Közel hatszáz liter vizet engedtek le pár darab régi vasradiátorból a mártélyi faluházban. Kihasználva a közösségi eseményekben szegény időszakot, nemrégiben lecserélték az elavult fűtőtesteket a közösségi teremben. Helyettük lapradiátorokat szereltek fel a belső falfelületre. Ezzel együtt lélegző vakolatot kapott az 1958-as építésű művelődési ház hajdani főfala.
Az egykor téglalap alakú faluház a mártélyi kötődésű, a népi építészetért rajongó, Kossuth-díjas Csete György tervei alapján bővült közel 22 évvel ezelőtt. Mint azt Pótári Mihály Zsolt, a Mártélyi Általános Művelődési Központ vezetője a helyszínen lapunknak elmondta: folyamatos karbantartásokkal, kisebb-nagyobb javításokkal óvják az épületeiket a jelentősebb időszaki fejlesztések mellett.
Fotó: Tábori Szilvia
A faluház 1999-es átépítésekor az eredeti külső falak belülre kerültek. A hajdani szigetelés mintegy harminc centivel a padló felett található, a részben terméskő lábazat folyamatosan ledobta a vakolatot. A helyenként salétromos, vizesedő szakaszokra a szakemberek most felhordtak egy új, lélegző habarcsot.
Összesen másfél millió forintot költenek önerőből, ennek egy részét a radiátorok korszerűsítésére, hogy hatékonyabban fűthessék a közösségi termet.
Az intézményvezető megerősítette, hogy jelenleg körülbelül száz köbméter fát tüzelnek el a fűtési időszakban, ami egyrészt sok munkával jár, és nem is ad egységes meleget.
Jellemzően hétvégenként például nem is gyújtanak be. Hosszú távú megoldásként említette, hogy gázüzemmel egészítenék ki a meglévő rendszert, vélhetően pályázati támogatással. Az ÁMK-hoz tartozó negyvenkét férőhelyes szálláshelyen, az Erdei Iskolában a földszinti nagyszobát lakkozták újra az elmúlt hetekben.