A fő szempont a hiteles rekonstrukció

2021.08.12. 06:58

Pincétől a tetőig felújítják a jogi kar épületét

Javában zajlanak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának felújítási munkálatai. Fendler Judit kancellár lapunknak elmondta, az egyetemi közösség régi álma válik valóra az ikonikus műemléképület teljes újjászületésével.

K. K.

20210805 Szeged SZTE Szegedi Tudományegyetem Jogi kar épületének felújítása. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)

Fotó: Karnok Csaba

– A jogi kar a szegedi egyetem nagyon magas presztízsű oktatási intézménye, régi vágy volt az ingatlan megújulása. Az épület nem e célból létesült, 1882-ben polgári leányiskolának szánták, később bíróságként működött, az 1950-es évek óta zajlik jogi képzés a falak között. Az évtizedek során részleges felújítások lezajlottak ugyan, de olyan nagyobb átalakítás nem történt. Sokáig tartott, míg a fejlesztési forrást sikerült megszereznünk, közben az ág is húzott bennünket, hiszen két éve a vihar levitte a tető egy részét. A kormány biztosította az átalakításhoz szükséges, több mint 1,8 milliárd forint támogatást – fejtette ki Fendler Judit kancellár.

A 3795 négyzetméteres épület teljes átalakítását a közbeszerzési eljárás nyertes pályázójaként a szegedi Ferroép Kft. végzi. Az átalakítások két legfőbb szempontja a hiteles műemléki-történeti rekonstrukció, valamint a belső terek elrendezésének optimalizálása.

Az átalakítások két legfőbb szempontja a hiteles műemléki-történeti rekonstrukció, valamint a belső terek elrendezésének optimalizálása. Fotó: Karnok Csaba

Az eredetileg egyemeletes épület 1958-as, részleges felújítása során ugyanis a kupolát elbontották, az 1960-as években pedig egy újabb szinttel bővítették, mely során a toronyszoba is eltűnt. A jelenlegi felújítás során mindkét épületrészt visszaállítják.

Másrészt nagy problémát jelentett a belső térszerkezet szűkössége és hiányosságai, melyek abból származtak, hogy eredetileg más funkciót szántak az ingatlannak.

A rekonstrukció során az épület udvarát üvegtetővel fedik majd be, ott új közösségi teret alakítanak ki, továbbá új hallgatói, oktatási és kari helyiségeket létesítenek. Az épület alapterülete így majdnem 800 négyzetméterrel bővül.

Mindemellett megvalósul a homlokzat felújítása, a pince szigetelése, a nyílászárók műszaki- és energetikai korszerűsítése, az elektromos hálózat fejlesztése, napelemeket helyeznek majd el a tetőn, továbbá egy emlék- és bemutatóhelyet is kialakítanak.

– Egy kiállítószoba is létesül, ahol a kar történetével ismerkedhetnek majd a tárlat látogatói. A trianoni békediktátum után a jogi azon karok közé tartozott, melynek tagjait Kolozsvárról elüldözték, a történetírás szerint a professzorokat az utcán zavarták végig. A kiállítás a kolozsvári évektől napjainkig végigvezeti majd a látogatókat a kar történetén – részletezte Fendler Judit. A tervek szerint a viharkárok miatt 2019-ben kiürített és életveszélyessé nyilvánított épület felújítási munkálatai jövő év nyár közepére teljesen befejeződnek, így a következő tanévet már korszerű körülmények között kezdhetik a kar oktatói és hallgatói.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában