Sport

2013.12.13. 14:12

Rövidpályás úszó Eb - Gyurta és Verrasztó is aranyérmes

Gyurta Dániel aranyérmet nyert 100 méter mellen pénteken a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

MTI

Hatodik a magyar csapat a 4x50 méteres vegyes vegyesváltóban

A hatodik helyen végzett a magyar csapat pénteken 4x50 méteres vegyes vegyesváltóban a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

A délelőttihez képest egy helyen változott az összeállítás az esti döntőben, Horváth Dávid helyett mellen a 100 méteren aranyérmes Gyurta Dániel úszott.

Cseh László kezdett háton, őt a hatodik helyen váltotta Gyurta, és mellen előrelépett a harmadik pozícióba. Hosszú Katinka pillangón őrizte ezt a helyezést, de az utolsó ötven méterre, a váltás után összesűrűsödött a mezőny, s a gyorsozó Verrasztó Evelyn végül hatodikként csapott a célba 1:39.86 perccel. A dobogóhoz bő három tized hiányzott.
Eredmények:

4x50 m vegyes vegyesváltó, Európa-bajnok:
Oroszország 1:37.63 p - világcsúcs (régi: 1:37.84, Ausztrália, 2013.11.09., Tokió)
2. Németország 1:39.32
3. Csehország 1:39.54
...6. MAGYARORSZÁG (CSEH LÁSZLÓ, GYURTA DÁNIEL, HOSSZÚ KATINKA, VERRASZTÓ EVELYN) 1:39.86

Gyurta Dániel aranyérmes 100 mellen

[namelink name="Gyurta Dániel"] aranyérmet nyert 100 méter mellen pénteken a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

Együtt úszott a táv nagy részén a döntő mezőnye, a hajrához közeledve azonban a 200 méter mell magyar világelsőjének maradt a legtöbb ereje, aki így magabiztosan harcolta ki a győzelmet, mégpedig 57.08 perces idővel. A második helyen a német Marco Koch, a harmadikon a szlovén Damir Dugonjic végzett.

Fotó: MTI/EPA/Claus Fisker

Az aranyérmes Gyurta Dániel (k) az ezüstérmes német Marco Kochhal (b) és a bronzérmes szlovén Damir Dugonjiccsal a rövid pályás úszó Európa-bajnokság herningi viadala férfi 100 méteres mellúszásának eredményhirdetésén 2013. december 13-án.

"Remélem, ez egy sorozat kezdetét jelenti, mert a százra is készülök már egy ideje. 2009-ben egyszer már nyertem ezüstérmet, most végre az arany is sikerült - nyilatkozott a Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán Gyurta. - Éreztem, hogy ma jól fogok menni, az idő lehetett volna talán kicsit jobb, Berlinben, nyáron jöttem már 57-en belül. Talán azon múlt, hogy az első ötvenet nem kezdtem úgy el, mint akkor - de ma egyáltalán nem az idő számított, kizárólag a győzelem. Végtelenül boldog vagyok, hogy ez megvan!"

Gyurta a magyar küldöttség negyedik érmét szerezte. Csütörtökön Hosszú Katinka győzött 200 vegyesen, Bernek Péter második lett 200 háton, pénteken pedig, a program korábbi részében Verrasztó Dávid megnyerte a 400 vegyest.

férfi 100 m mell, Európa-bajnok:
GYURTA DÁNIEL 57.08 mp
2. Marco Koch (Németország) 57.14
3. Damir Dugonjic (Szlovénia) 57.24

Verrasztó Dávid aranyérmes 400 vegyesen

[namelink name="Verrasztó Dávid"] aranyérmet nyert 400 méter vegyesen pénteken a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

Verrasztó Dávid a gyengébbre sikeredett csütörtöki bemutatkozást követően - amikor csak hetedik lett 200 m vegyesen - péntek este nagy küzdelemben győzött, jobb benyúlásával előzte meg - mindössze két századmásodperccel, 4:03.48 perces eredménnyel - az izraeli Gal Nevót. A pillangót követően még csak az ötödikként tempózott, háton viszont az élre állt és jelentős előnyre tett szert. Mellen csupán Nevo tartotta vele a lépést, aki a gyors közben meg is előzte őt, a legvégét azonban Verrasztó bírta jobban.

Az aranyérmes Verrasztó Dávid (k) az ezüstérmes izraeli Gal Nevóval (b) és a bronzérmes olasz Frederico Turrinivel a rövid pályás úszó Európa-bajnokság herningi viadala férfi 400 méteres vegyesúszásának eredményhirdetésén 2013. december 13-án.

