ingatlanbazár

2021.10.07. 11:02

Kevés és drága a befektetési ingatlan

Nem egyforma a kép, de országszerte méregdrágák a befektetési ingatlanok, jelentős a vásárlói bizonytalanság: sok helyütt szűkös a kínálat, az anyagárak pedig életeket keserítenek – összegezte tapasztalatait az Ingatlanbazar.hu portál.

delmagyar.hu

Pandémia, albérleti bizonytalanság, anyagárak, alacsony minőségi kínálat: mindegyik ág a befektetési ingatlanpiacot húzza. FOTÓ: DREAMSTIME

Fordult a kocka, ami a magyar megyéket illeti – talán csak a nyugati határszél városai a kivételek. Míg Sopronban változatlan a kínálat és erős az albérleti kereslet, addig Győrt árakban és fejlődésben lehagyták a keleti kistigrisek, úgymint Debrecen, Kecskemét, Szeged, és bizonyos fokig Miskolc is. Debrecenben a négyzetméterárak a budapesti egymillió forinthoz zárkóztak fel. Ezekben a megyékben a megyeszékhelyek agglomerációiban az ingatlankínálat akár 20–30 százalékot is fejlődött. Jó példa a debreceni környéken Mikepércs, ahol szinte teljesen átalakult kínálat színvonala.

Miből van hiány?

Az ingatlankeresők a pandémiasorozat óta a jó lokációjú, teraszos, 2–3 hálószobás családi házakat keresik a legjobban. Az Ingatlanbazár szerint ez a kategória tűnt el a leghamarabb. Mivel az igény nagy, a zsúfoltabb városi lakásokból pedig a potenciális vevők nem találnak megfelelő ingatlant, a jelenlegi lakásukat sem viszik piacra. Így alakul ki a kínálatszűkülés, amely – tetézve az építőanyagárak növekedésével – az új építésű lakásokat drágítja meg.

Mindez érződik az idei albérletkínálaton is. Az albérleti célú befektetési ingatlant vásárlók az árak és a pandémia miatt is hezitálnak, főleg az egyetemi városokban. A Covid negyedik hullámáról már szakemberek beszélnek; a tavalyi évet és az online oktatást tekintve jó lóra kell tenni, hogy valaki a befektetését megtérültnek lássa.

Pandémia, albérleti bizonytalanság, anyagárak, alacsony minőségi kínálat: mindegyik ág a befektetési ingatlanpiacot húzza. FOTÓ: DREAMSTIME

Az új építésű túl drága

Az új építésű továbbra is sláger lenne, de már megfizethetetlen, az árak pedig emelkednek. Pécsett Pretzl András, az iHome Ingatlaniroda vezetője úgy értékelte, hogy a korábban aktív külföldi vásárlók sem a pandémia miatt maradtak el, hanem mert a magyar ingatlanok túl drágák lettek. Az önkormányzatok szabályozták a beépíthető telkeket, így jó helyen lévő telket már alig találni. Ha nem lenne pandémia, a vásárlók az új építésű projektekkel akkor is gyanakvóak lennének: hiszik, ha látják épülni.

A megoldás a hitelmoratórium feloldása lehetne, de a jelenlegi bizonytalanságban Nagy Péter, az Openhouse ingatlanhálózat országos értékesítési vezetője sem merné megtippelni, hogy ez mekkorát emelne a kínálaton: 10-szer több és 100-szor több piacra kerülő ingatlan is elképzelhető.

Hogy a nagyobb kínálat mennyit változtatna az árakon? Abban mindenki egyetért, hogy árcsökkenés nem lesz. Amiben mozgástér marad, az az alkupozícióban jelentkezik a vásárlók javára.

Bajban a kivitelezők

Hogy miért horribilis az új építésűek ára, azt a kivitelezők szeretnék a legjobban elmagyarázni az ügyfeleknek: építőanyagár, üzemanyagár, szakemberhiány, telekhiány, forintárfolyam – mind hozzájárulnak a végeredményhez. Fábián Zoltán, a Harmónia Rezidencia Kft. vezetője elmondta, hogy Szegeden még a budapestihez hasonló magas ár is reális a többletköltségek miatt: nincsenek benne bújtatott tételek. A magas négyzetméterárat azonban nehezen tudják indokolni a vásárlók felé, akik a kormányzati kedvezményekkel és szándékkal ellentétesnek érzik a folyamatot.

Az Ingatlanbazárnál úgy látják, hogy a kisebb büdzséből gazdálkodó kivitelezők vannak a legnehezebb helyzetben, mert nekik most kell eladni az új lakásokat, ezen az áron is. A nagyobb kivitelezők spájzolhatják a lakást, a magánépítők pedig egyszerűen kifogynak a pénzből, és várják a kedvezőbb időket.

Nem mellesleg ők azok, akik szintén nem dobják piacra a jelenlegi otthonukat, növelve ezzel a kereslet és a kínálat egyensúlyának borulását. Nem szabad elfelejteni, hogy az MNB lépései nyomán nőnek a vásárlók törlesztőrészletei is, és ha a kínálat a hitelmoratórium feloldásával emelkedne, a vásárlók, akik 2008-ban már megégették magukat, most vigyázni fognak.

Nem lesz árcsökkenés

Érdekes jelenség, hogy mi történt a családi házak miatt elhagyott panellakásokkal. A pandémia idején a panel ára akár 10%-os esésbe is kerülhetett, de 2020 végén-2021 elején az elnyűhetetlen panel ára visszakúszott a korábbi szintre – további emelkedés azonban itt várható a legkevésbé.

Budapesten néhány kerületben a vidékihez hasonló a helyzet, de a Duna House számai szerint a fővárosi beruházások mennyisége nem okozott akkora kínálathiányt, sőt, a DH szerint a kereslet is visszatért a tavalyi szintre.

Egy dologban mindenki egyetért: ha megfelelő ingatlant találunk, most érdemes vásárolni, mert nagyobb valószínűséggel várható további áremelkedés, mint csökkenés vagy ár-alku könnyebbség.

És egy jó tanács: nézzük naponta a kínálatot az Ingatlanbazáron, hiszen sosem tudhatjuk, hogy mikor futunk bele az ideális választásba!

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!