átalakulhat amennyiben független marad

2021.01.19. 15:50

A rektor szerint az SZTE átalakulása az egész régió számára előnyös lehet

A Szegedi Tudományegyetemen átalakulása és a tervezett fejlesztések az egész régió számára meghatározóak lehetnek, a modellváltás azonban nem eldöntött tény – jelentette ki Rovó László rektor.

delmagyar.hu

20200627 Szeged Közösen alakítja ki Szegeden a MOL, és a Szegedi Tudományegyetem a Fenntartható Zöld Kémia és Mobilitás Kompetencia Központot. A projektben az Audi Hungária Zrt. is részt vesz, és többek között új üzemanyag-keverékek kifejlesztésén is dolgoznak majd. A központ megalakulását sajtótájékoztatón jelentették be. Képen: Rovó László a Szegedi Tudományegyetem rektora Fotó: Frank Yvette FY Délmagyarország

Fotó: Archív fotó / Frank Yvette

Az egyetem fő döntéshozó szerve, a szenátus január 19-én tárgyalt arról, hogy az SZTE költségvetési intézményből állami alapítású vagyonkezelő alapítvány által fenntartott, közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézménnyé alakulhat – mondta a professzor újságírói kérdésre egy más témában tartott sajtótájékoztatón.

A rektor leszögezte, minden külső nyomástól mentesen az egyetemnek kell döntést hoznia az átalakulás kérdésében, amely egyaránt felvet lehetséges előnyöket és veszélyeket is. Az SZTE polgárai olyan felkészült és kiváló szakemberek, hogy ezeket a rizikókat és előnyöket mérlegelni tudják – tette hozzá.

Rovó László kifejtette, számos nyitott kérdés van, az intézmény csak akkor dönt az átalakulás mellett, ha garanciákat kap arra, hogy a függetlensége megmarad.

Hozzátette: a jelenlegi információi szerint ezeket a garanciákat az egyetem, ha kéri, meg is kapja.

Az átalakulásnak számos előnye van, hiszen teljesen más gazdasági környezetbe kerülne az egyetem, nőne az intézmény mozgástere. Azok a fejlesztési források, amelyekhez az SZTE könnyebben hozzájuthatna, tovább bővítenék a lehetőségeket a régió más szereplőivel történő együttműködésre – hangsúlyozta a professzor.

Akkora fejlesztési forrás érkezhet az SZTE-re, amekkorát még az egyetemalapító Klebelsberg Kunó időszakát is figyelembe véve sem kapott a szegedi felsőoktatás

– mondta a rektor.

A SZTE eddig is jelentős szerepet vállalt a Dél-Alföld fejlesztésében. Az átalakulás a korábbinál sokkal rugalmasabb és gyorsabb reagálást tenne lehetővé, s ez az egész térség számára előnyös lenne – vélekedett a professzor.

A modern elvárásoknak jobban megfelelő, a gazdaság szereplőivel aktívabb együttműködésre képes egyetem a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb oktató és kutató intézményévé válhat – mondta a rektor.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában