Két keresztet újítottak fel Makón

2021.10.31. 15:05

Megverték, aki a Fecske utcai keresztet az ötvenes években ledöntötte

Két, egymás szomszédságában álló, nemrég felújított keresztet avattak újra a hétvégén Makón. Az egyik a Fecske és az Erdélyi püspök utca találkozásánál áll, a másik a közeli görögkatolikus temetőben.

Szabó Imre

– A Fecske utcai, téglából épült feszületet 1865-ben, a közelben lakó Papp Ferenc és felesége, Pallagi Mária állíttatta

– árulta el lapunknak Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató, aki a két keresztnél rendezett ünnepségen köszöntőt mondott. A házaspárról nem maradt fenn írásos dokumentum, a kereszt alapító okirata sem került elő, nem lehet tudni, milyen vallásúak voltak és mivel foglalkoztak. Arra azonban emlékeznek a helybeliek, hogy amikor az ötvenes években ledöntötték, akkora volt a felháborodás, hogy a városi legenda szerint meg is verték, aki ezt tette, majd a helybeliek visszaállították. Most, több évtizednyi elhanyagoltság után a helyi román nemzetiségi önkormányzat egy pályázatának köszönhetően központi támogatással, 1,5 milliós beruházással, a közeli görögkatolikus temetőben álló fakereszttel együtt újították fel – tudtuk meg.

A makói keresztek ma is fontosak, sokan hoznak hozzájuk mécsest, virágot. Fotó: Szabó Imre

Az ünnepségen több tucatnyian vettek részt.

– Az út menti feszületek mindig komoly szerepet játszottak a nép életében. Történeteket, emberi sorsokat őriznek, amelyek lehetnek fogadalom, beteljesült kérés, hála, fogadalom és az engesztelés jelképei is

– mondta Szikszai Zsuzsanna köszöntőjében. Ahogyan régen, a keresztek állításakor szokás volt, most is keresztapát és keresztanyát kértek fel a további gondozására: a szakrális jelképnél egyházi szertartást bemutató Olteanu Florin gyulai esperest, Biró István helyi görögkatolikus parókust, Birta Júlia Mihaelát, a makói román nemzetiségi önkormányzat elnökét és Matuszka Istvánt, a kivitelező Szak-Ma Center Kft. vezetőjét. Ők ennek jeleként hófehér szalagokat kötöttek a keresztet óvó kovácsoltvas kerítésre.

A makói keresztek ma is fontosak, sokan hoznak hozzájuk mécsest, virágot. Fotó: Szabó Imre

Az ünnepség résztvevői átvonultak a közeli görögkatolikus temetőbe is, ahol a mindenki számára felállított fakeresztet újították fel. Szikszai Zsuzsanna azt mondta a Délmagyarországnak, hogy magát a sírkertet az 1780-as években nyitották meg, és az első ilyen fakeresztet valószínűleg akkor állították. Ez azonban pár évtized alatt, a természet viszontagságai miatt elkorhadt, ezért újat kellett helyette állítani – aztán mindezt többször megismételni. A legutóbbi keresztet Janka György állíttatta, s most az ő fia, Janka Gábor makói származású, kazincbarcikai parókus és Szügyi László csanádpalotai fafaragó mester munkájának köszönhetően újult meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!