Sport

2013.12.14. 14:26

Rövidpályás úszó Eb - Gyurta Gergely aranyérmes 1500 gyorson

Hosszú Katinka ezüstérmes 100 méter vegyesen, Cseh Lászlónak ma sem jutott érem.

MTI

[namelink name="Gyurta Gergely "]váratlan és roppant kellemes meglepetéssel szolgálva aranyérmet nyert 1500 méter gyorson szombaton a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon, saját maga első, a magyar úszósportnak pedig 41. Eb-elsőségét szerezve meg 25 méteres medencében.

Az olimpiai bajnok [namelink name="Gyurta Dániel"] 22 éves öccse, aki a 2010-es dubaji rövidpályás világbajnokságon harmadikként végzett, élete eddigi legnagyobb sikerét aratta mostani győzelmével, amelyet rendkívül okos versenyzéssel, 14:30.26 perces egyéni csúccsal szerzett meg.

Az UTE úszója, aki rövidpályán kereken a 90. magyar Európa-bajnoki érmet nyerte, kis híján országos rekordot döntött, amelyet a szám másik magyar indulója, Kis Gergő tart 14:29.58-cal. Kis, aki ezen a távon 2007-ben Eb-ezüstérmes volt, Herningben negyedikként csapott a célba (14:37.66 p).

Az általános várakozás ellenére másodszor viszont már nem hangzott fel a magyar himnusz a harmadik versenynapon a herningi uszodában, mivel Hosszú Katinkának - aki a 200 méter vegyest csütörtökön megnyerte - szombaton 100 méter vegyesen be kellett érnie az ezüsttel. A Vasas kiválósága, aki pedig már a rövidpályás világ- és Európa-bajnoki titulust is begyűjtötte ebben a számban, ezúttal - 57.45 másodperces világcsúcsától jócskán elmaradva - 57.96-tal ért célba, míg a hatodikként záró Verrasztó, aki 2010-ben volt Eb-első 100 méter vegyesen, 59.63 másodperc alatt teljesítette a távot.

Henning Bagger

A magyar Gyurta Gergely, miután aranyérmet nyert a herningi rövid pályás úszó Európa-bajnokság férfi 1500 méteres gyorsúszásának döntőjében 2013. december 14-én.
Fotó: MTI/EPA/

Az idén nagy medencében két világbajnoki címet nyert Hosszú a szombati finálés program előtt vette át az Európa legjobb úszónőjének járó bronzszobrot, a LEN Awardot.

Hosszú a 100-as finálé előtt még "megmártózott" 50 méter háton is, ahol összesítésben a hatodik lett (27.06 mp), s itt is döntőbe masírozott, amelynek tizes fináléjában aztán - a fáradtság és csalódottság érzékelhető jeleként - utolsóként érkezett be (27.49). De hogy nagy küzdő, arról közben a 100 méter pillangó elődöntőjében adott tanúbizonyságot: a hatodik idővel (57.42) beverekedte magát a vasárnapi döntőbe. Vele tartott Szilágyi Liliána is, aki a hetedik lett a teljes rangsorban (57.50).

Nem sikerült érmet nyernie Cseh Lászlónak 200 méter pillangón, ahol korábbról volt már rövidpályás vb-ezüstje és -bronza is, Eb-ken pedig háromszor is a dobogó tetejére állhatott: 2007-ben, 2011-ben és 2012-ben egyaránt. 2013-ban azonban meg kellett elégednie a negyedik pozícióval, amelyet 1:52.44 perces idővel szerzett meg. Az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó Bence ugyanitt hetedikként végzett (1:53.83).

MTI/AP/Polfoto/Jens Dresling

A magyar Hosszú Katinka (b) az aranyérmes litván Ruta Meilutyte (k) és a bronzérmes brit Siobhan-Maria O' Connor mellett, miután ezüstérmet nyert a herningi rövid pályás úszó Európa-bajnokság női 100 méteres vegyesúszásának döntőjében 2013. december 14-én.  Fotó: MTI/AP/Polfoto/Jens Dresling
A nap utolsó magyar érdekeltségű döntőjében, 100 méter gyorson Kozma Dominik helyt állt, úgy lett hetedik, hogy 47.51 másodperces egyéni rekordot úszott.

A szombati elődöntősök közül 100 méter férfi vegyesen Földházi Dávid, ha kevéssel is, de kiszorult a legjobb tíz mezőnyéből (54.33, 12. hely), s így járt Bernek Péter is 100 méter háton, ahol a 16. időeredmény (52.27) volt az övé.

Az utolsó nap előtt a magyar csapat (4, 2, 0) ott van az éremtáblázat élcsoportjában, Hosszú Katinka, Verrasztó Dávid, Gyurta Dániel és Gyurta Gergely egy-egy aranyának, valamint Hosszú és Bernek egy-egy ezüstjének köszönhetően.