2019.11.14. 10:44
Több mint 400 diák tanul a kisteleki művészeti iskolában
Kisteleken, Bakson és Balástyán tanulhatnak zenét, táncot, grafikát és drámát a gyerekek a Kisteleki Művészeti Iskola jóvoltából. Mostanra több mint 400 diákja van az intézménynek, amelynek célja, hogy minél több fiatallal kedveltesse meg a művészeteket.
Kistelek – 2019.11.12. Zeneiskola bemutatása. Képen: Greksa Tibor zenetanár és Ábrahám Milán diák. Fotó: Karnok Csaba (KC) – Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
Kisteleken 1992 óta működik önálló művészeti iskola. Kezdetben önkormányzati fenntartásban, 2004 óta pedig alapítványi formában oktatják a helyi fiatalokat zenére, táncra, drámára, illetve grafikára. A baksi és balástyai telephellyel is rendelkező intézmény mostanra elérte maximális befogadó képességét: több mint 400 diák jár ide csoportos vagy magánórákra.
Minimális térítési díj
– Az állami normatíva és az önkormányzat támogatása mellett a legminimálisabb térítési díjat kérjük csak el a családoktól, így is tudjuk működtetni az iskolát – mondta el Szombathelyi Ágnes, a Kisteleki Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója. – Hatévestől 21 éves korig jöhetnek hozzánk a fiatalok néptánc, dráma, grafika vagy zene képzésre. Utóbbiban hegedű, cselló, furulya, réz- és fafúvósok, gitár, ütő és zongora szak közül lehet választani – sorolta. Hozzátette: Szeged nem szívja el tőlük a diákokat, helyben is van bőven igény a művészeti oktatásra.
Több mint 400 diák tanul a kisteleki művészeti iskolában (Fotó: Karnok Csaba)
Jobb, mint otthon
– Itt sokkal jobb kézműveskedni, mint otthon. A húgom nem szárítja ki a filctollakat, és alapanyag is sokkal több van – mesélte Boglárka, miért szereti a grafika szakot. – Zsani nénitől pedig mindig jó tanácsokat kapunk, ráadásul a társaság is jó – tette hozzá Hanna. A csoportos foglalkozásra egyébként a felső tagozatosok akkor jönnek, amikor szeretnének, így van, aki minden délutánját a művészeti iskolában tölti. A zenészek heti kétszer fél óra egyéni képzést kapnak a szolfézsórán kívül. Az egyik legnépszerűbb szak az ütős, itt most közel harmincan tanulnak.
Pontosságra tanít
– Valószínűleg sokan azt gondolják, hogy ez könnyű, de aztán rájönnek, hogy nem az. Sokan közülük nem lesznek végül dobosok, arra viszont nagyon jó ez a képzés, hogy fegyelemre, pontosságra tanítsa a gyerekeket, és fejlessze a koordinációjukat – mondta Greksa Tibor ütőtanár.
A zeneoktatás egyébként az összes többi szakon is pozitívan hat a fiatalokra, hiszen jó hatással van az iskolai eredményekre. Sok szülő tehát nem is azért íratja be ide gyermekét, hogy zeneművész legyen, hanem azért, hogy koncentrációt tanuljon. Ettől függetlenül vannak nagyon tehetséges zenészek is az iskolában, akik arany minősítéseket, illetve kiemelt nívódíjakat szereznek a különböző versenyeken.
Motiváció
– A fúvósoknak pedig nagy motivációt jelent az Id. Vándor Rudolf Fúvószenekar. Amellett, hogy látják, hova lehet eljutni sok gyakorlással, a lehetőségük is megvan, hogy a kisteleki társulat tagjaivá váljanak – tette hozzá Szombathelyi Ágnes.
Az iskolában évente négyszer növendékhangversenyt tartanak, hogy a szülők is lássák, hogyan fejlődik gyermekük. Az ingyenes rendezvények egyébként bárki számára nyitottak, hiszen az intézmény célja, hogy minél több gyerekhez vigyék el a művészetet és szerettessék meg azt vele.