Húsvétra hangolnak a tájházban

2021.03.22. 12:55

Az ünnepi népszokásokról forgatnak filmet Vásárhelyen

A sonka és a tojás, a nagytakarítás, a barka meg a kereplő mind a praktikus és mágikus húsvéti előkészületek fontos elemei. A vásárhelyi tájházban forgatott filmen hamarosan mindenből megmutatnak egy kicsit.

T. Sz.

20210113 Hódmezővásárhely Múlt-túra, a vásárhelyi Bessenyei filmjeiben. Képen: A vásárhelyi Népművészeti Tájház Fotó: Tábori Szilvia TSz Délmagyarország

Fotó: Tábori Szilvia

– Tradicionálisan a negyvennapos böjt már a húsvétra való felkészülés része. A praktikus és mágikus előkészületek azonban a nagyhétre sűrűsödtek. Virágvasárnapon a templomban megszentelt barka az ünnepi készülődés fontos eleme. Úgy vélték, elhárítja a bajt, például az időjárási veszedelmet. Az állatok megbetegedésekor barkaszemeket tettek eledelükbe, de torokfájáskor né­­melyek saját maguk is alkalmazták. Arra nagyon ügyeltek, hogy ne semmisüljön meg. A körforgás fenntartásához csak a következő hamvazószerdán lehetett elégetni – fogalmazta meg lapunknak Terendi Viktória néprajzkutató.

Érdekes a tisztasághoz kapcsolódó szokások egyike: a betegségek elkerüléséhez, az egészség és a szépség megőrzéséhez nagypénteken hajnalban meg kellett mosakodni.

Ilyenkor a lányoknak nem volt szabad megszólalni, amíg a vízzel a kútról haza nem értek, nehogy a pletyka beszennyezze azt. A vásárhelyi Tornyai János Múzeum munkatársa a néphiedelmeken túli praktikus feladatokról mesélve a nagytakarítást említette, hi­­szen a tiszta élettérrel mintegy megújulva várták az ünnepeket.

A liturgia előírásai szerint virrasztottak, körmenetre indultak. Nagycsütörtökön, amikor hallgattak a harangok, a gyerekek kereplővel hívták szentmisére a híveket. Nagypénteken a szent sírt őrizték, passió- vagy misztériumjátékot adtak elő. A lakoma, a bőség természetesen elmaradhatatlan része minden ünnepnek, sok helyen már nagyszombat este felkerültek a húsvét specialitásai az asztalra. A sonka, főtt tojás, kalács és bor Európa-szerte jellemző. A tojás a keresztény szimbolikában az újjászületés, a feltámadás, míg a népi világképben a termékenység, a remény jelképe is.

A vásárhelyi Bessenyei Fe­renc Művelődési Központ hamarosan a tájházban forgatja le a Múlt-Túra sorozat különkiadását. Varga Anikó intézményvezető kérdésünkre elmondta: az április 2-től látható rövidfilmben főként a húsvéti előkészületekre koncentrálnak. A kulturális központ további ünnepre hangoló anyaggal készül közösségi oldalán: nagypénte­ken kézműves-foglalkozásra várják a gyerekeket. Ezenkívül otthon készített húsvéti tojásokat várnak, amelyeket a Népművészeti Tájház melletti fára lehet elhelyezni. Április 2-ig vi­­szont húsvéti locsolóverseket fogadnak közösségi oldalukon üzenetben.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában