Sport

2011.02.06. 15:19

A trófea hazatért: Steelers-Packers 25-31, bajnok a Green Bay

Dallas – A 45. Super Bowl első félidejéből 28 perc a Green Bay Packers-ről szólt, majd megrázta magát a Pittsburgh Steelers, és visszajött a meccsbe. A második félidő hihetetlenül izgalmas volt, végül a Packers megtartotta előnyét a nagy adok-kapokban.

Garai Szakács László

Pittsburgh Steelers–Green Bay Packers 25-31 (0-14, 10-7, 7-0, 8-10)
45. Super Bowl, Arlington, Texas. Dallas Cowboys stadion. Vezette: [namelink name="Walt Anderson"]
Pittsburgh Steelers
A támadócsapat kezdőjátékosai:
Roethlisberger, Legorusky, Kemoeatu, Foster, J. Scott, Adams, Miller, Wallace, Ward, Mendenhall, Johnson. Csere: Essex, Hills, C. Scott, Spaeth, Johnson, Sanders, Randle El, Moore, Redman.
A védelem kezdőjátékosai: Hampton, Hood, Keisel, Taylor, McFadden, Farrior, Timmons, Woodley, Harrison, Polamalu, Clark. Csere: Hoke, McLendon, Smith, Eason, Fox, Foote, Sylvester, Worilds, Madison, Gay, Lewis, Butler, Allen, Mundy. Vezetőedző: [namelink name="Mike Tomlin"].

Green Bay Packers
A támadók kezdőjátékosai:
Rodgers, Wells, Colledge, Sitton, Clifton, Bulaga, Quarless, Driver, Jennings, Starks, Johnson. Csere: Spitz, Newhouse, Lang, Crabtree, D. Lee, Jackson, Kuhn, Jones, Nelson, Swain.
A védelem kezdőjátékosai: Raji, Pickett, Jenkins, Hawk, Bishop, Matthews, Walden, Woodson, Williams, Peprah, Collins. Csere: Green, Wilson, Wynn, Wilhelm, Francois, Briggs, Shields, P. Lee, Underwood, Gordy, Bush. Vezetőedző: [namelink name="Mick McCarthy"].

Kezdőknek a legfontosabb szabályok a Wikipédiáról.

Nagyon izgalmas, helyenként látványos mérkőzésen a Green Bay Packers végig vezetve, megérdemelten nyerte meg a 45. Super Bowl-t. A Packers ellenfele valamennyi hibáját kihasználta, és jogosan viheti haza az első edzőjéről elnevezett díjat, a Vince Lombardy-trófeát.

A találkozó legértékesebb játékosának a Packers irányítóját, Aaron Rodgers-t választották.

A mérkőzés fontosabb támadómutatói
Roethlisberger: 40 passzból 25 sikeres, 263 yard, 2 TD, 2 INT.
Futás: Mendenhall, 14 kísérletből 63 yard, 1 TD, Roethlisberger 4/31.
Elkapás: Rande El 2 elkapás, 50 yard, Ward 7/78, 1 TD, Wallace 9/89, 1 TD.

Rodgers: 39/24, 304 yard, 3 TD.
Futás: Starks 11/52.
Elkapás: Nelson, 9/140, 1 TD, Jones 5/50, Jennings 4/64, 2 TD, Driver 2/28.

A mérkőzés teljes, letölthető jegyzőkönyve.

A 45. Super Bowl összefoglalója.
4. negyed
15. perc: 2 és 11, Aaron Rodgers újra letérdel, leperegnek a másodpercek, bajnok a Green Bay Packers.

15. perc:
1 és 10, Aaron Rodgers letérdel.

15. perc: 4 és 5, Roethlisberger passza rossz, eldőlt, bajnok a Green Bay Packers!

14. perc: 3 és 5, Roethlisberger passza újra rossz, eldőlhet.

14. perc: 2 és 5, Big Ben passza most rossz.

14. perc: 1 és 10, Roethlisberger passza ismét jó, Ward kapta el.

14. perc: 1 és 10, Miller elkapása jó, first down.

13. perc: Two-minute warning, a döntő utolsó két perc következik.

13. perc: A kirúgás után szabálytalankodott a Pittsburgh, a Steelers a 26 yardos vonaláról kezdheti meg talán az utolsó támadását a Super Bowlon.

12. perc: Crosby 23 yardos mezőnygólja jó, Steelers-Packers 25-31.

12. perc:
3 és 5, Nelson nem tudta elkapni Rodgers ívelését. Mezőny gólt rúghat a Packers.

11. perc: 2 és 7, Jones a Steelers 5 yardos vonaláig jut.

11. perc: 1 és 8, Crabtree 1 yardos elkpaással menti meg irányítóját.

10. perc: 2 és 8, Jones a 8 yardos vonalnál kapja el Rodgers rakétáját.

10. perc: 1 és 10, Starks most 2 yardot futott.

9. perc: 1 és 10, Starks 14 yardos futásával újabb Packers-frist down.

9. perc: 3 és 10, Jennings iramodik meg, nem is akárhogy, a Steelers 44 yardos vonaláig megy előre a Packers. 31 yardos passz volt.

45. Super Bowl, Pittsburgh Steelers-Green Bay Packers 25-31. Fotó: daylife.com (galéria)

9. perc: 3 és 5, bemozdult a Packers-fal, 5 yardos büntetést kapnak a Sajtfejűek.

8. perc: 2 és 13, Rodgers 8 yardos passza jó.

8. perc: 1 és 10, Hood sackeli Rodgerst.

8. perc: A kirúgás után a Packers a 25 yardos vonaláról indulhat.

7. perc: 3 és 3, [namelink name="Mike Wallace"] 25 yardos touch downjával zárkózik a Steelers, 2 pontos konverziót hív a Pittsburgh, [namelink name="Antoine Rande El"] elkapása jó, Steelers-Packers 25-28.

7. perc: 2 és 17, Ward 14 yardos elkapása jó.

6. perc:
1 és 20, Wallace 3 yardot fut Roethlisberger passza után.

5. perc: 1 és 10, holding, Steelers szabálytalanság, 10 yardos büntetés.

5. perc: 2 és 10, Wallace 13 yardos futásával újabb Steelers-first down.

5. perc: 1 és 10, Big Ben első passza rossz.

4. perc: 2 és 2, Wallace megszerzi a first downt.

4. perc: 1 és 10, Roethlisberger 8 yardos passza jó.

4. perc: Antonio Brown 18 yardot hozott vissza [namelink name="Mason Crosby"] kirúgása után. A Steelers a saját 34 yardos vonaláról indulhat újra csatába.

3. perc: 2 és 8, Rodgers 8 yardos passzát [namelink name="Greg Jennings"] kapja le a Steelers end zone-jában, touch down. Steelers-Packers 17-28. A Packers-nek ez volt a harmadik labdaszerzése és mindháromból TD-t szerzett.

3. perc:
1 és 3, Rodgerst sackelik, 5 yarddal nyomják vissza a Packers támadófalát.

2. perc: 3 és 10, Nelson újra javít, a Steelers 3 yardos vonaláig jut előre a Packers, először vannak a Steelers vörös zónájában.

2. perc: 2 és 10, Nelson újra elejti a labdát, döcög a Packers támadógépezete, sok passzt az elkapók rontanak el.

2. perc: 1 és 10, Rodgers passza ismét rossz.

1. perc: 3 és 7, Jones most egy borzasztó nehéz elkapást csinált meg, first down.

1. perc: 2 és 10, Nelson 3 yardot futott Rodgers passza után.

1. perc: 1 és 10, Rodgers passza rossz.

1. perc: 2 és 2, fumble, Bishop szerzi meg a Green Baynek a labdát. Mendenhall kezéből kiverik a tojáslabdát, a Packers támadhat.

3. negyed
15. perc:
1 és 10, Mendenhall 8 yardos futásával ér véget a harmadik negyed.

15. perc: A punt return után Brown a Steelers 43 yardos vonaláig fut vissza. Azonban 5 yarddal előrébbről kezdene a Pittsburgh, mert bemozdultak a rúgásnál. Azonban a Green Bay újrarúgja a puntot, ami rövidebb lett, mint az előző, a Packers 48-as vonaláról kezd a Steelers.

15. perc: 3 és 10, Swain 25 yardos elkapása nem volt jó, McCarthy edző a videóbíró segítségét kéri. A vitatott eset lényege: ha a Green Bay edzőjének ad igazat a videóbíró, akkor a Packers folytathatja a támadást. Swain kezéből ugyanis kiszedték a labdát a Steelers védői, amit aztán a Packers támadója, Jennings végül megszerzett. A videóbíró a pályán meghozott döntést helybenhagyja. Puntolnia kell a Packers-nek.

