Ingatlan melléklet

2021.07.14. 17:12

Mivel burkoljuk le a teraszt?

A terasz aljzatburkolásáról, sőt, a korlát kialakításáról is érdemes gyűjtögetni a számlákat, hiszen az otthonfelújítási támogatás terasz, lodzsa, erkély építésére, felújítására, bővítésére, korszerűsítésére is igényelhető.

Nánai Márta

A minőségi kivitelezés éveket jelent a burkolatnál. FOTÓ: DREAMSTIME

Teraszburkolásra a hideg- és melegburkolat egyaránt megfelelő – Técsy Lászlót a hidegburkolatokról kérdeztük. Az Italokeramik Kft. ügyvezető-tulajdonosa szerint e termékekre a támogatástól függetlenül is nagy a kereslet. Rendkívül gazdag kínálatból válogathat a vevő, ízlésének, no meg a pénztárcájának megfelelően.

– Négyzetméterenként négyezer forintért már kapható kültéri hidegburkolat, felső árhatár gyakorlatilag nincs. A burkoló átlagosan hatezer forint munkadíjat számol egy négyzetméterre – mondja a szakember, hangsúlyozva: a pontos ár mindig az adott körülményektől függ. Például, ha a korábbi burkolatot fel kell verni, és aljzatbetonozásra, -kiegyenlítésre is szükség van, a díja változhat. Az anyagköltség nem merül ki a burkolólapok megvásárlásában: a kosárba szigetelőanyagot, aljzatkiegyenlítőt, ragasztót, fugát is tenni kell. Bár a térkő is kedvelt típus, a teraszon kevésbé mutat jól, és a kidolgozása miatt kevésbé illik oda.

A minőségi kivitelezés éveket jelent a burkolatnál. FOTÓ: DREAMSTIME

A fedett terasz nagy előnye, hogy az időjárástól nagyban védi a burkolatot. Ezt már Ács Dániel, a Terra- Ép Magyarország Kft. projektvezetője mondja. Például kerámia- vagy más néven csempeburkolat esetén kevésbé kell tartani a felmelegedéstől, a lehűléstől, a nedvesedéstől, a fagyástól. Ugyanez igaz a faburkolatokra is: nyitott terasznál ezek élettartama – főleg rendszeres kezelés nélkül – akár a felére is lecsökkenhet.

Ha fedetlen teraszt építünk jellemzően nem nagy méretű hidegburkolattal, azt a megfelelő rétegrend betartása mellett tegyük, és a kisebb csempét válasszuk, ami biztonságosabb megoldás – figyelmeztet a szakember, ugyanis a nyári forróság és a téli fagyok miatt a lapok könnyen megrepednek. Az ismert, 9–10 mm-es csempék és újabban a 2 centi vastag, kifejezetten kültérre tervezett, nagy méretű lapok közül választhatunk. Utóbbinál, bár drgább, a csapadék elfolyhat a burkolat alatt, mert ragasztás helyett műanyag „papucsokkal” rögzíthető. Így nem is reped meg. A lerakása a csempénél jóval olcsóbb.

Csúszás szempontjából a fa- és a fapadló-utánzatú WPC (Wood Plastic Composites) burkolatok jobbak, mint a kerámia, még ha az csúszásmentes változatban is kapható. A műanyag-bambusz kompozit WPC a csempénél drágább, ugyanakkor ha az előírások szerint dolgozik a burkoló, az összes segédanyaggal együtt a költségek végül nagyjából megegyeznek. A WPC könnyen karcolódik, nagy ahőtágulása, de teljesen vízálló. A fához képest óriási előnye, hogy nem kell kezelni.

A legesztétikusabbnak tartott, meleg hatású faburkolatokból nagy a választék – a hőkezelt fenyőtől a vörös fenyőn át a legszebb és legdrágább trópusi változatokig. A fát évente egyszer olajjal ajánlott lekenni, de időtállóságuk még így is alacsony; például a vörös fenyőt nyitott terasznál 10 éven belül biztosan cserélni kell. A trópusi azonban jól bírja az esőt is.

A színezett, simított beton is egy megoldás. Ez nem csúszik, nincs szükség burkolásra, de kevesen vállalják el a kivitelezést, mert hazánkban ennek nincs divatja. A legtöbben inkább a könnyen takarítható csempét választják, amely – a kültér miatt szükséges feszültségmentesítő réteg miatt – szinte ugyanannyiba kerül, mint a többi burkolattípus. Persze, ha beltériként rakja le a burkoló, feleannyira jön ki, de a felpattogzás esélye jelentősen megnő.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!