ingatlanbazár

2021.04.16. 00:20

Fürdőszoba-kialakításra is jár a támogatás

Az otthonfelújítási támogatásról szóló rendelet értelmében az 50 százalékos állami támogatás igényelhető fürdőhelyiség, illetve WC létesítésére, szaniterek beépítésére vagy cseréjére is.

Nánai Márta

A csempe egyelőre nem drágult, a szakmunka díja viszont igen. FOTÓ: DREAMSTIME

A Magyar Államkincstár honlapján feltünteti, mely eszközök számolhatóak el: mosdó, WC, kádak, zuhanykabinok, csövek, csatlakozók, csaptelepek, burkolóanyag, fürdőszobai radiátorok, bojlerek, vízmelegítők, fürdőszobabútorok.

A számlán a felhasznált anyagokat részletezni kell, de úgy is elfogadják, ha a számla mellé csatoltjuk a megrendelés alapjául szolgáló, a vállalkozó által készített költségvetést vagy számlarészletezőt.

Felújításkor felmerülhet a kérdés: az építőanyag szállítása anyagköltségnek vagy munkadíjnak minősül? Anyagvásárlás esetén, amennyiben a számla szállítási költséget/fuvardíjat is tartalmaz, az anyagköltségként támogatható. Azonban külön számlán szereplő szállítási költségre, fuvardíjra nem vehető igénybe támogatás.

A bontás szerepelhet a munkadíjszámlán. Bontási hulladék elszállításánál fontos, hogy a konténeres és egyéb hulladék elszállítása önállóan nem támogatható, csak akkor, ha a kivitelezést végzővel kötött megállapodásban a hulladék elszállítása is szerepel.

A szaniter drágult

Persze az otthonfelújítási támogatást igénylők igyekeznek alaposan tájékozódni a rendelet részleteiről. Bikádi Róbert, a szegedi Terrakotta Csempecentrum tulajdonosa is ezt tapasztalja.

– Érezhetően többen válogatnak a csempék és a padlóburkolatok között, de az egyéb kiegészítők, szaniterek is keresettek. A vásárlók igyekeznek biztosra menni, nem akarják elbukni a támogatást adminisztratív hibák miatt. Ha a vevő igényli, segítünk kitölteni az igényléshez szükséges dokumentumokat – fogalmazott a tulajdonos.

A szakember tájékoztat: márciusban a szaniterbeszállítók árat emeltek, nagyjából 5–10, esetenként zuhanykabinoknál 20 százalékos drágulás is lehetséges. Szaniterből, csaptelepekből az időtállóság miatt indokolt a minőséget választani, hosszú távon ez lesz az olcsóbb. Bár manapság már az élelmiszer-láncolatok polcain is találni zuhany-rózsát állvánnyal, ajánlatos szaküzletben, szaktanácsadás mellett beszerezni a fürdőszobai kellékeket. Náluk 3 dimenziós látványtervezéssel várják a vevőket, ez nagyban segít a csempék és kiegészítők kiválasztásában.

A csempe egyelőre nem drágult, a szakmunka díja viszont igen. FOTÓ: DREAMSTIME

A burkolat a legkeresettebb

– A burkolatoknál egyelőre nincs áremelkedés, ugyanakkor a zömében spanyol és olasz importburkolatok árainál az árfolyamváltozással mindig számolni kell. Némi zökkenő a gyártók esetleges készlethiánya miatt léphet fel, a kamionforgalomra nincs panasz. A tényleges munka megkezdése előtt egy-két hónappal érdemes beszerezni a csempéket, burkolatokat – tanácsolja Bikádi Róbert.

A csempe- és padlóburkolat-választás az alapja a felújításnak. Az olcsóbb csempék négyzetméterára 2–3 ezer forint, felső határ gyakorlatilag nincs. Elsősorban az esztétikai szempont dönt az árról, minőségben az első osztályú csempék között nincs nagy különbség.

Ugyanezt mondja a szegedi Burkolólap 2000 Kft. kiskereskedelmi vezetője, Winkert Roland is:

– Az olcsóbb termék is lehet jó minőségű; az árat a lap mérete, színezete, mintázata, extra tulajdonságai – például élvágott, csiszolt – befolyásolják. Szegeden a sok panellakás miatt a kisebb méretű fürdőszoba-felújítás most a leggyakoribb, a burkolatok mérete is ehhez igazodik – fogalmazott Winkert Roland.

A szakember tanácsai: zuhany-zó alá ne csúszós lapok kerüljenek; a gres porcelán padlólapok fagyállóak, keményebbek, magas a kopásállóságuk. A fehér alapanyagú hosszúkás lapoknál kevésbé jellemző a görbület; vagy – a közbeszédben elterjedt fogalom szerint – kevésbé hasas, mint a vörös alapanyagból készült társa.

Ki legyen a burkoló?

Szegeden drágábban, akár négyzetméterenként 6–8 ezer forintért találni burkoló szakembert. A környező településeken valamivel kevesebből is megúszhatjuk – számol be a vásárlói visszajelzések alapján Winkert Roland. Szerinte az igényléshez szükséges munkadíj-anyagköltség 50–50 százalék csak úgy teljesülhet, ha a burkolatok, a szaniterek és a csaptelepek mellett a segédanyagok is szerepelnek az anyagköltségszámlán: például az aljzatkiegyenlítő, a ragasztó, a fugázó, az alapozó, a vízszigetelő. Arról is tájékoztat, hogy a vevő adóazonosító jelét felesleges feltüntetni a számlán.

Mivel a bővítés, az átalakítás nem támogatható, más helyiség fürdőszobává történő átalakítása után egy forint sem jár vissza. Például a pincéből vagy a nyári konyhából támogatással nem készülhet fürdőszoba, mosókonyha, gardrób.

Mely fürdőszoba bútorra jár a támogatás? Ami az ingatlanba állagsérelem nélkül el nem választható módon épül be, az ingatlan részét képezi, így a beépített/beépíthető szekrény támogathatónak minősül. Nem igényelhető a támogatás a szabadon álló bútorokra: a falhoz rögzített beépítettnek minősül, így elszámolható, a lábon álló viszont nem. A tükrös szekrény elszámolható.

 

Ez a Divat

Trendi a bézs, a barna, a szürke, vagyis a földszínek; ugyanakkor a fürdőszoba általában több évtizedre készül, ezért ajánlatos az egyszínű bézs, szürke vagy a klasszikus fehér-fekete kombinációban gondolkodni. Esztétikailag szintén időtállóak a bújtatott halvány pasztellszínek. Napjainkban a kádnál sokkal népszerűbb a zuhanykabin – állítja mindkét megszólalónk. Sokan a beépített, tálca nélküli, csak üvegfallal megvalósított zuhanyzót keresik. Ki hinné, hogy felgyorsult életvitelünk még a tisztálkodásra is kihat?

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!