15. perc: 2 és 10, Rodgers menekülésképpen kidobta a pályáról a lasztit.

15. perc: 1 és 10, Rodgers passza rossz, Quarless mögé dobta a tojáslabdát.

15. perc: A punt után a Green Bay 25 yardos vonaláig pattog a labda. Williams 15 yardos büntetés miatt a 10 yardos vonalról indul a Packers.

14. perc: 3 és 2, Roethlisberger passza rossz, puntol a Steelers.

13. perc: 2 és 6, Roethlisberger passza után Wallace 4 yardot fut.

13. perc: 1 és 10, Mendenhall 4 yardot fut.

12. perc: Puntol a Green Bay. Randle El fair catch-e után újra a Steelers jön.

12. perc: 3 és 8, Rodgers passza rossz.

12. perc: Pittsburgh-időkérés.

12. perc: 2 és 13, Quarless hoz 5 yardot a Paackers-nek.

12. perc: 1 és 10, Starksot negatív yradon tartja az Acélfüggöny. Mínus három yardot "futott" a futó.

11. perc: 1 és 10, Nelson kapta el Rodgers passzát 17 yardos löket volt.

10. perc: Suisham 52 yardról nagyon mellérúgja a mezőnygólt. Megcsúszhatott rúgás közben.

9. perc: 3 és 13, Big Ben is megkapja az első sackjét.

9. perc: 2 és 10, Millert negatív yardon tartja a Packers-védelem.

9. perc: 1 és 10, Roethlisberger passzába belekap Matthews.

8. perc: 2 és 10, Ward 13 yardos elkapásával újabb Steelers-first down.

8. perc: 1 és 10, Roethlisberger passza rossz, túldobta Wallace-on a play action után, egyenlítési lehetőség volt.

7. perc: 3 és 1, Moore szerzi meg az újabb first downt a Pittsburgh-nek.

7. perc: Steelers-időkérés.

7. perc: 2 és 9, Wallace kapja el Roethlisberger 7 yardos passzát.

6. perc: 1 és 10, 1 yardos futással kezd a Steelers.

6. perc: Saját 38 yardos vonaláról indul a Pittsburgh.

6. perc: 3 és 7, a meccs első sackje, Harrison osztja ki Rodgersnek, újra puntolnia kell a Green Baynek.

6. perc: 2 és 7, Rodgers passza rossz. Nelson második elejtett labdája egymás után.

5. perc: 1 és 10, Starks 3 yardos futásával kezdi a támadását a Green Bay.

5. perc: A kezdőrúgás után Nelson a 19 yardig hordja vissza a labdát.

5. perc: 1 és 10, [namelink name="Rashaard Mendenhall"] 8 yardos touch downjával tovább zárkózik a Steelers, Pittsburgh-Green Bay 17-21. Super Bowl van! Harap a Pittsburgh!

5. perc:
3 és 1, Redman futásával first down, 16 yardot hozott a cserefutó.

4. perc: 2 és 7, Roethlisberger 6 yardos futással folytatja a támadást.

3. perc: 1 és 10, Redman 3 yardot futott.

3. perc: 1 és 10, Mendenhall 15 yardos futásával first down. A futó megsérül a támadás végén.

3. perc: Green Bay-szabálytalanság, face mask, 15 yard büntetés a punt return után. Az első drive-ban mindegyik játékhívás után volt valamilyen szabálytalanság. Izgul a Green Bay. A Steelers a félpályáról indulhat.

2. perc: 3 és 9, Jones ejtette el Rodgers elkapását. Puntol a Packers.

2. perc: 2 és 15, Nelson elkapása jó, 9 yardot haladt előre a Packers.

1. perc: 2 és 10, bemozdulás, false start, 5 yard büntetés, izgul a Green Bay.

1. perc: 1 és 20, Jones elkapásával 10 yardot haladt előre a Packers.

1. perc: 1 és 10, Starks futásával indul a második félidő, de szabálytalankodott a Green Bay, holding, 10 yard büntetés.

A szünetben a Black Eyed Peas koncertezik.

