PR

2019.05.11. 02:00

A fix kamatozású forrásokat keresik a vállalkozók

Az idei a fejlesztések éve lesz az agráriumban <br><br> <br><br>Várhatóan idén is két számjegyű bővülést mutat a hazai kkv-szektor hitelállománya, és tovább nő a kereslet a fix kamatozású konstrukciók iránt. Az Erste Bank várakozása szerint az idei a fejlesztések éve lesz az agráriumban, és ez a hitelek iránti kereslet növekedésében is megmutatkozik. A pénzintézet mezőgazdaság területén működő ügyfeleinek hitelállománya március végén több mint 23 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az élelmiszeripari vállalkozások esetében 28 százalékot meghaladó mértékben bővült.

Idén is jelentős növekedésre számít a kis- és középvállalkozások (kkv) finanszírozásában az Erste Bank. A pénzintézet tavaly a piaci átlagot meghaladó gyarapodást ért el, az idei első negyedévben pedig a bővülés dinamikája tovább nőtt. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2018-ban a kkv-szektor hitelállománya közel 12 százalékkal bővült, ezzel szemben az Erste 23 százalékos gyarapodást tudott felmutatni, míg idén március végén a bank által kezelt kkv-hitelállomány csaknem 27 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az Erste kkv-ügyfeleinek száma csaknem 6 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, míg a hitelezett ügyfeleké több mint 13 százalékkal nőtt egy év alatt – mondta el Szerdahelyi Róbert, a bank kis- és középvállalati igazgatója.


A kkv-finanszírozáson belül lendületes növekedést mutat a mezőgazdasági és az élelmiszeripari vállalkozások hitelezése. Az Erste agrárium területén működő kkv-ügyfeleinek száma idén március végén csaknem 8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a hitelezett ügyfeleké több mint 12 százalékkal nőtt. Mindezek eredményeként a hitelállomány jelentős mértékben, 23,5 százalékkal bővült egy év alatt. Az élelmiszeripar esetében a bank ügyfeleinek száma több mint 2 százalékkal, míg a hitelezett ügyfeleké 4 százalékot meghaladó mértékben gyarapodott. A hitelállomány átlagon felüli mértékben, 28,3 százalékkal haladta meg március végén az egy évvel korábbit.

A pénzintézet újabb sikeres évet tud maga mögött, 2018-ban folytatta a piaci átlagot jelentősen meghaladó növekedését az agrárhitelezésben, és idén is jelentős bővülést tervez ezen a területen. Az idei több szempontból is a fejlesztések éve az agráriumban. Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának előrejelzése szerint a mezőgazdasági beruházások értéke a tavalyi 348 milliárd forint után idén elérheti a 400 milliárd forintot – ismertette Fórián Zoltán, az Agrár Kompetencia Központ vezetője. A beruházási környezet jelenleg igen kedvező, köszönhetően a támogatott hitelprogramoknak, a Vidékfejlesztési Program megvalósítási szakaszának, a piaci kihívásoknak, a kamatkörnyezet és a támogatási rendszer változásával kapcsolatos várakozásoknak, valamint a gazdálkodói szemlélet változásának.


Az Erste mindehhez szakértelmével, stabil, rugalmas és gyors munkával járul hozzá. A fejlesztési döntések során a bank szakértői ott állnak az ügyfelek mellett, személyes konzultációkkal, középtávú előrejelzésekkel, elemzésekkel segítik munkájukat. A bank arra számít, hogy az aszályos idő ellenére az idei termés átlagos lesz, miközben az állatok és állati termékek ára a korábbi évekhez képest magasan alakul. Mindent egybevetve kis mértékben növekvő kibocsátásra és tovább élénkülő agrár külkereskedelemre lehet számítani 2019-ben – tette hozzá Fórián Zoltán.


A mikro-, kis- és közepes vállalkozások adják a magyar gazdaság erejét, ezek a cégek teszik ki a működő hazai vállalkozások több mint 90 százalékát, foglalkoztatják a munkavállalók felét és adják a GDP negyedét. Az elmúlt évben ez a szektor adta a magyar gazdasági növekedés alapját, amit mutat, hogy jelentősen nőtt a hitelfelvétel is – vagyis a vállalkozók szerint érdemes beruházni a növekedésbe. A kkv-szektor finanszírozását nagy mértékben segítette az MNB 2013-ban indult Növekedési Hitel Programja (NHP), amely több ezer hazai vállalkozást juttatott forráshoz az elmúlt években. A program idén az NHP Fix konstrukcióval folytatódik. A rendelkezésre álló ezermilliárd forint keretösszegből a vállalkozások beruházásaik finanszírozásához juthatnak forráshoz legfeljebb 2,5 százalékos kamat mellett – fogalmazott Szerdahelyi Róbert.

Az Erste aktívan részt vesz az NHP Fix programban, a bank 10 százalékos piaci részesedést tűzött ki célként a kihelyezésekből. Az ügyletek, illetve a folyósított volumen jelentős része egyelőre lízingfinanszírozásban valósult meg, mivel a lízing rugalmasabb, a változásokra gyorsabban reagáló finanszírozási forma, de a cégek részéről folyamatos az érdeklődés a beruházási hitelek iránt is. A pénzintézetek között is hatalmas a verseny az NHP Fix források kihelyezésében. Az erős verseny miatt a vállalkozások most igen kedvező kamatszint mellett juthatnak forráshoz, a nagyobb ügyletek esetében az ügyfelek által elvárt kamatszint messze a 2,5 százalékos maximum alatt van. Az Erste várakozása szerint az NHP Fix ezermilliárd forintos keretösszege két év alatt fogyhat el.


A pénzintézet tapasztalatai szerint minél nagyobb a vállalkozás árbevétele, illetve minél tapasztaltabb a cég- vagy a pénzügyi vezetés, annál nagyobb a kereslet a fix kamat lehetősége iránt. Ezt jól mutatja az Erste saját forrású, fix kamatozású programja, az EBH növekedési program sikere. A programot akkor hirdette meg az Erste, amikor a jegybanki hitelprogram előző szakasza, az NHP III. lezárult. A bank piaci részesedése a saját forrású, fix kamatozású kkv-hitelek esetében meghaladja a pénzintézet általános piaci részesedést a kkv-hitelezésben, ahol az új folyósítások bővülése is rendre magasabb, mint a piaci átlag.

(X)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában