2019. 07. 21. vasárnap - Dániel, Daniella 19°C | 32°C Még több cikk.

Európai Játékok: aranyérmes a Kárász Annával felálló női kajak négyes, Birkás ezüstérmes egyesben

A Minszkben zajló Európai Játékok 500-as döntőiben taroltak a magyarok. Szegedi arany is született.
A kajakos Kozák Danuta és Birkás Balázs révén két ezüstérmet szereztek a magyar versenyzők a csütörtök délutáni 200 méteres döntőkben a minszki Európa Játékok kajak-kenu versenyében.

Közvetlenül a délutáni program rajtja előtt óriási eső zúdult a Zaszlavl regatta központra, mindenki fedezékbe menekült, de aztán mire elrajtoltak a futamok, megszűnt a csapadék, még a nap is kisütött, az erős szél viszont maradt.

Akárcsak délelőtt, 500 méteren, a magyarok közül először Kozák Danutát szólították a rajthoz a kajak egyesek döntőjében. Ezúttal nem rajtolt rosszul, féltávnál azonban a mezőnyben haladt, nem tűnt úgy, hogy odaér a dobogós helyekre. Miközben az élen a dán Emma Jörgensen biztosan vezetve lapátolt, mögötte nagy harc alakult ki, Kozák pedig az utolsó erőtartalékait mozgósítva végül bejött a második helyre. A lengyel Marta Walczykiewicz lett a harmadik.

Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka négy számban indult Minszkben, és egy arannyal, valamint három ezüsttel zárt.

"Emmára és Martara számítottam, hogy ők jók lesznek, így is lett. Most a rajtom jól sikerült, jól is mentem, de Emma gyorsabb volt. - mondta Kozák, aki a múlt hét óta, az otthoni válogatót is beleszámítva 13 futamot teljesített.

"Itt egyedül a páros döntőben nem éreztem jól magam, a többi rendben volt, kezdődhet a vb-alapozás" - tette hozzá.

A férfiak hasonló számában a hideg és a szél ellen sapkával védekező Birkás Balázs is nagyot küzdött a 9-es, "surranó" pályán, volt olyan pontja a távnak, amikor vezetett is, majd végül ő is másodikként ért a célba.

"Nagyon örülök, hogy ilyen jól sikerült ez a pálya, főleg a délelőtti négyes döntő után. - kezdte az értékelést Birkás. - A társaim nevében is szerettem volna bizonyítani, hogy jók vagyunk és a vb-n még jobbak leszünk. Nagyon megerősödött ez a kétszázas mezőny."

Miközben újra szakadni kezdett az eső, a szegediek fiatal kenusa, a 19. születésnapját pénteken ünneplő Nagy Bianka hetedik lett a C-1 fináléjában, a Lucz Anna, Kiss Blanka kajakos duó pedig kilencedikként zárt.

A regatta a később sorra kerülő két 5000 méteres kajakdöntővel zárul.

A magyar kajak-kenu csapat jelenleg hét éremmel, három arannyal és négy ezüsttel áll, míg az egész Európa Játékok-küldöttségnek tíz dobogós helyezése, közte három elsősége van.

Aranyérmet nyert a minszki Európai Játékokon a szegedi Kárász Annával felálló női kajak négyes 500 méteren, ahogy a női kenupárosok 500-as döntőjében is magyar siker született. Női kajak egyesben Kozák Danuta nagyot hajrázva második lett a fehérorosz Volha Hudzenka mögött, míg a férfi kajak négyes, a szintén szegedi Birkás Balázzsal hetedikként zárt.