A klasszikus fabulák és a kortárs mesék is fontos értékeket hordoznak

2020.04.02. 11:35

A meseírás világnapja van

Napjaink ifjúságának fejlődésében kiemelt jelentőséggel bírnak a mesék. Örök érvényű igazságokat tartalmaznak, szorongásoldó hatással bírnak, fejlesztik a fantáziát, a szókincset, a figyelmet. Ma ünnepeljük a meseírás világnapját.

Koós Kata

Fotó: Török János

Világszerte ma, Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján ünnepeljük a gyermekkönyvek nemzetközi napját, azaz a meseírás világnapját. A 2016 óta meseterápiával is foglalkozó szegedi pszichológus, Tandari-Kovács Mariann né­­­zetei szerint napjaink ifjúságának kiemelten nagy szüksége van a mesékre, mert a technikai vívmányok korszakában szinte mindent készen kapnak.

– A mesehallgatás során bel­ső képekkel dolgoznak a gyerekek, ami ma nagyon szükséges, hiszen a képernyőkön keresztül rengeteg külső képet kapnak – mondta. A mesék és e belső képalkotás ugyanis számos területen képesek fejlesztő hatást gyakorolni a gyerekekre.

– Jótékonyan hatnak a kog­ni­tív képességekre, a probléma­megoldó gondolkodásra, a fi­­gyelmi fókusz fenntartására, az érzelmi intelligenciát, a fantáziát és a beszédindulást, később a szókincset egyaránt fejlesztik – sorolta a meseterapeuta.

A meseválasztásnál legfontosabb szempontokként a gyermek életkorát és aktuális érdeklődési körét emelte ki. Hogy fejből, vagy könyvből mesél a mesemondó, szinte teljesen mindegy. A lényeg az az egyedülálló, bensőséges, bizalmi összekapcsolódás a mesélő és a hallgató között, ami az említett pozitívumok mellett komoly szorongás- és stresszoldó hatással is bír. Ráadásul a mesék cselekvésre késztetnek, megoldásmódokat mutatnak be, így egy problémás élethelyzetben vagy kérdéskörben gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt segítségül szolgálhatnak.

– Főleg a népmesékben rejlő igazságok örök érvényűek, amelyek kortól és nemtől függetlenül minden ember foglalkoztatnak. Például hogy ki is vagyok én, mit lehet kezdeni a veszteségekkel, mi a helyzet a halállal vagy a születéssel – fejtette ki. Hangsúlyozta, az említett ér­­tékeket a klasszikus fabulák mellett a kortárs meseirodalom művei is magukban hordozzák.

– Nagyon igényes a kortárs, hazai gyerekirodalom, és széles kínálattal bír. Szuper művek születnek és születtek az elmúlt 10-15 évben. Ráadásul kifejezetten korunk ifjúságára reflektálnak, így nagyon könnyen érthetőek a gyerekek számára. Bátran merjünk hozzájuk nyúlni! – biztatta a mesemondó szülőket és pedagógusokat a pszichológus.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában