Ország-világ

2019.02.26. 21:53

Anatómiailag nagyon hasonló volt a neandervölgyi és a modern ember

Korábbi rekonstrukciók szerint a neandervölgyi ember lapos hátú és görnyedt testtartású volt.

MTI

A neandervölgyi ember valószínűleg ugyanúgy felemelkedve járt és hasonlóan ívelt gerincoszloppal rendelkezett, mint a modern ember - állapították meg egy nagyon jó állapotban megőrződött csontváz számítógépes rekonstrukciója alapján svájci és amerikai kutatók.


Korábbi rekonstrukciók szerint a neandervölgyi ember lapos hátú és görnyedt testtartású volt. Elődeink kihalt rokonai azonban anatómiájukat tekintve sokkal jobban hasonlítottak a modern emberre, mint azt eddig vélték - közölte Martin Häusler, a Zürichi Egyetem kutatója és Erik Trinkaus, a St. Louis-i Washington Egyetem tudósa vezette kutatócsoport a PNAS című szaklapban.


Virtuálisan rekonstruálták egy jó állapotban megőrződött neandervölgyi csontváz medencéjét és gerincoszlopát. A maradványokat a franciaországi La Chapelle-aux-Saints-ben találták. A neandervölgyi férfi keresztcsontja a leletek szerint hasonló állású volt, mint a modern emberé - közölte a Zürichi Egyetem.


Az ágyéki és nyaki csigolyáknál, valamint a csípőcsontnál látható elhasználódási nyomok ívelt gerincoszlopra és a modern emberéhez hasonlatos testtartásra engednek következtetni.


A leleteket más, jó állapotban megmaradt gerinc- és medencemaradványokkal rendelkező neandervölgyi csontvázakkal is kiegészítették, amelyek megerősítették az eredményeket. "Alig van valami, ami más anatómiára utalhatna" - mondta Häusler.


Bár az elmúlt évtizedekben rengeteg olyan tanulmány készült, amelyek szerint a neandervölgyi és a modern ember mind törzsfejlődéstanilag, mind viselkedési síkon nagyon hasonlított, néhány éve a különbségek kerültek erőteljesebben a középpontba - véli Häusler.


Néhány új tanulmány például egyes csigolyák formájából következtetett arra, hogy a neandervölgyi embereknek még nem volt jól fejlett, kettős s alakú gerincoszlopa, mint a modern embernek. A La Chapelle-aux-Saints-ban talált csontvázak virtuális rekonstrukciójával a kutatóknak ennek az ellenkezőjét sikerült bizonyítaniuk.

Címkék#tudomány

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában