Szeged és környéke

2013.05.03. 22:17

Emberre is veszélyes szívféreg Szegeden

Szeged - Megdöbbentő esetről számolt be egy szegedi állatorvos: hazánkban eddig ritkán felbukkanó parazitát találtak egy németjuhászban. A szívféreg szúnyoggal terjed – akár emberre is.

Segesvári Csaba

– Ez így 19 darab. A többit elküldtük Budapestre a parazitológiai tanszékre – mutatta a fiolába zárt, közel 30 centiméteres szívférgeket [namelink name="Rengei Antal"].

A szegedi kisállat-ambulancia szakállatorvosa megdöbbentő esetről számolt be lapunknak: hazánkban alig látott parazitát találtak egy Szegeden élő kutyában.

– Dirofilaria immitis, a szívféreg. Ezt a férget szúnyogok terjesztik állatról állatra vagy éppen állatról emberre. A betegséget eddig csak délebbre ismerték, Szlovénia, Horvátország mellett az olaszországi Pó-völgy a legfertőzöttebb. A betegséget hordozó szúnyogok az éghajlat melegedésével északra vándoroltak, és ami probléma, a fertőzést követően már bármelyik vérszívó továbbviheti a szívférget. A rendelőbe behozott német juhász el sem hagyta Szegedet – magyarázta az állatorvos.

38 darab férget távolítottak el az állat szívéből – mutatja Rengei doktor. Fotó: Segesvári Csaba

38 darab férget távolítottak el az állat szívéből – mutatja Rengei doktor.
Fotó: Segesvári Csaba

Rengei Antal a betegségről elmondta, a német juhászt felpuffadva és lesoványodva vitte gazdája az állatorvoshoz, ahol több vizsgálat után derült ki a szívférgesség. Az állat a kezelés ellenére elpusztult, a boncoláskor 38 darab férget távolítottak el a szívéből. – A szúnyogok az embereket is megfertőzhetik a szívféreg lárvájával, viszont szerencsére mi vakvágány vagyunk az élősködőnek. A csípés helyén gyulladás alakulhat ki, ha a féreg ki is fejlődik, nem juthat el a szívig. Jellemzően a tüdőben tokozódik be, majd elpusztul. Viszont csomókat képez a tüdőben, ami egy röntgenen tüdőráknak is tűnhet – tudtuk meg.

Az állatorvos szerint mind a szúnyog, mind a féreg ellen védekezni kell. Elmondta, a kutyákban és macskákban gyógyszeres kezeléssel el lehet pusztítani a kezdeti stádiumban lévő férgeket, a kifejlődött parazitát viszont nem. – A betegség csak szúnyoggal és vérrel terjed – hangsúlyozta Rengei Antal.

Tünetek

Radnai István állatorvos tanulmányából kiderül, a szívférgek a szemben vagy a központi idegrendszerben is tartózkodnak. „A parazitás fertőzöttség akár a kutya, akár a macska, akár pedig az ember esetében is nehezen vehető észre. Többnyire csak akkor szokták észlelni a férgeket, ha azok tömött csomókban megjelennek a tüdőben vagy a hasüregben. A felismerést nehezíti, hogy nem okoznak fájdalmas tüneteket" – írja.

Az Amerikai Szívféreg Társaság honlapja szerint a fertőzött emberek egyharmadánál jelentkezik mellkasi fájdalom, ötödénél köhögés, nyolcadánál láz. Az esetek mindössze egy százalékában számoltak be véres köhögésről és légzési nehézségekről. Hozzáteszik, nincs megbízható diagnosztikai eljárás a szívférgesség kimutatására. Mivel a szívféreg az emberben nem szaporodik tovább, így még szúnyogcsípéssel sem tud továbbterjedni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!