2016. 12. 07. szerda - Ambrus -5°C | 3°C

Remekeltek a magyarok a sárkányhajó-vb első napján

A Szeged melletti Maty-éri nemzeti kajak-kenu és evezős olimpiai központban tegnap megkezdődött a 3. sárkányhajó-világbajnokság. A 15 nemzetet felvonultató világeseményen remekeltek a magyarok, minden versenyszámban továbbjutottak.
Nem a legjobban indult a tegnap a magyaroknak. A 500 méteres távon reggel 8 órakor még eléggé álmosan mozogtak a férfiak. Ehhez azért azt is tudni kell, hogy 5.30-kor volt az ébresztés, 6 órakor a reggeli. Nem a legideálisabb, de a menetrendhez muszáj volt mindent ilyen korán csinálni. Kozmann György szövetségi kapitány és Reményi Péter szakágvezető sem volt elragadtatva a mieink teljesítményétől, a második futam előtt négyes cserét hajtottak végre. Ekkor került be a 20 fős hajóba többek között az olimpiai bajnok szegedi Vajda Attila is. Innentől kezdve már nem vicceltek a magyarok, alaposan visszavágtak az első futamban őket legyőző oroszoknak. Az időeredmények összeadódnak, a mai mindent eldöntő befejező, harmadik futam után hirdetnek világbajnokot.

Az 500 méteres távon a nők fordított utat jártak be. Az elsőben sziporkáztak, viszont a másodikban ha csak 20 centivel is, de kikaptak az oroszoktól. Itt is a mai harmadik futam dönt az elsőségről. A vegyes hajóban (a 20 versenyző közül legalább nyolcnak nőnek kell lennie) nem volt gond, a mieink könnyedén jutottak be a hatos fináléba.
A délutáni 200 méteres futamokban mind a lányok, mind pedig a fiúk nagy fölénnyel nyerték meg a futamukat, pedig utóbbiaknál az oroszokat többet között a világ egyik legjobb kenusa, Maxim Opaljev is próbálta segíteni.

Az előfutamokban jól ment a hajó a magyar nők alatt.   Fotó: Schmidt Andrea
Az előfutamokban jól ment a hajó a magyar nők alatt.

A világbajnokságon nemcsak a hagyományos 20 fős csapatok vetélkedésében osztanak érmeket, hanem a 10 tagot számláló hajóban is. A férfiak itt is kitettek magukért, az első helyen jutottak a fináléba, a női és a vegyes csapat (MIX) az oroszok mögött második lett.
Az idősebbeknél, a masters korosztályban taroltak a magyarok, minden hajóban övék volt a legjobb idő. Ebben azért volt némi szerepe az 1980-as olimpián Foltán Lászlóval a kenu párosoknál aranyérmet nyert Vaskuti Istvánnak, a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) első alelnökének is.
Sárkányhajók csatája a Maty-éren. Fotó: Schmidt Andrea (képgaléria)

– A női csapatban kormányosként szerepeltem, a MIX-ben viszont magam is lapátot fogtam a kezembe – nyilatkozta az egykori bajnok. – De nem emiatt vagyok elsősorban boldog, sokkal inkább azért, mert az egész magyar válogatott jól szerepelt az első napon, na meg azért, mert az összes résztvevő, versenyző, sportvezető a nem hivatalos beszélgetéseink alkalmából a legnagyobb elismeréssel beszélt a csodálatos pályáról, a szervezésről.

A mai program reggel 9 órakor kezdődik, a versenyek egészen este 7 óráig tartanak. Érdemes lesz kilátogatni az ingyenes eseményre, hiszen ma már aranyérmeket is osztanak, miként a vasárnap reggel 8 órakor kezdődőben is.

• 2. Agáta 2010. augusztus 29. 19:28
    „Hiába pásztáztam végig az összes TV csatornát, egyik sem tartotta fontosnak, hogy közvetítse a versenyeket. :-(”
  • 1. igazságkereső 2010. augusztus 28. 11:05