Csongrád

2023.11.05. 11:00

A vízátemelés az egyik alternatíva a Tiszán

A Csongrádra tervezett vízlépcső még mindig téma a városban, a minap a szeptemberi után újabb fórumot tartottak. A testületi ülésen elmondta véleményét a polgármester is.

Darók József

Más megközelítésben, újabb fórum a vízlépcsőről. Fotó Csemegi Károly Könyvtár

Ötven éve napirenden van a csongrádi vízlépcső ügye. Legutóbb a Csemegi Károly Könyvtárba hívtak politikamentes, konstruktív vitára és közös gondolkodásra mindenkit, akit érdekel az Alföld legnagyobb problémája, gyermekeink jövője, a Körös-toroki strand vagy a tiszavirágzás. A szeptemberi fórum után ezúttal kiléptek a „vízlépcső vagy semmi” keretből, és megvizsgáltak egy lehetséges alternatívát, Balogh Péter geográfus, az ELTE TTK tanára, a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnöke segítségével, aki azt a szemléletet tárgyalta, hogy vízlépcsőt akarunk építeni, vagy azt a problémát akarjuk megoldani, amit a vízlépcsővel gondolnánk megoldani?

A duzzasztás alternatív koncepcióját mutatták be, ahol a vízproblémák megoldódnak, de a homokpad megmarad. Ez a javaslat a táji vízvisszatartás koncepciója, ahol a mentett oldali medrek-erek-árterek feltöltésével tározzák a szükséges vizet.

Bedő Tamás polgármester az előző fórumon jelen volt, és szerinte aki hallotta az előadásokon elhangzottakat, világos képet kaphatott a témáról. Mint a legutóbbi testületi ülésen elmondta, az újabb előadásra nem szándékozott elmenni, mert az önkormányzatnak van egy határozott álláspontja. A vízátemelés egy megoldás, amivel egyetért, csakhogy ahhoz víz kell, de úgy néz ki, víz nincs. 

A Tisza az elmúlt három évben nem haladta meg a 600 centiméteres vízmagasságot, az elmúlt nyolc évben nem öntötte el a Körös-toroki üdülőterületet teljesen. Az, hogy az Alsó-Tisza vidék egyedüli öntözhető és legjobb termőképességű földjeit nézték ki tározónak, az blődség. Nem az ilyen fórumok fogják eldönteni, hogy hol lesz a vízlépcső, ha lesz

 –jelentette ki Bedő Tamás. Azzal folytatta, a Tisza a már megépült műszaki megoldások miatt mélyíti a medrét. A folyó vízszintjét kell duzzasztással megtámasztani, így stabilizálódik a talajvíz is. Minél mélyebb a Tisza medre, annál nagyobb lesz a szívóhatása, tehát több vizet szív ki a talajból, és a közelében kiszáradhat minden. Ásott kútban már nincsen víz Csongrád környékén.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában