Egyperces

2009.01.21. 19:40

Kamillateával a cukorbetegség ellen?

A walesi-japán kutatócsoport az eredmények láttán azt mondta: érdemes megfontolni, hogy a jövőben olyan kamilla alapú gyógyszereket kísérletezzen ki, amelyekkel kezelhető a cukorbetegség. A brit cukorbetegséget kutató csoport vezetője szkeptikus.

Daily Mail (fordította: Nyemcsok Éva)

A kamillát ősidők óta használják a kifáradt idegek csillapítására, emellett nyugodt alvást is biztosít. A kutatók egy most elkészült tanulmányban arra mutattak rá, hogy a kamillatea csökkenti a vércukor szintet, továbbá segít megelőzni a cukorbetegség miatt kialakuló betegségek – mint például a vakság, a vese-rendellenességek, valamint az ideg- és keringési rendellenességek – kialakulását. Robert Nash professzor szerint káprázatos, hogy a kamillatea az eddig ismertek mellett még számos további jó hatása van.

A kutatók a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő patkányokon vizsgálták a kamillatea hatását. Azok az egyedek, amelyek cukorbetegségben szenvednek, nem termelnek elengedő inzulint, emiatt pedig nem képesek szervezetük vércukor szintjét megfelelő szinten tartani. Ezek a patkányok három héten keresztül kaptak kamillateát, és ennek hatására vércukorszintjük a negyedére – vagyis a normális szintre – esett vissza.


A walesi-japán kutatócsoport az eredmények láttán azt mondta: érdemes megfontolni, hogy a jövőben olyan kamilla alapú gyógyszereket kísérletezzen ki, amelyekkel kezelhető a cukorbetegség.
Ezzel szemben a brit cukorbetegséget kutató csoport vezetője, Dr. Victoria King azt hangsúlyozta: túlságosan korai lenne még ezen gondolkodni, hiszen a kísérleteket egyelőre csak patkányokon végezték el, és csak 21 napon át adagoltak nekik kamillateát.

– Mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le, újabb, átfogóbb kutatásokra van szükség, amelyek megerősítik ezeket az eredményeket –mondta a doktornő. – Egyelőre nem javasoljuk a cukorbetegeknek, hogy emeljék meg napi kamillatea adagjukat.

A kamillateát már az ókori Egyiptomban, Görögországban és Rómában is használták. Nem csupán nyugtató hatása miatt: nagyon jó megfázás esetén illetve menstruációs görcsök enyhítésére. A kutatók arra is rámutattak: a kamilla tea erősíti az immunrendszert, így fogyasztói ritkábban kapnak el vírusfertőzéseket.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!