"Szerencsém volt, mert elfogytam kicsit a végére - idézte a magyar szövetség facebook-oldala a győztest. - Új dolgokat csinálunk otthon, az egész felkészülés más, muszáj időnként valamit újítani, és ez most még sok nekem. Emiatt kivagyok teljesen, fáradtan jöttem ide is, és ezt végig éreztem a versenyen. Az aranynak örülök, és ennyi - megyek tovább."

A harmadik helyen az olasz Federico Turrini végzett.

Verrasztó 2010-ben már volt aranyérmes ezen a távon, míg 2009-ben, 2011-ben és 2012-ben másodikként végzett. Herningben a magyar küldöttség harmadik dobogós helyezését harcolta ki azután, hogy csütörtökön Hosszú Katinka győzött 200 m vegyesen, Bernek Péter pedig második lett 200 m háton.

férfi 400 m vegyes, Európa-bajnok:
1. VERRASZTÓ DÁVID 4:03.48 p
2. Gal Nevo (Izrael) 4:03.50
3. Federico Turrini (Olaszország) 4:03.94

Korábban írtuk:

Egyéniben tizennégy magyar volt érdekelt a dániai rövidpályás úszó Európa-bajnokság második napján, s közülük [namelink name="Hosszú Katinka"] és [namelink name="Verrasztó Dávid"] bizonyult a legsikeresebbnek azzal, hogy a legjobb idővel jutottak tovább. A tízes finálé tagja lett a 4x50 méteres vegyes vegyesváltó is.

Hosszú, aki a nyitónapon a 200 m vegyesúszás megnyerésével tette le névjegyét Herningben, pénteken a szám világ- és Európa-bajnokaként ugrott a 25 méteres medencébe a 100 méter vegyes selejtezőjében, s toronymagas esélyeshez méltóan hatalmas fölénnyel végzett az élen az összesítésben, miután világcsúcsához (57.45 mp) sem túl távoli, 58.39 másodperces idővel tudta le a távot. Vele együtt jutott be az esti elődöntőbe [namelink name="Verrasztó Evelyn"] is, aki délelőtt a harmadik legjobb időt (1:00.09 p) produkálta. Mivel országonként csak ketten folytathatják, a szám harmadik magyarja, Joó Sára eleve nem férhetett volna be a finalisták közé, ő végül is a 25. lett (1:02.75).

Evelyn bátyja, Verrasztó Dávid a gyengébbre sikeredett csütörtöki bemutatkozást követően - csak hetedik lett 200 m vegyesen - pénteken jelezte, a 400-as távon ott akar lenni az érmesek között. Ennek megfelelően szerepelt előfutamában, de nemcsak azt nyerte meg, hanem a teljes mezőnyben is az övé lett a legjobb eredmény 4:06.47 perccel. Kevés, alig néhány századmásodperc hiányzott csupán Földházi Dávidnak, hogy ő is indulhasson a döntőben, balszerencséjére azonban éppen kiszorult onnan, mivel összességében 11-edikként zárt (4:10.99).

A vegyesúszás legújabb territóriumában, a kétszeresen is vegyesnek számító váltóban - ahol két férfi és két nő alkotja a kvartettet - a [namelink name="Cseh László"] (hát), [namelink name="Horváth Dávid"] (mell), Hosszú Katinka (pillangó) és Verrasztó Evelyn (gyors) összetételű magyar négyes a nyolcadik időt úszta (1:41.66) a 22 stafétát mozgósító mezőnyben, így tagjává vált az esti finálénak.

Az elődöntőben folytathatja a rangsorban 18. [namelink name="Bernek Péter"] 50 m háton (24.45), s bekerült a legjobb húsz közé [namelink name="Szilágyi Liliána"] is, aki szintén a 18. időeredményt produkálta 50 m pillangón, nagy egyéni csúcsot elérve (26.92). [namelink name="Kozma Dominik"] 100 m gyorson lett elődöntős, miután 47.98-as ideje 10. helyet ért a végső sorrendben.

A többi pénteki matinés indulónak viszont nem jött össze a továbbjutás: 50 m háton [namelink name="Balog Gábor"] 42. (25.42), 50 m pillangón [namelink name="Novoszáth Melinda"] 37. (27.87), 200 m mellen [namelink name="Sztankovics Anna"] 22. (2:26.67), ugyanitt [namelink name="Sebestyén Dalma"] 37. (2:31.40), 100 m gyorson [namelink name="Takács Krisztián"] 46. (49.82), [namelink name="Földházi Dávid"] 54. (50.69) lett.

A 800 m női gyorson két magyar is a lassúbb futamok egyikében állhatott rajthoz, s Novoszáth 8:38.68, [namelink name="Farkas Adél"] pedig 8:47.56 perc alatt ért célba, de hogy ez helyezésben mit jelent, csak az esti döntő, hivatalos nevén a leggyorsabb futam lebonyolítása után derül ki.