Szerkesztőségünk hozzájutott egy, a Szegedi Tudományegyetem berkeiből kiszivárgott videóhoz, melyben Rovó László rektor és Fendler Judit kancellár az egyetemi modellváltás témájában nyújt tájékoztatást.
Az intézmény lehetséges átalakulásának lényege, hogy a Szegedi Tudományegyetem az Innovációs és Technológiai Minisztérium által fenntartott költségvetési intézmény helyett a továbbiakban, mint közfeladatot ellátó, közérdekű, vagyonkezelő, állami alapítású alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény folytatná működését.
A hallgatói létszám nem változik az esetleges modellváltást követően, ezt szerződéssel garantálják.
Fotó: Frank Yvette
Megmarad az autonómia
– Eddig több mint tíz magyarországi egyetem számára nyílt meg 2018 óta a lehetőség a modellváltásra. Egyetemünk ez éve elején kapta meg a lehetőséget arra, hogy megfontoljuk, csatlakozunk-e ehhez a folyamathoz – fogalmazott Rovó László.
Kiemelte: a tárgyalások során az egyetemvezetés hangsúlyt helyez arra, hogy az intézmény autonómiája ne sérüljön, továbbá megmaradjon a sokszínű kari összetétel.
Az államilag finanszírozott helyek számának alakulásával kapcsolatban kifejtette: a hallgatói létszám nem változik az esetleges modellváltást követően, ezt szerződéssel garantálják. Kijelentette továbbá, hogy az átalakulás következtében sem lenne fizetős az oktatás a hallgatók számára, akiknek státuszában érdemi változás nem történne.
A modellváltás hallgatókat érintő előnye lehet viszont, hogy mind az infrastruktúra, mind az oktatás minősége javulhat.
Anyagilag is megéri
A kancellár az egyetem jövőbeli állami támogatása kapcsán elmondta, hogy az a modellváltást követően sokkal kiszámíthatóbbá válna. Az állam ötéves, az oktatásra vonatkozó, normatív alapú, illetve 25 éves stratégiai támogatási szerződéseket kötne az egyetemmel.
– Bevételeinknek jelenleg is 90 százalék feletti része származik az államtól, az oktatási és egészségügyi bevételeken túl az uniós és a költségvetési támogatások is – szögezte le, majd hozzátette: e bevételek a modellváltást követően is megmaradnának, sőt tervei szerint megsokszorozódnának.
– A modellváltó egyetemeknél az átalakulás után, legkorábban ez év szeptemberétől 15 százalék, majd fél év múlva további 15 százalék bértömeg-emelést biztosít a kormányzat az egyetemi oktatók számára – folytatta Rovó László, majd Fendler Judit az oktatók jogviszonyával kapcsolatban elmondta, a dolgozók közalkalmazotti léthez köthető jogai megmaradnak, így a jubileumi jutalom, az utazási kedvezmény is, és lehetőség lesz kollektív szerződés megkötésére.
A kancellár az egyetem gazdálkodása szempontjából óriási lehetőségként említett a modellváltás.
– Megszűnik az a tervezhetetlenség, mely az eddigi költségvetési keretek között működött. Az esetleges, év végén jelentkező megtakarítást nem veszi vissza a fenntartó, tervezhetővé válik az egyetem és a karok, intézetek működése is – fogalmazott.
Legfőbb hátrány, ha elmarad
Fendler Judit a kockázatokról elmondta, azok elsősorban a gazdálkodást érinthetik, hiszen ez a működési forma még tudatosabb, a gazdasági társaságokra jellemző tervezést igényel. Mindazonáltal a megnövekedő források, a hiányok kompenzálása ezt a kockázatot csökkenti.
A rektor a modellváltás elmaradásának kockázatairól is beszélt.
– Az egyetem folyamatos fejlődése bizonyítja, hogy jó úton járunk. Ám e fejlődés egy versenyhelyzetben történik. Amennyiben a modellváltás nem történik meg, sajnos számolnunk kell azzal, hogy e versenyben például az oktatóknak más egyetemek által felajánlott, magasabb bérek hátrányosan érinthetik oktatási, kutatási kiválóságunkat is – közölte.