2023.05.25. 16:40
Robotika workshopot rendeztek a Mérnöki Karon
A robotika tudományának aktuális helyzete, innovációi és széleskörű felhasználási lehetőségei kerültek terítékre az SZTE Mérnöki Karán rendezett Robotika workshopon. Téma volt az ember-robot együttműködés, a legkülönbözőbb mobilrobotok és az úgynevezett puha robotok is.
Az előadásokból kiderült, a robotika az élet minden területén képviselteti már magát az ipartól a mezőgazdaságon át a háztartásokig. Fotó: Gémes Sándor
A robotika nem a jövő, hanem a jelen
– bizonyították az SZTE Mérnöki Karán (MK) csütörtökön rendezett Robotika workshop előadói. Sárosi József dékánhelyettes, a Mechatronikai és Automatizálási Intézet intézetvezetője lapunknak elmondta, a szegedi mérnöki kar mechatronikai mérnök képzésének már az alapszakán is nagyon komolyan jelen van a robotika, a mesterszakon pedig több ilyen témájú tantárgy is van. Sőt a TTIK villamosmérnök szakos hallgatói is a Mérnöki Kar Robotika Laboratóriumában tanulják a robotprogramozást.
A házigazda kar munkatársai előadásaikban átfogó képet nyújtottak a robotika területének aktuális helyzetéről, innovációiról és széleskörű felhasználási lehetőségeiről.
Kóczi Dávid, az SZTE MK tanársegédje az ember-robot együttműködést vette górcső alá prezentációjában, azon belül is a kollaboratív robotok működését és ipari gyártásban betöltött hasznát. Ezek olyan robotok, amelyek együtt képesek dolgozni az emberrel.
Tehát fizikailag együtt, egymást kiegészítve végeznek munkafolyamatokat, ezáltal jó minőségű, nagy mennyiségű terméket képesek előállítani
– magyarázta. Ilyen robotokat használnak manapság az elektronikai gyártás, az autóipar, a gépgyártás és a mezőgazdaság területén is.
Sarcevic Péter főiskolai docens a mobil robotok és multi-robot rendszerek alkalmazási területeit ismertette a workshop résztvevőivel.
Szárazföldi, vízi és légi robotokat alkalmaznak a katonaságnál például a felderítésben, a mezőgazdaságban például permetezésre és az iparban, de a háztartásokban is, hiszen a robotporszívó is idetartozik
– mondta. Előadásában kitért a humanoid robotikára is, amelyet leginkább az orvostudományban alkalmaznak.
Mészáros Attila tanársegéd pedig a soft-robotika, azaz az úgynevezett puha robotok széleskörű felhasználási lehetőségeit ismertette hallgatóságával.
A puha robotok rugalmas anyagokból épülnek fel, összegyűrhetők, rájuk léphetünk. Például a mezőgazdaságban nagyon hasznosnak bizonyulnak a szüretelő robotok, amelyek olyan szépen és finoman képesek a gyümölcsökre ráfogni, akár az emberi kéz. A mobil robot alkalmazásokban is használják a puha robotikát, például a négylábú és a kukacszerű robotok sokkal könnyebben tudnak terepen mászni. De orvosi beavatkozások során is egy miniatűr puha robotot akár vénába is be tudnak küldeni, és különböző orvosi beavatkozásokat tudnak vele végezni. Továbbá a rehabilitációban is alkalmazzák már a puha robotokat úgynevezett külső csontvázként
– magyarázta a tanársegéd.
Szegedi hírek
- Foerk Ernőre emlékeztek az építészeti világnapon Szegeden
- Több száz diák jelentkezett az SZTE tanulmányi versenyére
- My Fair Ladyvel indul az évad a nagyszínházban
- A BYD-ról beszélt Botka László a szegedi közgyűlés alakuló ülésén
- Hacsak teheti, Szegedre jön Sulyok Tamás – galériával