45 csapat méretteti meg magát a természetudományokból

2019.11.05. 15:31

Nobel-díjas nyitotta meg az SZTE tanulmányi versenyét

Az ELI egyik kutatását elindító, a tavaly fizikai Nobel-díjjal elismert Gérard Mourou volt a díszvendége a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenynek a Szegedi Tudományegyetemen. A megmérettetésre az ország minden részéről érkeztek középiskolás csapatok, melynek tagjai természettudományos tudásukat tehetik próbára.

H. E.

Szeged – 2019.11.05. Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny ünnepélyes megnyitója Dux László professzorral és Gérard Mourou Nobel-díjas fizikus előadása a klímaváltozásról a Rektori dísztermében. Képen: Fotó: Karnok Csaba (KC) – Délmagyarország (DM)

Fotó: Karnok Csaba

Nyolc évvel ezelőtt rendezte meg először a Szegedi Tudományegyetem a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt. Az Universitas ismert és elismert természettudományi megmérettetésére idén 45 csapat érkezett az ország minden részéről, emellett a határon túlról Zentáról és Aradról is. A verseny kétfordulós: az első napon számítógépes elődöntőn vettek részt a csapatok. Az elődöntőből a legjobb 6 jut a szerdai döntőbe, ahol értékes díjakért versenyezhetnek.

– Szent-Györgyi Albert örökségét ápolja ez a verseny, egyrészt van egy tudományos és kultúrtörténeti vonatkozása, ezentúl biológia, fizika és kémia tantárgyakra koncentrál. A feladatokban nagy hangsúlyt kapnak az elmúlt öt év Nobel-díjasai, arra vagyunk kíváncsiak, hogy azok felfedezéseiről, alkalmazásairól mennyit tudnak a középiskolások – tudtuk meg Dux Lászlótól, a SZTE ÁOK Biokémiai Intézet vezetőjétől, a zsűri elnökétől. A háromfős csapatok számára a biológia, kémia és fizika kérdéssorokat, valamint a Szent-Györgyi életéről, munkásságáról szóló művelődéstörténeti feladatokat a szegedi egyetem elismert oktatói állították össze.

Gérard Mourou Nobel-díjas fizikus (jobbról a második) volt a díszvendége a középiskolások versenyének. Fotó: Karnok Csaba

A versenyt kedd délelőtt Dux László nyitotta meg, majd Fendler Judit kancellár azt hangsúlyozta, ez a verseny a tehetségek felkutatásának alappillére. Tanner Norman, a tavalyi verseny egyik győztese is köszöntötte diáktársait. A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium diákja elmesélte, hatodikos volt, amikor testvére indult ezen a versenyen, élményeivel annyira hatott rá, hogy a gimnáziumban az volt a célja, hogy bekerüljön a csapatba.

A köszöntők után díjazták azokat a pedagógusokat, akik munkájukkal évek óta segítik a diákokat a versenyen való indulásban. A tíz díjazott között két Csongrád megyei pedagógus is volt: Simon Tibor, a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola, valamint Veszpréminé Sarusi Klára, a szentesi Horváth Mihály Gimnázium tanára.

Ezt követően Gérard Mourou Nobel-díjas tudós előadásával nyitották az ide megmérettetést. A díszvendég elmesélte a diákoknak és tanáraiknak, hogy tavaly ilyenkor épp uszodában volt, amikor megtudta, ő kapja a fizikai Nobel-díjat. Arról is szót ejtett, hogy többször is járt már Szegeden, hiszen ő maga elindítója az ELI egyik kutatásának, majd előadásában a fényről és az extrém impulzusú lézersugarakról beszélt.

45 csapat érkezett a Szent-Györgyi Tanulmányi versenyre az ország minden részéről, sőt a határon túlról is. Fotó: Karnok Csaba

Czank Alex a budapesti Kosztolányi Dezső Gimnáziumból érkezett. Elmondta, csapattársaival szétosztották a tantárgyakat, ő a három fő tárgyból a kémiát vállalta.

– Tizenegyedikes vagyok, sok tananyagot még nem vettünk, így rengeteg plusz felkészülést igényelt tőlem ez a megmérettetés. Mivel érdekel a kémia, ezét ez nem volt plusz teher – részletezte a diák.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!