Az első félidő legfontosabb támadómutatói.

2. negyed
15. perc:
1 és 10, Starks 2 yardot futott. Leperegnek az utolsó másodpercek, szünet.

15. perc: Touchback, 39 másodperce van még a Packers-nek. A Green bay a saját 20 yardos vonaláról indulhat.

15. perc: 1 és 10, [namelink name="Hines Ward"] 8 yardos touch downjával zárkózik a Steelers, Pittsburgh-Green Bay 10-21.

14. perc:
2 és 9, Ward kapja el Roethlisberger átadását.

14. perc: 1 és 10, Roethlisberger 1 yardos passza jó.

14. perc: 3 és 10, Big Ben passza most már jó, Ward 14 yardos rakétát kapott el, first down, Steelers-időkérés.

14. perc: 2 és 10, Roethlisberger passza ismét rossz, majd újabb interception lett belőle.

14. perc: Green Bay-időkérés.

14. perc: Two-minute warning. 1 és 10, Roethlisberger passza rossz.

13. perc: 1 és 10, a Pittsburgh a 23 yardos vonaláról indul. Randle el a Green Bay 38 yardos vonaláig fut, lehet hogy megrázza magát a Steelers?

13. perc: 1 és 10, [namelink name="Greg Jennings"] touch downjával 21-3, Rodgers 21 yardos passzt adott, Crosby extra pontja jó. Sajtfesztivál.

12. perc:
1 és 10, Starks 12 yardos futásával újabb first down. Egyre nagyobb a különbség a két csapat között, a Steelers nem tud mit kezdeni a Packersszel.

12. perc: 2 és 6, Nelson könnyen csinálja meg a first downt.

11. perc: Jennings első elkapása, 4 yard.

10. perc: 2 és 11, Bush megszerzi a labdát a Packers-nek. Wallace kezéből kiszedi a labdát a Packers-védő. Big Ben interceptionjének számít a szerelés.

10. perc: 2 és 10, de előtte Steelers-időkérés.

9. perc: 1 és 10, Mendenhall fut, -1 yardon tartják.

8. perc: 3 és 5, Randle el elkapása jó, first down.

8. perc: 2 és 5, Moore-t 0 yardon tartja a Packers-védelem.

7. perc: 1 és 10, Roethlisberger 5 yardot fut.

7. perc: 2 és 4, Steelers first down, Moore 7 yardos futásával.

6. perc: 1 és 20, Wallace 16 yardos elkapásával megy tovább a Pittsburgh.

6. perc: 1 és 10, Mendenhall 8 yardot futott, de szabálytalankodott a védelem, holding, 10 íardos büntetést kap a Steelers.

6. perc: Punt, Brown 2 yardot hordott vissza, a Steelers a saját 22 yardos vonaláról kezdhet támadni.

5. perc: 3 és 5, Driver 4 yardos elkapásával nincs meg a first down, puntolhat a Packers.

5. perc: 2 és 10, Jones 5 yardos elkapásával folytathatja a támadást a Packers.

4. perc: 1 és 10, Rodgers passza rossz.

4. perc: A Green Bay a saját 25 yardos vonaláról indulhat először a második negyedben.

4. perc: Suisham 33 yardos mezőnygóljával szépít a Pittsburgh, Steelers-Packers 3-14.

3. perc: 3 és 7, Wallace-nak esélye sem volt, hogy megfussa a first downt, Collins teríti le az elkapót. Mezőnygólt rúghat a Steelers.

2. perc: 2 és 8, Mendenhallt 1 yardon állítja meg AJ Hawk.

2. perc: 1 és 10, Roethlisberger 2 yardot fut.

1. perc: 3 és 12, megvan a first down, Wallace 12 yardos elkapása után folytathatja a támadását a Pittsburgh.

1. perc: 2 és 12, Roethlisberger passza rossz.

1. perc: 1 és 10, mínusz 2 yardos futással indít a Steelers.

1. negyed
15. perc:
3 és 9, Roethlisberger fut first downt, a Green Bay 32 yardos vonaláig jut előre az AFC bajnoka. Vége az első negyednek.

15. perc: 2 és 9, Big Ben passza rövid, Miller nem tudta elkapni az átadást.

14. perc: 1 és 16, Roethlisberger passza után a fél pályáig halad előre a Steelers.

14. perc: 1 és 10, Sanders elkapása után zászló a pályán, 10 yard büntetés a Pittsburgh-nek szabálytalan blokkolásért.

13. perc: 2 és 6, újra Mendenhall fut, first down.

12. perc: 1 és 10, Mendenhall 4 yardot fut.

12. perc: A Pittsburgh a saját 36 yardos vonaláról indulhat a Steelers.

12. perc: 1 és 10, Big Ben interceptiont dobott, touch downra hordja vissza [namelink name="Nick Collins"]. Az elkapónak, Mike Wallace-nak esélye sem volt. Pittsburgh-Green Bay 0-14 [namelink name="Mason Crosby"] extra pontjával.

11. perc: A Pittsburgh visszahordásánál Brown a 38 yardos vonalig jutott előre, zászló a pályán, Steelers szabálytalanság, a Pittsburgh a 7 yardos vonaláról jöhet.

11. perc: 3 és 1, touch down, [namelink name="Jordi Nelson"] kapta el [namelink name="Aaron Rodgers"] 29 yardos passzát. Crosby extra pontja jó, Pittsburgh-Green Bay 0-7.

10. perc: 2 és 4, Corey Hall kapta el Rodgers 3 yardos passzát.

10. perc: 1 és 10, Starks 6 yardot fut.

9. perc: 1 és 10, újabb first down, [namelink name="Brandon Jackson"] Rodgers passzával a Steelers 38 yardos vonaláig iszkolt előre.

9. perc: 1 és 10, de előtte Green Bay-időkérés.

9. perc: 2 és 1, Starks megfutotta az újabb first downt.

9. perc: 1 és 10, Rodgers rövid passzát Nelson kapta el, 9 yradot haladt a Green Bay.

8. perc: 3 és 1, Starks simán first downt fut,a Green Bay újonca eddig zseniális, kivárt az utolsó pillanatig, majd szépen elfutott a Steelers védőfala mellett, 3 yardot futott.

7. perc: 2 és 10, Jordi Nelson kapta Rodgers passzát, elvileg first down, de 3 és 1 lett belőle.

7. perc: 1 és 10, Rodgers passza rossz, túldobta Jenningsen, akit szorosan fogtak.

7. perc: 4 és 2, Kapinos puntol, touchback, a Green Bay a saját 20 yardos vonaláról indul. Reklámszünet - Amerikában.

6. perc: 3 és 2, Big Ben passza rossz, a tight end, Miller felé dobta a tojáslasztit, újra puntol a Steelers.

5. perc: 2 és 6, Wallace-nak passzolt Roethlisberger,a screen passzból három yardot futott az elkapó.

5. perc: 2 és 1, bemozdult a Pittsburgh, 5 yard büntetést kapnak, újra második down.

4. perc: 1 és 10, Mendenhall most 9 yradot futott.

4. perc: Mendenhall 15 yardos futásával first downt szerzetta Steelers.

4. perc: Touchback, a Pittsburgh saját 20 yardos vonaláról indul.

4. perc: 3 és 6, Rodgers passza hosszú, Nelsonnak nem volt esélye elkapni, puntol a Green Bay.

3. perc: 2 és 10, újra Starks fut, de megint hamar megállítják.

3. perc: 1 és 10, Rodgers passza rossz.

3. perc: 3 és 9, Donald Drivernek rakétázott oda egy ladbát Rodgers. Les, de a green Bay nem kéri a büntetést, hiszen a 46-os yardig jutottak előre, first down. 24 yrados passz volt.

2. perc: 2 és 10, futójáték, Starksot hamar becsomgolja a Steelers-védelem.

2. perc: 1 és 10. Rodgers első passza rossz.

2. perc: Kapinos puntja után fumble. Williams elejti a labdát, de végül maradt a labda a Green Baynél. Meleg volt.

1. perc: 3 és 9. Roethlisberger passza rossz, puntol a Steelers.

1. perc: Futójáték, a -3 yardot haladt a Pittsburgh.

1.  perc: Futójáték, 4 yardot ment előre a Steelers.

1. perc: A Green Bay Packers elrúgja a labdát. [namelink name="Antonio Brown"] a 36 yardos vonalig vitte előre a labdát.

0:32 A pénzfeldobásnál a csapatok jelentős része egyébként azt választja, hogy elősként fogadja a labdát, azaz az első támadást vezetheti. Az is érdekes, hoyg a stadionok jelentős része észak–déli tájolású, ilyenkor a rúgó csapat az északi kaput védi.

0:29 A pénzfeldobásnak is külön ceremóniája van. A Steelers írást választotta, és vesztett. A Packers azt választotta, hogy az első félidőben elrúgja a labdát, és a második félidőben vezeti majd az első támadást.

0:22 Christina Aguilera énekeli az amerikai himnuszt.

0:20 A Green Bay Packers három, a Pittsburgh Steelers két meccsen át jutot el idáig. A Green Bay előbb a Philadelphiát, majd az Atlantát, majd, végül a főcsoportdöntőben a csoportrivális Chicagót intézték el. A Steelers erőnyerő volt a rájátszás első fordulójában, a divízió fordulójában a csoportrivális Baltimore-t győzték le, majd a főcsoportdöntőben a New York Jets-t verték meg.

0:13 Az NFC bajnoka, a Green Bay Packers játékosai érkeznek a stadionba.

0:10 A Pittsburgh Steelers vonul be a pályára. Lengenek a sárga törülközők. Az AFC bajnoka nyolcadszor van ott a nagydöntőben – ezzel beállították a Dallas Cowboys csúcsát –, amit igen nagy hatékonysággal nyert meg eddig: hét döntőjükből hatot megnyertek.

0:02 Ébresztő helyett. Küldjük mindenkinek, aki szereti.

Kispál és a Borz - 0 óra 2 perc

0:00 Néhány gyors meccs előtti statisztika.

- engedett pontok: Steelers 14,5, Packers 15,0
- engedett harmadik yardok (százalékban): Steelers 33,5, Packers 36,2.

23:58 Köszöntünk minden lelkes amerikaifoci-drukkert! Az igazi szurker most nagyon szomorú. Hiszen ez az utolsó meccs a szezonban, és koránt sem biztos, hogy jövőre is láthatunk amerikai focit. De most ne ezen busongjunk, nézzük a meccsek meccsét!

Korábban írtuk:
Igen megőrültünk! A 45. Superbowlnál jött el a pillanat, amikor úgy gondoltuk, megkíséreljük percről percre közvetíteni ezt a nálunk is egyre népszerűbb tengerentúli sportot. Kövesse velünk a dallasi meccset!

A Magyar Távirati Iroda összefoglalója szerint az Egyesült Államokban az elmúlt napokban tapasztalt ítéletidő sem tudta elvonni a figyelmet a világ legnagyobb egynapos sportrendezvényének tartott Super Bowl vasárnapi, 45. felvonásáról, amely során a Green Bay Packers a Pittsburgh Steelersszel csap össze a profi amerikaifutball-liga (NFL) bajnoki címéért járó Vince Lombardi-trófeáért.

A 45. Super Bowl plakátja

Az NFL két patinás csapatának mérkőzésétől rekordokat várnak a szakemberek, már ami a televíziós nézettséget, illetve a helyszínen szurkolók számát illeti, s vélhetően nem is kell csalatkozniuk. A dallasi Cowboys Stadiumban garantáltan telt ház lesz, márpedig ez 105 ezer 121 nézőt jelent, az eddigi rekorder pedig az 1980-as finálé volt 103 ezer 985 helyben tomboló rajongóval.

A televíziós csúcs sem elképzelhetetlen, hiszen az elmúlt időszakban szinte évről évre javította meg a korábbi számokat a Super Bowl, s tavaly a New Orleans Saints–Indianapolis Colts csata nem csupán a ligára vonatkozó, hanem minden műsort tekintve is abszolút rekordot állított fel az országban 106,5 millió nézővel.

Legutóbbi összecsapásukat a Steelers az utolsó pillanatban nyerte meg. PIT–GB 37–36

A sportág egészen rendkívüli népszerűsége természetesen a Super Bowl által megmozgatott pénzösszegekben is jól lemérhető. Míg az első Super Bowl esetében 6 és 12 dollár között mozogtak a jegyárak, mostanra 1200 dollárt is elkérhetnek egy belépőért. A cégeknek 2,8–3 millió dollárt kell fizetniük egy félperces televíziós reklámidőért, ám az első hallásra elképesztően magasnak tűnő ár ellenére is ádáz versengés folyik a hirdetők között azért, hogy adásba kerülhessenek. A Super Bowl-szerepléssel ráadásul senki sem elégszik meg, erre az alkalomra a cégek ugyanis külön reklámfilmeket készítenek, melyeket kizárólag a mérkőzés szüneteiben láthatnak a nézők.

