2017. 10. 22. vasárnap - Előd 10°C | 20°C Még több cikk.

Szeviép-Szeged: szép leányok, sírjatok!

Minden képzeletet felülmúló, érett játékkal nyerte meg a MiZo Pécs ellen a női kosárlabda-bajnokság elődöntőjének harmadik mérkőzését a Szeviép-Szeged, és története során először bejutott a bajnoki fináléba.
MiZo Pécs 2010–Szeviép-Szeged 65–77 (16–16, 24–19, 12–20, 13–22) Uniqa NB I A csoportos női kosárlabda-elődöntő, harmadik mérkőzés.

Pécs, 2300 néző. Vezette: Bodnár, Ádám, Benczur.

Pécs: Iványi 11/6, Török 6, Raksányi 4, VAJDA 22/3, Ohlde 12. Csere: Sarok 6/3, Krnjics, Somogyi, Mészáros 4/3. Edző: Fűzy Ákos.

Szeviép: NÉMETH 8, FÜRÉSZ 18, LACZI 7/3, MASLOWSKI 21/3, ZSERZSERUNOVA 21/15. Csere: Szakács 2, Russai, Vincze. Edző: Donkó Orsolya.

Kipontozódott: Sarok (39. perc), Török (40.).
A párharc végeredménye: 2–1 a Szeviép-Szeged javára.

– Legyen bármi a vége, már az óriási eredmény, hogy a tízszeres bajnok, friss magyarkupa-győztes, az Euroliga legjobb nyolc csapata közé bejutott Péccsel ki-ki mérkőzést vívhatunk a döntőért – mondta jó egy órával a kezdést megelőzően Domokos Mihály, a Szeviép-Szeged ügyvezetője. Szavaival nehéz lenne vitába szállni. Az előző két idény bronzérmese a bajnokság előtt megfogalmazott céloknak megfelelően a 2008-2009-es szezonban közelebb került az európai elithez tartozó riválisaihoz, de talán még szemléletesebb, ha úgy fogalmazunk: a szegedi lányokat a feldobás pillanatában röpke negyven perc választotta el a klubtörténet első bajnoki döntőjétől. Fürészék 18 óra 28 perckor, mosolygósan sorakoztak fel a bemelegítéshez, miközben a túloldalon a hazai játékosok a szokásosnál feszültebb vonásokkal, a szemsérülés miatt hiányzó Mazzante nélkül hangolódtak a mindent eldöntő csatára. A felvezetés utolsó epizódjaként a pécsi kabalapanda még lepacsizott Donkó Orsolyával, aztán felgördült a függöny.

Szép leányok, sírjatok!

Az előadás jobban nem is kezdődhetett volna, Zserzserunova triplát, Maslowski duplát dobott, és az első perc után 5–0-ra vezetett a Szeviép. A pécsiek minden egyes mozdulatáról sütött az idegesség. A hajmeresztő hibák tekintetében Nicole Ohlde járt az élen: az amerikai óriás támadásban sem találta a ritmust, és védekezésben sem bírt a félelmetesen kezdő Zserzserunovával, nem csoda, hogy gyorsan a padon találta magát. A rendkívül éretten, fegyelmezetten kosárlabdázó Szeviép hat perc után 14–7-re vezetett, a folytatásra azonban lábra kapott a MiZo, és 16–16-nál utol is érte a látogatót. A második negyed elején Iványi duplájának köszönhetően először jutott előnyhöz a Pécs, az ellenakcióból Laczi hármassal felelt, aztán Fürész, Maslowski és Németh is betalált, a publikumnál pedig a 25–20-as hátrány tudatában el is szakadt a cérna, az „Ébresztő!" rigmus bizony sokat sejtető volt. Aligha a súlyos kritika hatott a fekete-fehéreknek, de tény, zsinórban hét hazai pont következett, és a MiZo később sem zárta el a csapokat: Sarok, Mészáros majd Vajda is berámolt egy triplát, így a félidőben 40–35-re vezetett Fűzy Ákos alakulata.

A harmadik etap kezdetén Maslowski és Zserzserunova kinti kosarával tartották a lépést a Tisza-partiak, az események pedig minden egyes másodperc elteltével idegtépőbbek lettek. A játékvezetők az első két negyedhez képest jóval szabadabbra engedték a faulthatárt, és a nagy birkózások közepette egyre nehezebben lehetett eldönteni, ki szabálytalankodott először és „ki ütött vissza". Amivel viszont badarság lett volna vitatkozni, a Szeviép káprázatos negyedbeli finise. Az extraklasszis formában játszó Zserzserunova besuvasztotta a negyedik és az ötödik trojkáját is, és a záró etap 55–52-es szegedi előnnyel indult.

Fürész az utolsó percekig higgadt maradt

Már nem negyven, már csak tíz perc a döntő! Normál esetben oly' gyorsan múló, parányi idő, most viszont maga az örökkévalóság. De a lányoknak helyén a szívük! Jóformán nincs pont a negyedik negyedben, eksztázisban védekezik a Szeged, a Pécs erőlteti a betöréseket, marad az előny, sőt Fürész két palánk alatti kosarával 67–60 ide. Két perc az élet, és már csak át kell lépni a csodapalota küszöbét! A végre önmagához méltó produkcióval kirukkoló Maslowski hidegvérrel bepüföl két büntetőt, 69–62, síri a csend a csarnokban, az emberek nem hiszik, amit látnak. Dörzsölgetik a szemüket a szegedi drukkerek is, ki tudja, ki akarja itt palástolni a könnyeit? Elvégre „sírni csak a győztesnek szabad". 77–65 a vége, egy kupacban a kékmezesek, az örömtánc a világ bármely színpadán megállná a helyét. A Szeviép hősies játékkal, története során először idegenben is két vállra fektette a Pécset, és a szegedi kosárlabdázás históriájának első csapata lett, amely bajnoki döntőt vívhat. A címvédő Sopron elleni, három győzelemig tartó finálé hétfőn a hűség városában kezdődik.

Nyilatkozatok:

Donkó Orsolya, a Szeviép-Szeged vezetőedzője: – Elhittük, hogy nyerhetünk, és ez volt a győzelem nyitja. A kulcsemberek teljesítménye magával ragadta a többieket is, és a kivételes csapatmunka fantasztikus eredménnyel párosult. A palánk alatti helyzetkihasználásunk remekül működött, a végjátékban pedig fáradtan is tudtunk gondolkozni. Nagyon boldog vagyok.

Fürész Emőke: – A mennyországban érzem magam. Egyelőre képtelen vagyok felfogni az eseményeket, csak azt tudom, hogy valami nagyon jó dolog történt...

Olena Zserzserunova: – A szerdai, hazai siker erőt adott, és elhitette velünk, hogy le tudjuk győzni a Pécset. Mentálisan nagyon erősek voltunk. A második negyedben már éreztem, hogy a hazaiak fáradtak, és nem tudják a rájuk jellemző ritmust diktálni. Hogy ez volt-e a legjobb meccsem, amióta Szegeden játszom? Azt hiszem, igen. A triplák az edzéseken is jól mennek, örülök, hogy ezúttal egy sorsdöntő mérkőzésen is sikerült dobnom néhányat.

Domokos Mihály, a Szeviép-Szeged ügyvezetője: – Kiemelkedő szakmai munkát végeztek a lányok az elmúlt napokban. Bebizonyosodott, hogy egymásért küzdve hatalmas bravúrokra is képesek vagyunk. Minden elismerésem a csapat tagjaié és Donkó Orsolya vezetőedzőé.

• 5. Yossarian 2009. április 20. 17:35
    „ez bizony nagyon nagy siker!!! most meg már semmi veszteni való nincs. neki kell menni a Sopronnak nyílt sisakkal. aztán lesz, ami lesz.”
  • 4. Kövecske 2009. április 18. 20:29
    „Gartulálok a csapatnak és az edzőknek. Nagyon szurkoltunk a lányoknak.

Hajrá mindent bele,van ez még tovább is. 1x már sikerült a Sopron ellen.”
  • 3. sós 2009. április 18. 11:21
    „Gratulálok a nagy sikerhez!Így tovább csajok!”
  • 2. libero 2009. április 18. 08:48
    „Szép volt csajok!
    Azért (is) jutottatok a döntőbe, mert jobb csapat vagytok a Pécsnél.
    Remélem nem elégszetek meg ennyivel!Meneküljetek előre, vagyis irány a bajnoki cím!”
  • 1. 9-es 2009. április 18. 08:35
    „Gratulálok a lányoknak,edzőiknek,vezetőiknek!
    Ilyen játékkal,ilyen szívvel a Sopront is le tudjátok győzni!
    Végre egy olyan csapat Szegeden,akiket a játékosok állampolgárságától függetlenül lehet szeretni!
    Remélem Vincze apuka szemében is megjelent egy könnycsepp,innen a távolból gratulálok Neki is,és minden kosaras szülőnek,hisz az Ő munkájuk is benne van ebben a mai sikerben...Csókoltatom Erzsikét is ,meg ne sértsem!