2022.02.07. 18:49
Kesztner Zoltán dolgozott Moszkvában, részt vett Egyiptomban az asszuáni vízmű építésében
80 éve hunyt el Kesztner Zoltán, a makói villanytelep egykori igazgatója, makói évei alatt József Attila egyik barátja, önzetlen támogatója. A makói múzeum a napokban az évforduló apropóján nyughelyénél megemlékezett róla, és igyekszik személyét a köztudatban tartani – a városban azonban ma már kevesen tudják, ki volt ő.
A Liget utca 3. alatti ház a József Attilát is megidéző emléktáblával. Fotó: Szabó Imre
– Természetesen nagyon büszke vagyok rá, többször jártam az Espersit-házban, megnéztem a hozzá köthető tárgyi emlékeket – mondta Kesztner Zoltán, a makói villanytelep egykori igazgatójának azonos nevű dédunokája, aki Makón él. Személyes emléke persze nincs róla, hiszen amikor megszületett, a dédnagyapa már régen meghalt. – Bárhol bemutatkoztam, eddig még senki nem kérdezett rá, hogy vajon rokona vagyok-e annak a bizonyos Kesztner Zoltánnak – jegyezte meg.
Játékos, filozofikus
A rahói születésű Kesztner Zoltán elektromérnök, aki a Ganz és Társa Villamossági Rt.-nél volt pályakezdő, irányította a pozsonyi villamosvasút építését, majd igazgatóhelyettesként vezette ezt a társaságot huszonhárom évesen. Dolgozott Moszkvában, Olaszországban, részt vett Egyiptomban az asszuáni vízműtelep építésében, aztán 1912-ben Makóra került, ahol nyugdíjazásáig a villanytelep vezetője volt.

Portré Kesztner Zoltánról. Fotó: József Attila Múzeum
– A visszaemlékezések szerint különc, játékos, filozofikus ember volt, ellensége minden sablonnak, doktrínának. Szenvedélyes sakkozó, kedvtelésből iparművésszé képezte magát, kocsmázott, művészeket látott vendégül a házában, és a házvezetőnőt családtagként kezelte – mesélte róla a makói múzeum igazgatója, Szikszai Zsuzsanna.
Egy barátság kezdete
A mérnök a verselő gimnazistát felnőttként kezelte, szívesen sakkozott vele. Többnyire a verandán vagy az udvaron ültek. Amikor Kesztner fogadásból nem gyújtott rá, sakkpartnere cigarettázott helyette, és fújta rá a dohányfüstöt. Beszélgettek, a negyvenhét éves a tizenhét évessel. Akinek nyilván még alakult az egyénisége, de makói tartózkodása alatt írta például a Megfáradt ember című verset, amit a legjobbak között tartanak számon. Arról, hogy jól megértették egymást Kesztnerrel, nemcsak a neki címzett dedikálások bizalmas hangvétele árulkodik, hanem az is, hogy – mint Tóth Ferenc írta József Attila makói évei című munkájában – a költőnek külön szobája volt a házban, és a gondját viselték. Amikor a kapun mászott be éjjel, mert a család már aludt, és a nadrágját fölhasította a kovácsoltvas lándzsa, reggelre megvarrva várta a ruha, mehetett benne iskolába.
A legboldogabb évek
A költő 1929-ben azt vallotta, addigi életének, és talán annak is, ami még hátravan, legboldogabb éve „a makói villanytelep cseresznyefáinak árnyékában telt”. Kesztner Zoltán temetésén Könyves Kolonics József jogász, parlamenti képviselő, később Makó polgármestere nyolc évtizede így beszélt: „Elmentél most már Te is a többiek után, akik a világból nem szépen, csak sorjában már idejekorán eltávoztak. Lelki szemeim előtt felvonul a gárda: Espersit János, Barna János, Mohos Ágoston, Juhász Gyula, Móra Ferenc, József Attila, Márton Bálint és a többiek, a hős névtelenek. A gárda, amely már meghalt, de lelkileg soha sem adta meg magát. A nagyvilág kicsiny parányai lelkükben a mindent és mindenkit átfogó Jósággal és Szeretettel. Csak az emberi butaságnak és gonoszságnak voltatok sírig kérlelhetetlen ellenfelei.”
Kesztner emlékezete
Makón Kesztner Zoltánra emlékeztet a Liget utca elején lévő, egykor a helyi villanytelephez tartozó ház, amely az otthona volt. Homlokzatán emléktábla tanúsítja, hogy József Attila sokat tartózkodott itt Kesztner Zoltán vendégeként. Emellett hozzá köthető relikviák találhatók a József Attila Múzeum irodalmi kiállítóhelyén, az Espersit-házban.
A mecénás ügyvéd által egykor bérelt házban látható könyvtárának egy része, illetve a feleségéről készült festmény. És, mint a Délmagyarország is beszámolt róla, a múzeum az elmúlt évben bútorokat is vásárolt a Kesztner-hagyatékból. Februárban egy tálalószekrényt vettek meg, novemberben pedig a kollekció többi darabját: két másik szekrényt, egy asztalt és 10 széket. Ezeket biztosan látta József Attila is.

A város és a József Attila Múzeum rövid távú tervei között szerepel az Espersit-ház, illetve a benne lévő kiállítás megújítása, amelyet eredeti kéziratok, személyes tárgyak, festmények és bútorok bemutatásával szeretnének megvalósítani. Ehhez az intézmény pályázati forrásokat keres.
Az Espersit-ház évtizedei
Az emlékmúzeum 1979. január 19-én, Espersit születésének századik évfordulóján nyílt meg. Korabeli kéziratokkal, könyvekkel, fényképekkel, festményekkel és berendezési tárgyakkal idézi meg Espersit János 1848-as szemléletű baráti körét, Juhász Gyula és Móra Ferenc makói kötődését, illetve József Attila pályájának indulását.
