt kapnak az alföldi iskola alkotásai – mondta bevezetésként Képiró Ágnes, a vásárhelyi Tornyai János Múzeum művészettörténésze.

Az Alföldi Galéria emeletén, az állandó tárlaton igazi kincsek, híres műalkotások lát­­hatók. A hét közül az egyik te­­­remben kapott helyet a 46 darabos, Mórahalomhoz is kö­tődő Tóth Menyhért hagyatéka, amit az özvegy ajándékozott a közgyűjteménynek. A folyosón a Vásárhelyi Őszi Tárlat első Tornyai-plakettesének, Medgyessy Ferenc szobrásznak sorakozik több alkotása, de a Tornyai-plakettet tervező Szabó Ivántól is vannak művek az 1945 utáni korszakot bemutató teremben. A Tornyai János Múzeum gazdag, értékes képzőművészeti gyűjteménye több mint 3900 darabos, ebből a tárlaton 247 látható. Köztük az első jegyzett vásárhelyi fes­tő­művész, Gosztonyi József ro­­mantikus tájképe, amelyet Képiró Ágnes megmutatott, ahogy Mednyánszky László, Iványi-Grünwald Béla, Aba-Novák Vilmos alkotásait és Wiener Tibor görögkeleti lelkész gyűjteményét is.

– Koszta József virágcsendéletei közül is látható itt egy. A nevét viselő szentesi múzeum az ezredfordulót követően ve­­zette be a szokást, hogy születési évfordulóján a festőművész sírjára egy-egy olyan csokrot helyez, amelyek csendéleteinek reprodukciói alapján készülnek – folytatta Képiró Ágnes. A legnagyobb teremben a legendás Tornyai János és Endre Béla vásznai láthatók. Bár ez a mondat nem teljesen igaz, mert Tornyai grafomániája mellett – rengeteg naplót írt –, bármire festett, ami az „útjába került”: festmény hátoldalától kezdve a deszkán és szivaros doboztetőkön át a bútordarabokig.

– Két legismertebb festménye, a Juss és a pusztai tájban magányos lovat ábrázoló Bús magyar sors, a hozzájuk kötődő vázlatokkal együtt, megtekinthető nálunk – mondta Képiró Ágnes.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában