Időjárás

2019.09.18. 06:21

Többet süt a nap szerdán

Hajnalban még előfordulhatnak záporok.

Kép: Pixabay

Szerdán hajnalban délen néhol még előfordulhatnak záporok, napközben azonban sehol nem fog esni, jóval naposabb lesz időjárásunk, kevés felhő lesz az égen. Az északi-északnyugati szelet sokfelé erős, olykor viharos lökések kísérhetik. Hajnalban 6-13 fokot mérhetünk. Délután 16-21 fok között alakulhat a hőmérséklet. Nem érkezik front. – írja az Időkép.hu.

Névnapok

Diána, Főbe, József, Metód, Richárd, Rikarda, Timur, Zara

Ezen a napon történt

1289 – E napon adományozza IV. László magyar király a kunok és tatárok elleni harcban magukat kitüntető székelyeknek a tordai várhoz tartozó Aranyos birtokot, és ezzel megveti Aranyosszék alapját.

1490 – Megkoronázzák II. Ulászló magyar királyt.

1635 – II. Ferdinánd német-római császár hadat üzen XIII. Lajos francia királynak.

1668 – III. Ferdinánd özvegye, Gonzaga Eleonóra királyné megalapítja a Csillagkeresztes Rendet.

1759 – A franciák formálisan is megadják magukat Québecben az angol csapatoknak.

1810 – Chile bejelenti függetlenségét Spanyolországtól.

1814 – Bécsben találkoznak az európai hatalmak monarchái és államférfiai, hogy Európa területi újjárendezéséről tárgyaljanak (bécsi kongresszus).

1851 – Megjelenik a The New York Times első száma, összesen 5000 példányban. Ára 1 cent.[1][2]

1918 – Nagy-Britannia Palesztina-hadserege elfoglalja Akkót és Názáretet

1922 – Magyarországot felveszik a Népszövetségbe.

1931 – A japánok megszállják Mandzsúriát.

1934 – A Szovjetunió belép a Népszövetségbe.

1940 – Az U–48 német tengeralattjáró elsüllyeszti a SS City of Benares utas- és teherszállító gőzöst, melyen sok, a tengeren túlra kimenekíteni szándékozott gyerek is utazik.

1944 – Brit-amerikai légitámadások a budapesti vasúti hidak ellen: sikertelenül támadják az Összekötő vasúti hidat. Bombatalálatoktól megsérül az Újpesti vasúti híd. Bombatámadás a vajdasági Szabadka rendező pályaudvara ellen.

1946 – Kodolányi János befejezi Vízözön c. regényét.

1949 – Elindul az oktatás a Nehézipari Műszaki Egyetemen fizikaórával és 500 elsőévessel.

1971 – A Pink Floyd az első rockegyüttes, amely klasszikus zenei fesztiválon lép fel, a svájci Montreux-ben. Eljátszották az Atom Heart Mother c. számukat.

1973 – New Yorkban az ENSZ közgyűlésének 28. ülésszakán az NDK-t, mint 133. és az NSZK-t, mint 134. tagot felvették az Egyesült Nemzetek Szervezetébe.

1989 – Megszületik a megállapodás a békés politikai átmenetről, de azt nem írja alá minden résztvevő. Az Ellenzéki Kerekasztal széthullik, új politikai küzdelem kezdődik. Ezzel lezárul a háromoldalú „rendszerváltó” tárgyalások első fázisa Magyarországon (A tárgyalásokon elért eredmények ellenére 1989. szeptember 18-án Tölgyessy Péter az SZDSZ nevében nem írja alá a tárgyalások alapján készült megállapodást; népszavazást kezdeményez a kimaradt, illetve tisztázatlanul hagyott kérdésekről. E lépések következtében Magyarországon nem elnöki, hanem parlamentáris rendszer jött létre.)

1989 – Magyarország és Izrael 22 év után helyreállítja diplomáciai kapcsolatait.

1990 – Liechtenstein a ENSZ tagja lesz.

1990 – A rendszerváltás utáni első kormányprogram. A magyar kormány elfogadja „A nemzeti megújhodás” programját, melyet Matolcsy György miniszterelnökségi politikai államtitkár és munkatársai állítottak össze.

1992 – Csurka István bejelenti a Magyar Út Alapítvány létrehozását. Később ebből az alapítványból és mozgalmából nő ki a Magyar Igazság és Élet Pártja.

1994 – Baloldali győzelem születik a svéd parlamenti választásokon, Ingvar Carlsson alakít kormányt.

1998 – Megalakul az ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), mely jelenleg az olyan domain tartományok ellenőrzését, illetve kiosztását végzi, melyek például országokat (.hu – Magyarország stb.), területeket (.mobi – mobilszolgáltatások stb.) vagy nemzetközi címeket (.com, .org., .info stb.) jelölnek.

2006

Tüntetés kezdődik a budapesti Kossuth téren, követelve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását, a május 26-i zárt frakcióülésen elhangzott és kiszivárogtatott beszédének tartalma miatt. A tüntetés átterjed a Szabadság térre, ahol megostromolják a Magyar Televízió székházát.

A Nemzetközi Űrállomásra indul az első női űrturista, az iráni mérnök, Anousheh Ansari.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!