kötődés

2020.06.13. 08:35

A kutyák kiképzés nélkül is megmentenék az embereket

Még akkor is próbálkoznak, ha pontosan nem tudják, mit kéne tenniük.

Forrás: Shutterstock

Az ember és a kutya harmonikus kapcsolatára számos példa létezik, de a viszonyunk négylábú társainkkal ennél jóval komplexebb. Gondoljunk csak a bernáthegyi mentőkutyákra vagy épp a regényhős Lassie-re, aki több száz kilométeren át tért haza a gazdájához. A kutatók most ezt a különleges kötődést vizsgálták, arra fókuszálva, hogy a kutyák hogyan és miért szeretnék mindenáron megmenteni a gazdájukat és más embereket – írja az Origo.

Meg akarják menteni a gazdájukat

A kutatók gondosan előkészített kísérletek sorozatát végezték el annak megfigyelése érdekében, hogy egyértelmű képet kapjanak arról, hogy a kutyák úgymond „megmentési szándékkal„ cselekednek-e, esetleg élelmet szeretnének szerezni, vagy egyszerűen csak szorosabb kapcsolatba akarnak kerülni a gazdájukkal.

A szakemberek összesen hatvan, kedvtelésből tartott négylábút vontak be a kísérletükbe: a tulajdonosaikat beültették egy nagy dobozba, amelyre egy könnyen nyitható ajtót is szereltek. A gazdikat arra kérték, hogy hangjelzésekkel kérjenek segítséget a házikedvencüktől.

A kutyák körülbelül egyharmada mentette meg a „bajba jutott” gazdáját. Ennek a ténye igen lenyűgöző, hiszen ebből arra következtethetünk, hogy a legtöbb kutya egyszerűen meg akarja menteni a tulajdonosát, még akkor is, ha nem tudja, hogy hogyan

– mondta Joshua Van Bourg, az Arizonai Állami Egyetem pszichológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.

Amikor a tudósok csak finomságokat dobtak ugyanabba a dobozba, akkor a hatvan kutya közül csak tizenkilenc kereste a módját, hogy ilyen úton jusson táplálékhoz.

Az együttműködés erős motivációval bír

A pszichológusok más módon is vizsgálták a kutyák motivációját: egy másik kísérletben a gazdákat újra arra kérték, hogy üljenek be a dobozba, de ezúttal egy hangot sem szóltak, csak egy magazint olvastak.

A négylábúakat szólongató kétségbeesett kiáltások esetében a kutyák sokkal nagyobb stresszel reagáltak, többet ugattak és nyüszítettek. A csendes megmentésre váró tulajdonosoknál a hatvan közül csak tizenhat eb nyitotta ki az ajtót

– mutatott rá Van Bourg.

A PLOS One tudományos lapban publikált tanulmány szerint ez azt jelenti, hogy bár a kutyák számára a tulajdonosukkal való együttműködés mindig erős motivációval bír, ám ez annál erősebb, a gazda minél inkább kifejezésre juttatja.

Hozzátették: úgy tűnik, hogy egyfajta „érzelmi fertőzésről„ beszélhetünk, ahol az érzelmek a gazdától indulnak a kutya irányába.

Ebben a tanulmányban az a leginkább lenyűgöző, hogy megmutatja: a kutyák valóban törődnek az emberekkel. A legtöbb kutya anélkül próbálja megmenteni a bajba jutott embereket, hogy erre kiképezték volna. Ez a cselekvés ösztönös lehet

– magyarázta Clive Wynne, az Arizonai Állami Egyetem pszichológusa.

Ahhoz azonban további kísérletekre van szükség, hogy jobban megértsük, pontosan mi történik ilyenkor és mi állhat a mentőimpulzus hátterében.

Borítókép: illusztráció

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!