2017. 04. 24. hétfő - György 3°C | 15°C Még több cikk.

Ausztrál Nagydíj: a McLarennek nem volt ellenfele

Rajt-cél győzelmet aratott a McLarennel Button a középmezőnyből feljövő Vettel és csapattársa, Lewis Hamilton előtt. Az angolt a safety car sem zavarta meg, fölényes győzelmet aratott a 2012-es szezon nyitófutamán.
A 2012-es szezon első időmérő edzése is hihetetlen izgalmakat hozott. Hamilton szerezte meg a pole-t, mögötte Button és a Lotusszal Grosjean. Raikkönen a Q1-ben távozott, a két Ferrari a Q2-ben akadt el.

Alonso sokáig reménykedett, hogy visszatolják  a kavicságyból, de meg kell hagyni, nem egy pole pozíció forgott veszélyben a küszködő Ferrarival.

Újítások

A rajt után a védekező versenyző mindössze egyszer mozdulhat el pozíciója megvédése érdekében, ha többször teszi, az már blokkolásnak számít.

A Safety Car után a lekörözött versenyzők megelőzhetik az egész mezőnyt, hogy az újabb rajtot követően ne akadályozzák a mezőnyt.

Érdekes, és nem feltétlen szép megoldás a lépcsőzetes orrkúp, amelyet már biztosan visszavonnak a következő szezonben.

Raikkönen kizárólag magát okolta a hibáért - meg egy kicsit a csapatot is - mert Grosjean 3. helye bizonyítja, az autóval nincs semmi gond.

A Pirelli két boxkiállást jósol, az ideális stratégia szerint az első két menetet a lágy, a harmadikat pedig a közepesen kemény gumikon teszik majd meg a versenyzők.

A HRT nem állhatott rajthoz az Ausztrál futamon, hiszen nem teljesítette a 107%-os határt.

Pérez autójában cseréltek váltót, így öthelyes rajtbüntetés után az utolsó helyről rajtolhatott. A dolog pikantériája, hogy így Massa és Raikkönen egymás mellé került.

A bő 3 kilométeres pályán 58 kört fognak megtenni a versenyzők.

Button, Hamilton, Schumacher, Rosberg, Vettel, Grosjean. A nagy vesztes a 3. helyről rajtoló francia, aki jócskán vesztett pozíciójából. Button és Rosberg parádésan jött el. Webber visszaesett a 9. helyre, Alonso is megelőzte az ausztrált, aki autója meghibásodására panaszkodott, miután ütközött az egyik Force Indiával.

Hülkenberg versenyének a 2. körben vége, majd Maldonado löki ki Grosjean, szét is ment az első futómű, a nagyreményű visszatérőnek is véget ért a verseny.

Button nyerte az idénynyitó Ausztrál Nagydíjat. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

Maldonado nézett szét a pálya szélén, de még vissza tudott jönni. A Ferrariknak jól jött a tumultus, Alonso a 6., Massa a 8. Vettel hibáját kihasználva robbant be mellé Rosberg, de a német még tudta fogni a pozíciót. Megérkezik a két Ferrari köztük Webberrel. Szép négyes.

A 7. körben Button húzott el az élen, Hamilton jócskán leszakadt. Mögötte Schumacher is lemaradva, felaprózódott a mezőny.

A 10. körben Vettel érte utol Schumachert, hátrébb Pérez küzdött Massával. Felzárkózott mögöttük Raikkönen és Kobajashi is.

Értékelés

Button: MIndenkinek sokat jelent ez a győzelem. Az időmérő is mutatta, hogy jó úton járunk, ez a győzelem is bizonyítja. Jó a szezont egyből győzelemmel kezdeni, köszönöm az egész csapatnak, ez a győzelem mindenkié.

Vettel: A safety car nélkül is közel jöttem volna Jensonhoz mert az autó nagyon jól ment. Sokat hibáztam, ennek ellenére nagyon jó a 2. hely, és gratulálok Jensonnak, ma nem lehetett megverni, parádésan vezetett. Ígéretes az autó, közel vagyunk a McLarenhez.

Hamilton: Először is gratulálok csapattársamnak és az egész csapatnak. Ez ma nem az én napom és versenyem volt, de lesz ennél jobb is.

Egy kört bírt Schumacher a nyomás alatt, kimegy a pályáról, Vettel simán megy el. A Mercedes mintha megadta volna magát, a rádión meg is beszélték, váltógondja volt. A versenyt a 3. helyről kell feladnia.