A mostani párosításban a liga legeredményesebb csapatai érdekeltek. A Nemzeti Főcsoport (NFC) bajnoka, a Packers 12 bajnoki címével rekorder az NFL 1920 óta íródó történetében, míg az Amerikai Főcsoportban (AFC) győztes Steelers az először 1967-ben megrendezett Super Bowl legjobbja hat győzelemmel.

Ítéletidő Dallasban. A hó igazából egyik csapatot sem zavarná, de kicsi a valószínűsége annak, hogy a nyitható tetőt széthúzzák a döntő idejére. Fotó: MTI/EPA/Martin Wuermle

A Steelers az 1974-es, 1975-ös, 1978-as, 1979-es, 2005-ös és 2008-as, míg a Packers az 1966-os, 1967-es és 1996-os idényt követően nyert, előbbi az 1995-ös, utóbbi pedig az 1997-es szezon fináléjában maradt alul.

Hatan megsérültek a hó miatt

Hat ember megsérült pénteken a Cowboys Stadion tetejéről lehulló hótól és jégtől az észak-texasi Arlingtonban. A baleset mind a hat sérültjét kórházba szállították. Két ember állapota stabil, de nem életveszélyes. A teherautó-behajtó kivételével a stadion összes bejáratát lezárták. Az NFL szerint a mérkőzésig a rendezők megtisztítják a kupolaszerű tetőt.

A két döntős tehát a tradíciót és a sikerességet jelképezi. A védelmeiket tekintve szinte egymás tükörképei, ugyanazt a játékstílust képviselik, ugyanolyan magas színvonalon. Nem véletlen, hogy az alapszakasz során a Steelers kapta a legkevesebb pontot és közvetlen mögötte a Packers volt a második ebben a kategóriában. Éppen ezért nem valószínű, hogy megismétlődik legutóbbi, a 2009-es alapszakaszbeli meccsükön látott pontzuhatag, amikor is a Steelers a meccs utolsó játékában elért touchdownnal nyert 37–36-ra.

A fogadóirodáknál annak ellenére a Packers a favorit, hogy 10/6-os győzelem/vereség mérleggel csak hatodik, utolsó kiemeltként jutott rájátszásba az NFC-ből, míg a Steelers 12/4-es mutatóval második lett az AFC-ben. Ennek oka elsősorban a Sajtfejűek hatékonyabb támadó- és azon belül is passzjátéka. A Packers lehet az NFL történetének második csapata, amely 6. kiemeltként lesz bajnok, ez korábban éppen a Steelersnek sikerült öt évvel ezelőtt. Az acélvárosiak mellett szól viszont a rutin, ugyanis a keret harmada a 2006-ban és 2009-ben is a Super Bowlt nyert csapat tagja volt, de túlnyomó többségük legalább egyszeres bajnok.

Dallas, napsütésben. A stadion készen áll a show-ra.

A Super Bowl nem csupán sportesemény, hanem egy óriási show, nincs ez másként most sem: a meccs előtt [namelink name="Christina Aguilera"] énekli majd el az amerikai himnuszt, a szünetben pedig a Black Eyed Peas szórakoztatja majd a közönséget.

[namelink name="Barack Obama"] elnök velük ellentétben nem lesz jelen, mert kedvenc csapata, a Chicago Bears a Packersszel szemben elvérzett az NFC-döntőben, azt ugyanakkor a Penn State Egyetemen tartott csütörtöki beszédében jelezte, hogy a Steelersnek drukkol, s nem csupán a Bears miatt, hanem azért is, mert jó barátja a Steelers tulajdonosának, Dan Rooneynak, akit elnökké választása után írországi nagykövetnek nevezett ki.

A mostani, minden képzeletet felülmúló felhajtás után viszont könnyen elsötétülhet a képernyő az NFL-t illetően, mivel a játékos-szakszervezet és a tulajdonosok között március 4-én lejár a kollektív szerződés, azaz jelenleg könnyen elképzelhető, hogy elmarad a következő szezon.