#ingatlanbazár

2021.03.10. 10:02

Így fest a támogatott nyílászárócsere

Az otthonfelújítási támogatásba belefér a külső-belső nyílászáró cseréje, a redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje; párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása, a télikert kialakítása teraszból. Új nyílászáró kialakítására a pályázat szerint nincs lehetőség.

delmagyar.hu

A vissza nem térítendő támogatás valós segítség a lakosságnak – véli a Z-ablak Ajtó-Ablak Centrum ügyvezetője.

Többen úgy vannak vele, ha már adott a lehetőség, akkor azt is felújítják, amit egyébként kihagytak volna. Mivel a támogatás kérelmezésére bőven van idő, nem muszáj valamennyi nyílászárót egy szuszra kicserélni. Ha első körben csak 1-2 ablakra van pénz, az utófinanszírozásos pályázatba később még beleférhet a többi is – magyarázza Hegyi Zoltán.

MUNKADÍJ+ANYAGKÖLTSÉG

Fele-fele arányban adható le anyag- és munkadíjról, de a feltétel nem az egyes számlákra vonatkozik, hanem az összköltségen belül a támogatással érintett részre. A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint, amelyben az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összköltség feleződik, és maximum ennyi lehet a támogatás (vagy legfeljebb 3 millió forint). A támogatás fele anyagköltség, fele munkadíj; ennek feltétele, hogy mindkettőről legyen elegendő számla. Ha valamelyik nem éri el a lehetséges támogatás felét, akkor csak a kisebb tétel kétszeresére jogosult az igénylő.

A Z-ablak Ajtó-Ablak Centrum a számlán tételesen tünteti fel a munkadíj elemeit, például a párkányszerelést, nyílászáró-beállítást – ezzel is segítve a támogatást igénylő ügyfeleket. Arra azonban felhívja a figyelmet, érdemes alaposan utánajárni a pályázat részleteinek. Ugyanis nyílászárócsere esetén az 50- 50% munkadíj és anyagköltség arány nem teljesül, a termék többe kerül, mint a beszerelés. Itt egy példa: egy kétszárnyú ablak anyagköltsége 60 ezer forintba kerül, a hozzá kapcsolódó összes munkadíj – a bontás és a beépítés – 20 ezer forint; a visszaigényelhető összeg 40 ezer forint lesz. Ennél szembetűnőbb, de szintén életszerű eset az emelő-, tolószerkezetes teraszajtó, ami nagyjából 1 millió forint, a beépítési munkadíj azonban 50 ezer forintnál megáll. Így összesen a munkadíj- és az anyagköltségből még egyszer ugyanennyi, vagyis kétszer 50 ezer forint, azaz 100 ezer forint igényelhető vissza.

ENNYI A VÁRHATÓ TÁMOGATÁS?!

Kremer Tamás, a Primablak Plus Kft. ügyvezetője a vállalkozó nem teheti meg, hogy az anyagköltség terhére emeli a munkadíj mértékét, mert a MÁK ezt is ellenőrizni fogja. A tapasztalat azt mutatja, hogy a panellakás egyetlen ablakcseréjénél 25 százalék munkadíjjal, 75 százalék anyagköltséggel lehet számolni. Ha egy családi ház két ablakát és egy kültéri ajtajának cseréjét nézzük, akkor az anyagár körülbelül bruttó 500-600 ezer forint – kiegészítőkkel együtt –, míg a munkadíj nagyjából 100 ezer forint. Így a támogatás összesen 200 ezer forint.

Többen azzal próbálkoznak, hogy a tavalyi beruházásukat 2021-ben számolják el, vagy utólag szeretnének számlát szerezni a már elvégzett felújításról, de a Primablak Plus Kft. – amely egyébként tájékoztató anyag összeállításával, illetve az igényléshez benyújtandó dokumentáció összeállításában is segíti ügyfeleit –, ebben nem partner. A szakember az elmúlt 2 hónapban nagyjából 5-10%-os áremelkedést tapasztal a nyílászárópiacon. Mivel az alapanyag jó része külföldről érkezik a magyar gyártókhoz, az euró árfolyamának alakulása is felelős az emelkedésért, másfelől az otthonfelújítási támogatás is dobott az árakon.

KIT HÍVJUNK SZERELNI?

Nyílászáró- és redőnyszerelő szakképesítéssel, épületasztalos, illetve egyéb építőipari végzettséggel rendelkező személy jogosult az ablak-ajtó beszerelésére. A nyílászáró-szaküzletek munkatársai természetesen rendelkeznek ezen képesítésekkel. Katás vállalkozó is elvégezheti a munkát, amennyiben bejegyzett tevékenységi körében szerepel a szükséges TEÁOR-szám.

A támogatás jár a garázskapu beépítésére, ablakba beépíthető szellőzőrendszerre, meglévő nyílászáró felújítására, például régi ablak újraüvegezésére, tetőtéri ablakra és ács-tetőfedő szakemberek általi beszerelésére.

A VÁLLALKOZÓI SZERZŐDÉSRŐL

A vállalkozói szerződés csak olyan kivitelezővel köthető, amely a szerződéskötéskor szerepel a működő adóalanyok állami adóhatóságánál vezetett nyilvántartásban. A szerződésnek részletesen tartalmaznia kell a felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat és azok díját. Ha a szükséges anyagokat is a vállalkozó biztosítja az igénylő részére, akkor anyagköltség és vállalkozói díj szerinti bontásban tünteti fel a számlán.

ITT A KALKULÁTOR

A Magyar Államkincstár honlapján immár kalkulátor is segíti a támogatásra pályázókat: http:// www.allamkincstar.gov.hu/hu/ lakossagi-ugyfelek/gyik.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!