Massa kezdte meg a kerékcserét, mindjárt a 12. körben, semmi gond nem volt, lágyat kapott, pillanatok alatt vége is lett. Egy körrel később Rosberg is kilátogat a boxba, ő is lágyat rak fel.

Vettel remek tempóban körözget, de 10 másodpercre volt Hamiltontól. Alonso is kereket cserélt, ő már közepesen kemény gumikat kapott. Egy körrel később, a 14. körben Webber is ezeket rakta fel.

Vettel autóján nem kopnak a gumik, a 15. kör végére 6.6 másodpercre megközelítette Buttont. A 16. körben mindketten a boxban, Button kemény, Vettel lágy gumikat kapott. A német éppen Alonso elé tért vissza. Hamilton a 17. körben kapott új gumikat, Buttonhoz hasonlóan közepesen keményet.

A 20. körben Raikkönen a 2. helyről állt ki, sokáig húzta már. Hamilton küzdi le a Sauberes Pérezt, Vettel is ott a nyakukon. Hamilton át is ér rajta, Vettelnek egy körrel később sikerült. Button, Hamilton, Vettel, Péret, Alonso, Rosberg, Webber, Maldonado, Massa, Kobajashi volt az első 10 sorrendje a 22. körben.

Button nyerte az idénynyitó Ausztrál Nagydíjat. Fotó: MTI/EPA (galéria)

A Lotus és a Sauber is nagyon erős, előbb Raikkönen hagyta állva Massát - így már a 8. helyen tanyázott -, majd Kobajashi is simán nyomta le a Ferrarit.

A 28. körben Rosberg-Webber párharc éleződött ki, az ausztrál nagy nyomásban tartotta a Mercedest.

Maldonado fúrja be magát Webber mellé, az ausztrál éppen csak meg tudta tartani a pozícióját. Webber vérszemet kapva Rosberg nyakára mászott, vitára adhatna okot, ahogy Rosberg védte a helyzetét. Webber le is csapta a a kanyart, a MErcedes ki is jött a boxba.

A 36. körben Button 10.5 másodperccel haladt Hamilton előtt, Vettel nem tudta támadni Hamiltont, de ott volt a sarkában. A 38. körben Safety Car a pályán, Petrov autója adta meg magát a célegyenesben. Vettel, Maldonado, Webber is kihasználta az alkalmat, egyből a boxba hajtottak. Kemény gumit kapott mindenki. A 40. körben a mezőny a bal oldalra húzódott, a lekörözöttek jobbról előzhették őket. A biztonsági autó alatt Kovalainen autóját is be kellett vontatni. A 41. körben Button az élen, mögötte, Vettel, Hamilton, Webber az első négy. A "második rajt" után Button megint meglógott, a két Red Bull és csapattársa se tudott reagálni. A négyes mögött Alonso, Maldonado, Pérez, Rosberg, Raikkönen, Kobajashi a pontszerzők. Button egy kör alatt közel két másodpercet adott Vettelnek.

Bruno Senna és Massa ragadt össze, Massa hátsó szárnya törik le, Senna kirakta a kavicságyba az Williams-et. (Az ütközést a verseny után vizsgálják!)

Belül az utolsó 10 körön, Button magabiztosan haladt az élen. A hátsó fékhibára panaszkodó Raikkönen Lotusa megtáltosodott, és nagy erővel támadta a 9. helyen autózó Kobajashit.

Maldonado bal első kereke szaladt le a műfűre, meg is dobta a Williams-Renault majd nekicsapata az autót a betonfalnak. Fél kör hiányzott volna. Raikkönen az utolsó métereken csúszott be a 7. helyre.

Button győzelme nem forgott veszélyben, mögötte Vettel és Hamilton. Webber a 4., Ausztráliában megint nem állhatott dobogóra. Az 5. helyen Alonso végzett, majd Kobajasi, Räikkönen, Pérez, Ricciardo, Di Resta sorrend alakult ki. Rosberg váltógondok miatt kiszorult a pontszerzők közül.

12.  Nico Rosberg  német  Mercedes
13.  Pastor Maldonado  venezuelai  Williams-Renault  1 kör h.
14.  Timo Glock  német  Marussia-Cosworth  1 kör h.
15.  Charles Pic  francia  Marussia-Cosworth  5 kör h.
16.  Bruno Senna  brazil  Williams-Renault  6 kör h.