Február 18-án először 2 órára, 20-án 8 órás, szerdára, azaz holnapra pedig már 24 órás sztrájkot hirdetett a Makói Gumiipari Szakszervezet. A korábbi, kollektív szerződésről szóló tárgyalások eredménytelensége miatt folytatódik a sztrájk.
A Continental makói gyárának vezetése kész tárgyalni az új kollektív szerződésről, de csak mindhárom jelen lévő szakszervezettel együtt – olvasható abban a közleményben, amit a múlt heti sztrájkok kapcsán küldött lapunknak Hornyacsek Zoltán, a cég országos vállalati kommunikációs vezetője.
Az állásfoglalás arra emlékeztet, hogy a 2020. július elején megkezdett tárgyalások eredményeként tavaly decemberben a vállalat javaslatot tett a szakszervezetek felvetései alapján a kollektív szerződés megkötésére. A tárgyalások azonban decemberben megrekedtek, mert a három tárgyalásban részt vevő szakszervezet közül a Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) elzárkózott a másik két szakszervezettel és a munkáltatóval történő további egyeztetéstől, majd sztrájkbizottságot alakított és kétórás sztrájkot szervezett.
A cégvezetés ekkor egyeztetett az MGSZ sztrájkbizottságával, konkrét javaslatokat tett követeléseikre, egyúttal a kollektív szerződés tárgyalások folytatására kérték fel őket a másik két reprezentatív szakszervezet bevonásával. Ezt követően az MGSZ újabb sztrájkot szervezett és jelezte, nem kíván a tárgyaláshoz visszatérni. Azt kérte, hogy a sztrájk követeléseivel kapcsolatos eredményeket egy, az MGSZ és a munkáltató közötti külön megállapodásban rögzítsék.
A vállalat álláspontja az, hogy az egyenlő érdekképviselet jogát minden munkavállaló és mindhárom szakszervezet részére biztosítani kell. Az egyeztetéseket a munkáltató továbbra is a kollektív szerződésről szóló tárgyalás keretei között kívánja folytatni, nem pedig egy külön megállapodásban.
– Munkavállalóink számára ezen átmeneti időszakban is folyamatosan biztosítjuk a juttatásokat, belső szabályzatokban rögzítve az új kollektív szerződés megkötéséig. A jelenleg kialakult helyzet nem szolgálja a közös érdekeinket, mivel üzleti károkat okoz és a makói gyárunk versenyképességét is rontja. Bízunk benne, hogy mindhárom szakszervezetünk részvételével mihamarabb folytatni tudjuk a kollektív szerződésről szóló tárgyalásokat – zárul a közlemény.